رونمایی از ۶۰ اثر سازمان آموزش و پرورش استثنایی

رونمایی از ۶۰ اثر سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی همزمان با روز جهانی معلولان

خبرگزاری میزان- آیین رونمایی از ۶۰ عنوان آثار و مکتوبات آموزشی، کمک آموزشی و توانبخشی معاونت برنامه‌ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی همزمان با ۱۲ آذر روز جهانی معلولان برگزار شد.
به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، سیدجواد حسینی معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در این آیین گفت: «معلولیت ۱۵۳ هزار دانش آموز استثنایی یک فرصت است و باید نگاه ما به دانش آموزان با نیاز‌های ویژه نگاه دارایی‌محور باشد.»
وی افزود: «در این روز باید به ۳ اصل توجه کنیم تفاوت‌های فردی افراد را بپذیریم، اصل تطابق و متناسب‌سازی اصل دیگر است. معلمان و مربیان علاوه‌بر تعلیم از دانش‌آموزان یاد می‌گیرند و بالعکس. ضمن تطابق محیط تطابق‌سازی انسانیت با بچه‌ها نیز مهم است تا ما برای بچه‌ها متناسب‌سازی شویم.»
حسینی گفت: «یکی از رویکرد‌های سازمان مطابق‌سازی و دیگری فراگیرسازی است. از سال ۷۲ به بعد ۸۲ برابر مخاطبان افزایش یافته امیدواریم با رویکرد توانمندسازی جامعه‌محور مبتنی‌بر دارایی محور تعلیم و تربیت این بچه‌ها را پیش ببریم.»
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: «ما باید برای تربیت بچه‌ها استاندارد‌های منابع انسانی، محتواها، فضا و تجهیزات و رویه‌ها را داشته باشیم. امروز در روز جهانی معلولین باید به تشویق جامعه دوستدار انسان معلول توجه کنیم.»
محسن غفوریان، معاون برنامه‌ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور نیز در این آیین گفت: «روز جهانی معلولان بهانه‌ای است که توانایی‌های افرادی که دارای محدودیت است را به جامعه معرفی کنیم و فعالیت‌ها و اقدامات نظام تعلیم و تربیت را برای این افراد عرضه بداریم.»
وی افزود: «این افراد نیازمند توجه برای بروز توانمندی‌های خود هستند تا از فرصت‌های برابر جامعه استفاده کنند. یکی از حقوق اساسی این افراد حق آموزش است که سازمان ما در این روند در طول سالیان توانسته بسیاری از نیاز‌های افراد را مرتفع کند.»
غفوریان یکی از موهبت‌هایی که این دانش‌آموزان دارند را وجود معلمان متخصص دانست و گفت: «امروز در طول یک سال گذشته بخشی از فعالیت‌های معاونت را رونمایی می‌کنیم، در این بخش از ظرفیت همه معلمان برای تولیدات استفاده کردیم.»
وی افزود: «امروز در گروه مدیریت آموزش ما درس‌افزار واژگان کتاب فارسی اول دبستان به زبان اشاره برای اولین‌بار تدوین شده است و به‌صورت چند رسانه‌ای مفید است و از سال تحصیلی جدید قابل استفاده است.»
غفوریان به برخی از این کتاب‌ها اشاره کرد و گفت: «درس افزار زبان هفتم، دو جلد کتاب راهنمای معلم جمله‌سازی پایه پنجم، متناسب‌سازی تصویری دانش‌آموزان آسیب شنوایی، ۵ جلد کتاب گروه برنامه درسی، تالیف ۴ جلد عنوان کتاب مداخله و توانبخشی یادگیری، کتاب راهنمای والدین نوآموزان دیرآموز از کتبی هستند که امروز از آنان رونمایی می‌شود.»
وی افزود: «طراحی پوستر جهت‌یابی و حرکت با آسیب بینایی امروز رونمایی می‌شود که شیوه راهنمایی درست هدایت افراد را فراهم می‌کند. همچنین امروز بسته آموزشی همراه معلم برای نابینایان برای آموزش خط بریل را رونمایی می‌کنیم.»
معاون برنامه‌ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور به تالیف کتب نونگاشت اشاره کرد و گفت: «تدوین ۸ جلد کتاب دانش‌آموزان معلولیت جسمی حرکتی و ۸ جلد کتاب مهارت‌آموزی برای اوتیسمی‌ها را خواهیم داشت.»
غفوریان به حوزه توانبحشی، مشاوره و مددکاری هم اشاره کرد و گفت: «در حوزه شورای نشر تالیف کتاب فرزندمحوری و ۳ کتاب کودک در حوزه کودکان استثنایی را خواهیم داشت. همچنین فاز نهایی سامانه ارزشیابی توصیفی به بهره‌برداری می‌رسد.»
وی ادامه داد: «ارزشیابی کتب درسی ۵ سال گذشته در دستور کار است همچنین از برنامه‌های بزرگ سازمان که تا ۱۲ آذر ۹۹ عملیاتی می‌شود تولید کیت‌های آموزشی مبتنی‌بر کتب درسی است.»
منبع: خبرگزاری میزان، ۱۲ آذر ۱۳۹۸

کتاب راهنما برای والدین دارای فرزند دیرآموز تدوین شد
معاون سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: کتاب راهنما برای والدین دارای فرزند دیرآموز تدوین شد.
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، محسن غفوریان معاون برنامه‌ریزی، آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی در مراسم رونمایی از ۶۰ عنوان آثار و مکتوبات آموزشی، کمک آموزشی و توانبخشی اظهار کرد: روز جهانی معلولان، بهانه‌ای است به توانمندی و توانایی‌های افرادی که دارای محدودیت‌های حرکتی هستند توجه ویژه شود.
وی گفت: استفاده از فرصت‌های برابر حق این افراد است؛ حق آموزش یکی از این حقوق به شمار می‌رود و سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور توانسته است بسیاری از نیازهای این افراد را برطرف کند.
غفوریان با بیان اینکه وجود معلمان متخصص و عاشق که از استعداد و توانایی بالایی برخوردار هستند، کمک می‌کند که استعداد دانش‌آموزان نیز شکوفا شود، ادامه داد: از سال گذشته با دوستان‌مان قرار گذاشتیم در مراسم روز معلولان از اقدامات گذشته سخن بگوییم نه آینده که این رونمایی بخشی از تلاش‌های ما محسوب می‌شود.
معاون برنامه‌ریزی، آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه برای تولید این محصولات از ظرفیت تمام معلمان کشور استفاده کردیم، افزود: تدوین و تولید درس‌افزار پایه اول دبستان با زبان اشاره برای اولین بار در سال جدید مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: تدوین درس‌افزار زبان پایه هفتم، طراحی اپلیکیشن تعلیم و تربیت استثنایی، تألیف و تدوین دو پروتکل توانبخشی و مناسب‌سازی تصویری دو جلد کتاب پایه ابتدایی از جمله این محصولات است.
غفوریان تصریح کرد: راهنمای مربیان نوآموزان دیرآموز، کتاب راهنمای والدین دارای فرزند دیرآموز نیز برای کمک به این دانش‌آموزان تدوین شده است.
وی در ادامه تشریح دستاوردها توضیح داد: سامانه ارزشیابی توصیفی در حال طی کردن فاز نهایی خود است که پس از تکمیل شدن به بهره‌برداری خواهد رسید؛ بسته‌های آموزشی نیز تدوین و آماده شده که امسال در مدارس توزیع می‌شود. ذکر این نکته نیز لازم است که هر دانش‌آموزی که در مراکز ما تشخیص داده شود که به معلولیت دچار است، بسته‌ آموزشی به والدین وی ارائه خواهد شد.
غفوریان با بیان اینکه در برنامه‌های آتی، ارزشیابی کتب درسی در طی سال‌های گذشته انجام شده و نتیجه آن نیز به‌زودی ارائه خواهد شد، افزود: تولید کیت‌های آموزشی مبتنی بر کتب درسی در دستورکار قرار دارد و همچنین طراحی و تولید پوسترهایی جهت آموزش والدین در زمینه ارتباط با افراد کم‌بینا انجام شده که در تمام ادارات و مدارس نصب خواهد شد.
غفوریان در پایان گفت: بسته آموزش معلمین در جهت ارائه آموزش‌هایی در زمینه خط بریل و نگهداری از تجهیزات مورد استفاده این دانش‌آموزان طراحی شده است که این اقدام نیز از جمله موارد مثبت انجام شده محسوب می‌شود.
منبع: فارس، ۱۲ آذر ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *