توان یابان در ایران مال دیده می شوند

توجه به کرامت معلولان در بازار بزرگ ایران:
توان‌یابان در ایران‌مال دیده می‌شوند

بازار بزرگ ایران با پیش‌بینی درست و دقیق توانسته شرایط مناسب و ایده‌آلی را برای حضور معلولان جسمی و حرکتی فراهم کند تا آن‌ها نیز همراه با همه مردم ایران از امکانات تفریحی و گردشگری ایران‌مال لذت ببرند.
به گزارش ایسنا، بنابراعلام ایران مال، ۱۲ آذر روز جهانی معلولان است. سخنرانی مدیران نهادها و سازمان‌ها برای حل شدن مشکلات معلولان در این روز اصلا بعید نیست و اتفاقا فرصت خوبی برای محک زدن ظرفیت‌ها و فعالیت‌های گروه‌های مختلف مسئول است اما سوال اصلی اینجاست که آیا حتی یک معلول شرایط حضور در ساختمان و سالن جلسات آن مدیر محترم را دارد یا خیر؟ بسیاری از ساختمان‌های دولتی و خصوصی برای حضور معلولان مناسب‌سازی نشده است، حتی ساختمان سازمان بهزیستی به‌عنوان متولی اصلی این عزیزان هم از این قاعده مستثنا نیست.
در جریان توسعه شهری و گسترش مال‌ها، هتل‌ها و برج‌ها باید بررسی کرد که چقدر معماران و طراحان امروز به مسئله حضور معلولان و راحتی رفت‌وآمد آن‌ها توجه می‌کنند. وجود سطح شیب‌دار یا بالابر برقی برای همه خانه‌ها از الزامات شهرداری برای ساخت‌وسازهاست اما بیشتر بالابرها دقیقا در فردای اخذ گواهی پایان کار برچیده می‌شود و یک گلدان بزرگ جایش را می‌گیرد. در یک مطالعه موردی سراغ یکی از مال‌های تازه‌ساز رفتیم و شرایط حضور معلولان را در بخش‌های مختلف آن بررسی کردیم. ایران‌مال در غربی‌ترین نقطه تهران، بازاری است که هنوز به‌صورت کامل بهره‌برداری نشده اما در همین ابتدای مسیر توانسته رتبه سوم پردیس‌های پر فروش سینمای ایران را کسب کند، این یعنی حداقل همین امروز پاخور خوبی دارد و محل مراجعه و تفریح بسیاری از هم‌وطنانمان است. اما آیا معلولان هم سهمی از این شادی و نشاط دارند یا خیر؟
از پارکینگ شروع می‌کنیم، دقیقا از جایی که در لحظه ورود می‌توان دنبال جایی یا کسی گشت که به حضور معلولان فکر کرده باشد. در پارکینگ نزدیک‌ترین فضا به ورودی بازار برای معلولان کنار گذاشته‌ شده است و کسی حق ندارد آن را اشغال کند، حتی یک مهمان عزیز یا سلبریتی مشهور و پرطرفدار، آنجا فقط برای یک گروه است و آن‌هم معلولان هستند.
از خدمات ویژه بازار بزرگ ایران برای معلولان می‌توان به پارکینگ ویژه، سطح شیب دارهای مخصوص عبور ویلچر، آسانسور در تمام طبقات، سرویس‌های بهداشتی ویژه، مناسب‌سازی سالن‌های سینمایی و مسجد، مرکز فوریت‌های پزشکی و امکان دسترسی بی‌دغدغه معلولان به کتابخانه جندی‌شاپور و سایر اماکن دیدنی اشاره کرد.
یکی از دغدغه‌های معلولان جسمی-حرکتی، جانبازان و سالمندان جامعه برای تردد در فضاهای شهری، مراکز خرید و… وجود پله و سختی عبور از موانع موجود برای صندلی چرخ‌دار است. تعبیه سطوح شیب‌دار در تمام راه‌های دسترسی بازار بزرگ ایران، از جمله ورودی‌های اصلی، پارکینگ‌ها و طبقات مختلف مجموعه بی‌تردید آرامش خاطر معلولان و سالمندان را در استفاده از خدمات این مال به همراه خواهد داشت. وجود آسانسورهای بزرگ در تمام طبقات بازار بزرگ ایران جایی برای نگرانی معلولان و سالمندان در هنگام بازدید و تردد در این مجموعه باقی نگذاشته است.
یکی از جاذبه‌های بازار بزرگ ایران، پردیس سینمایی است که بسیاری از افراد به بهانه این پردیس به بازار بزرگ سر می‌زنند. پله‌های این پردیس برای آسایش خاطر معلولان و خانواده آن‌ها مناسب‌سازی شده است. در ردیف VIP سالن‌های سینما محلی برای حضور افراد معلول اختصاص داده‌ شده است. البته تماشای فیلم در پردیس سینمایی ایران مال برای افراد معلول هم رایگان است و آن‌ها برای تماشای فیلم دلخواهشان در ردیف مهمانان ویژه هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند.
کتابخانه جندی‌شاپور یکی از دیدنی‌ترین موقعیت‌های بازار بزرگ ایران است که برای دسترسی آسان معلولان، پلکان و ورودی‌های این محل بسیار عریض و مناسب با شرایط جسمی آن‌ها طراحی‌ شده است؛ همچنین برای تردد افراد در طبقات فوقانی نیز دو آسانسور در محل کتابخانه در نظر گرفته‌شده است.
کمتر از یک دقیقه زمان کافی است تا در هر جای بازار بزرگ ایران که حضور دارید بتوانید خود را به سرویس بهداشتی برسانید، این در حالی است که تصویر صندلی چرخ‌دار در تمام تابلوهای مربوطه، وجود سرویس بهداشتی و وضوخانه مخصوص معلولان را گوشزد می‌کند.
مرکز فوریت‌های پزشکی بازار نیز راه‌اندازی شده تا نگرانی افراد را برای حضور سالمندان و افرادی که دارای معلولیت‌های خاص هستند از بین ببرد. پیشرفته‌ترین امکانات امدادرسانی از جمله دستگاه AED در تمام طبقات وجود دارد تا کسی نگران وقوع یک حادثه پیش‌بینی‌نشده برای عزیزانش نباشد.
جدا از همه این پیش‌بینی‌ها، تعداد زیادی صندلی چرخ‌دار برای سالمندان و معلولان در ورودی‌های بازار وجود دارد که به‌صورت امانت تحویل بازدیدکنندگان می‌شود.
ایران‌مال سروصدای زیادی در حوزه شهری و حتی فرهنگی به راه انداخته است. از پرونده‌های مختومه شهرداری و شورای شهر گرفته تا حتی ضبط تیزر یک خواننده برای بسیاری از کاربران فضای مجازی، مهم و پرحاشیه جلوه می‌کند اما جنبه‌های مثبت یک بازار جهانی با معماری بروز و استاندارد را هم باید روایت کرد.

منبع: ایسنا، ۱۲ آذر ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *