تاثیر افزایش هزینه های چاپ بر ‌‌تولید کتاب بریل

تاثیر افزایش هزینه‌های چاپ بر ‌‌تولید کتاب بریل

افزایش هزینه‌های چاپ در چند سال گذشته، تأثیر مستقیم بر روند چاپ کتاب به خط بریل گذاشته؛ این در حالی است که مخاطبان روشندل به ویژه کودکان و نوجوانان همواره کمترین سهم را از بازار رنگارنگ کتاب دارند.
گسترش‌نیوز: داستان نابینایان در ایران، داستانی است پر آب چشم؛ هم باید با معلولیت و شرایط آن کنار بیایند و هم باید راه خروجی از محدودیت‌هایی که جامعه برایشان ایجاد کرده، بیابند. پای صحبت هرکدامشان که بنشینید، داستان عجیبی دارند از روزهایی که تلاش کردند تا آینده بهتری برای خود بسازند. داستان زندگی معلولان در ایران، داستان امید است و تلاش و تلاش. هشت درصد جامعه ایران را نابینایان و کم‌بینایان تشکیل می‌دهند. طبق آمار ۱۵۰ هزار نفر نابینا و ۶۵۰ هزار کم‌بینا در ایران زندگی می‌کنند که تنها ۳۰ درصد از این افراد شاغل هستند. عمده این افراد از حقوق شهروندی که برای شهروندان عادی در نظر گرفته شده است، محروم‌اند.
از جمله محرومیت‌هایی که نابینایان و کم‌بینایان با آن مواجهند، نبود منابع و کتاب ویژه این افراد است، بزرگ و کوچک هم ندارد. نابینایان از خواندن کتاب تازه محروم‌اند. در سال‌های گذشته به‌اهتمام گروه‌های خیریه و ان.جی.او.ها تلاش‌هایی جهت کاستن محرومیت‌های این حوزه صورت گرفته است، اما با وجود این بسیاری از گروه‌های سنی نابینا از داشتن کتاب تازه محروم‌اند. عمق این مسئله زمانی مشخص می‌شود که می‌بینیم حتی کودکان و نوجوانان برای خواندن کتاب و فراگیری مهارت‌های مختلف زبانی در مدارس با مشکلات اساسی دست و پنجه نرم می‌کنند. پراکندگی تولید کتاب ویژه کودکان نابینا و تعداد ناچیز آن به‌قدری است که در نمایشگاه‌های کتاب ویژه این افراد، تنها تعداد محدودی کتاب عرضه می‌شود؛ تازه اگر این نمایشگاه در پایتخت برگزار شود. هیچ کس خبری از میزان کتاب‌های تولید شده در این زمینه ندارد، هنوز آمار مشخصی در دسترس نیست و همین کار را برای مخاطبان کودک سخت‌تر می‌کند.
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با در نظر گرفتن همین نیاز کوشیده تا هر سال تعدادی از آثار خود را به صورت خط بریل و یا در قالب کتاب صوتی برای کودکان روشندل تولید و عرضه کند. قرار است در همین راستا و به مناست روز جهانی معلولان، از مجموعه «بر بال فرشتگان» شامل ۲۲ عنوان کتاب تولید شده در قالب خط بریل با حضور نویسندگان رونمایی شود. روح‌الله کاظمی‌زاده، مدیرکل نظارت بر انتشارات کانون، در همین رابطه به تسنیم گفت: تولید کتاب به خط بریل در دستور کار هر سال کانون پرورش فکری بوده و هست. تولید کتاب به خط بریل هزینه‌بردار است؛ به همین دلیل تقریباً جای دیگری غیر از کانون به طور مداوم اقدام به تولید این اثر نمی‌کنند.
وی با اشاره به برنامه‌های کانون پرورش فکری برای تولید کتاب در قالب‌های صوتی و بریل برای کودکان و نوجوانان روشندل، درباره مشکلات موجود در این زمینه گفت: تلاش ما بر این است که با وجود مشکلات از جمله بالا بودن هزینه تولید کتاب‌ با خط بریل، تولید در این زمینه را با تمام توان پیگیری کنیم و بهانه‌ای در این زمینه نمی‌آوریم. وضعیت ایده‌آل مسلماً بالاتر از این‌هاست.
مدیر کل نظارت بر انتشارات کانون پرورش فکری درباره انتقاد برخی از مخاطبان از هزینه کتاب‌های تولید شده به خط بریل نیز توضیحاتی داد و یادآور شد: تمامی کتاب‌هایی که در این قالب در کانون پرورش فکری تولید می‌شود، ارزان‌تر از دیگر ناشران است؛ زیرا مجموعه کانون از بودجه دولتی بهره می‌برد و یارانه‌هایی در این زمینه دریافت می‌کند. البته ما کتاب به خط بریل را برای فروش تولید نمی‌کنیم، زیرا اگر تعداد نسخه‌ها افزایش یابد، هزینه قابل توجهی را در پی خواهد داشت؛ با توجه به همین امر تمامی این عناوین برای امانت دادن در اختیار مراکز فراگیر قرار داده می‌شود. برنامه‌ریزی ما به این صورت است که عناوین بیشتری از کتاب‌های ویژه و پرمخاطب را برای این گروه از مخاطبان آماده کنیم.
کاظمی‌زاده همچنین به تأثیر افزایش نرخ کاغذ و هزینه‌های چاپ بر روند انتشار کتاب به خط بریل اشاره کرد و گفت: تولید کتاب به خط بریل نیز به تناسب افزایش نرخ هزینه‌های چاپ، با هزینه بیشتری در این یکی دو سال اخیر همراه بوده است؛ به همین دلیل محدودیت‌هایی در این زمینه برای تولیدکنندگان این دست از آثار ایجاد شده است. این افزایش نرخ تأثیر جدی بر روند تولید خواهد گذاشت.
منبع: تسنیم، ۱۲ آذر ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *