جشن روز جهانی معلولین در قم

مراسم روز جهانی معلولین در استان قم

دفتر فرهنگ معلولین

مراسم روز جهانی معلولین در استان قم با حضور مسئولین اداره کل بهزیستی استان و مدیران برخی انجمن‌ها و گروهی از معلولان برگزار گردید. خبرگزاری ایسنا قم این مراسم را گزارش کرده است.
طبق گزارش خبرگزاری سه نفر در این مراسم سخنرانی کردند: منصور رضوانی مدیرعامل کانون نابینایان استان قم، مجید شکوری مسئول انجمن ضایعه نخاعی‌های استان قم و مهدی پهلوانی ستوده رئیس جدید اداره کل بهزیستی استان قم.
خلاصه سخنرانی‌ها که خبرگزاری ایسنا منتشر کرده در پایان عیناً می‌آورم که افراد یک بار دیگر به این سخنان مراجعه کنند. درباره مباحث مطرح شده در این سه سخنرانی لازم است نکاتی تقدیم گردد:

۱ـ با توجه به اینکه روز ۱۲ آذر در ایران اهمیت پیدا کرده و به عنوان روزی است که مسئولین و مقامات در کنار آحاد جامعه هدف و معلولان می‌نشینند و به سخنان یکدیگر گوش نموده و بین آنها نوعی تعامل برقرار می‌گردد، بنابراین این روز و این‌گونه مراسم می‌تواند بسیار مؤثر باشد و در سرنوشت و پیشرفت امور معلولان و رفع مشکلات آنان تأثیر داشته باشد.
از این زاویه وقتی به این روز و مراسمی که در قم یا در شهرهای دیگر برگزار می‌شود، می‌نگریم متوجه می‌شویم، سرمایه مؤثر برای حلّ مشکلات معلولان است.
هر یک از افراد دارای معلولیت که در این مراسم شرکت می‌کنند می‌توانند راه کار بدهند و مسئولین را مخاطب قرار داده و از آنان بخواهند نسبت به راه کارشان موضع‌گیری کنند، نیز از مسئولین بخواهند فلان مشکلات را تا فلان زمان حل و رفع نمایند.
از طرف دیگر مسئولین هم از معلولان حاضر در جلسه درخواست مشارکت، و فعالیت نمایند؛ توقعات و انتظارات خود از روحانیون دارای معلولیت، از استادان دارای معلولیت و از دیگر اقشار مطرح کنند.
مسئولین می‌توانند به روحانیون دارای معلولیت بگویند انتظار هست شما فرهنگ‌سازی کنید، جامعه هدف را بر اساس قرآن و روایات آگاه نموده و دیدگاه‌های اسلام را در خطابه و منبر برای مردم بازگو کنید.
نیز مسئولین متصدی امور معلولین باید، وظایف مسئولین و مدیران استانی را روشن و تبیین نمایند.
بالاخره ۱۲ آذر و مراسم روز جهانی معلولان در شهرهای مختلف باید تبدیل به یک فرصت تاریخی و یک رخداد مسئولیت‌ساز برای همگان شود و وظایف و تعهدات هر گروه را تا سال آینده به آنان دیکته کند و در اختیار آنان بگذارد.
سال آینده بیایند و مرور کنند که کدام یک از این وظایف اجرایی شده و کدام یک نشده و علت اجرا نشده آن چیست؟ و برای آن برنامه‌ریزی کنند برای سال آینده و همین‌طور سال به سال از حجم مشکلات کم کرده و بر اجرای امور انجام شده بیفزایند.
۲ـ اما جامعه هدف و مسئولین از این روز و مراسم اجرا شده در ۱۲ آذر چه بهره‌برداری و استفاده‌ای می‌کنند؟ آیا مراسم برگزار شده در زندگی و رفع مشکلات آنان مؤثر است؟
اگر محتوای دو یا سه یا چند سال این مراسم مقایسه گردد و با روش علمی به محتوای این مراسم بپردازیم متوجه می‌شویم:
ـ طرح و برنامه محور نیست؛ در این مراسم سخنرانان به بیان کلیات و شعارها بسنده می‌کنند و به بیان طرح و برنامه علمی و عملی در جهت حل مشکلات معلولان نمی‌پردازند. حتی اگر راه کار و طرحی عرضه می‌شود؛ بسیار کلی است. در حالی طرح‌هایی می‌تواند موفقیت داشته باشد که متکی بر اطلاعات جزئی اعداد و ارقام و راه کارهای متناسب با مشکلات باشد.
ـ سخنان مطرح شده فاقد دیدگاه‌های کارشناسانه و پژوهشی است. با اینکه شخصی که می‌خواهد در این مراسم صحبت کند باید با چند کارشناس مشورت کند، و بیش از ۳۰ ساعت مطالعه داشته باشد. نه اینکه بیاید در جلسه و همانجا هر چه به ذهنش رسید بگوید.
ـ هر سخنران مطالبی را بیان می‌کند که فاقد ارتباط علمی و درونی است. به قول معروف سخنرانان خطابی حرف می‌زنند و هر پاراگراف از پاراگراف دیگر جدا و مستقل است.
به هر حال سخنرانی‌های عرضه شده در این روز طی سال‌های گذشته و نیز امسال دارای ویژگی‌های واحد و یکسان است که برخی از آنها را شمردم.

۳ـ مراسم ۱۲ آذر در اکثر شهرها یک ساختار و یک روش دارد و آن سخنرانی توسط معلولان و مسئولان بهزیستی. در برخی شهرها به ندرت برنامه‌های موسیقی و هنری هم اجرا می‌شود.
در همه شهرها دو یا چند نفر سخنرانی یک سویه دارند. یعنی فردی حرف می‌زند و بقیه هم باید گوش دهند. اما اگر مستمعین نقد یا توضیح یا پرسش یا اعتراضی داشته باشند معمولاً عرف و متعارف نیست که مطرح کنند و باید خصوصی و در خلوت مطرح نمایند.
تا وقتی شکل اجرا این‌گونه است نمی‌توان انتظار کارگشایی از این مراسم داشت. چرا؟ زیرا راه کار و کارآیی متکی بر خرد جمعی است و مراسم ۱۲ آذر وقتی موفق خواهد شد که یک جمع با تجمیع دیدگاه‌های کارشناسی‌شان با مستعمین و حضار سخن بگویند. یعنی جمعی که نظریات علمی و کارشناسی مثلاً در زمینه مناسب‌سازی شهر قم دارند به صورت میزگرد و گفت‌و‌گویی همراه با چالش و نقد و اثبات نکات و دیدگاه‌های خود را مطرح می‌کنند. حضار هم حق دارند وارد شوند و نظر بدهند.
این بحث کارآمدی و تأثیر خواهد داشت. ولی اگر یک فرد چند پاراگراف با محتوای شعارگونه مطرح کند و بقیه هم بشنوند. هیچ تأثیری نخواهد داشت.

۴ـ عده‌ای فکر می‌کنند در شرایط بحرانی مثل الآن که تحریم هستیم، جایی برای رفاه و معیشت و حقوق معلولان نیست. در حالی که اقتصادانان معتقدند برای تأمین رفاه و معیشت و حقوق معلولان می‌توان به منابع اقتصادی دیگر مراجعه کرد. یعنی حتی در شرایط بحرانی راه کار برای حلّ مشکلات هست ولی عده‌ای برای اینکه این مشکلات را حلّ نکنند می‌گوید راه کار نیست و راه‌حل نداریم. همین حالا که سخت‌ترین شرایط است، کارشناسی طرحی دارد و می‌گوید ظرف ۳ سال تمام مشکلات معیشتی و رفاهی و ظرف ۶ سال تمام مشکلات اشتغال و امثال آن را برای معلولان رفع می‌کنم. لازم است چنین طرح‌هایی در نشست‌های ۱۲ آذر مطرح شود تا اولاً اطلاع‌رسانی شود ثانیاً افراد به وظایف خود آگاه شوند.

۵ـ اگر از یک فرد نخبه دارای معلولیت بپرسیم که مشکلات معلولین کدام‌اند؟ پاسخ اول این است که زیاد است. ولی وقتی می‌گوییم بشمار، نهایتاً ۵ مشکل بر می‌شمارد.
هر یک از سخنرانان باید مشکلات حوزه خود را شناسایی و طبقه‌بندی کرده و سخن خود را در راستای حل آن مشکل جهت دهند. اساساً همه معلولان باید آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و… را به تفصیل بشناسند و در پی یافتن پاسخ بری حل این مشکلات باشند.
متأسفانه در این جلسات به جای طرح مشکلات و طرح راه کار برای حل این مشکلات، به سخنان کلی و شعاری و تکرای روی می‌آورند.

۶ـ شهر قم ظرفیت‌های خوب فرهنگی در زمینه علوم مذهبی دارد و معلولان می‌توانند از کارشناسان این علوم در جهت رفع مشکلات خود بهره‌برداری و استفاده کنند. اگر فقه اسلامی پاسخگوی همه مسائل است، پس مسئله فقر معلولین هم به عنوان یک مسئله فقهی باید کار فقهی داشته باشد و دولت اسلامی باید آن راه کار را اجرایی کند.
اما خود تشکل‌ها و نخبگان دارای معلولیت به سراغ استفاده از ظرفیت‌های قم نرفته‌اند. مراسم ۱۲ آذر فرهنگ مناسبی است که به این بُعد از فرهنگ معلولین هم پرداخته شود.
خلاصه، هر سال عده‌ای دور هم جمع شوند و حرف‌های گذشته را تکرار کنند و این تجمع‌ها تأثیر در زندگی و حل مشکلات آنان نداشته باشد، در واقع بحث بیهوده انجام داده‌اند.
*.م.ن

مسئولین قدر معلولین را بدانند
ایسنا/قم دکتر منصور رضوانی، مدیرعامل کانون نابینایان استان قم و جناب آقای مجید شکوری، مسئول انجمن ضایعه نخاعی‌های استان، در ویژه برنامه روز جهانی معلولین به سخنرانی پرداختند.
دکتر منصور رضوانی در همایش روز جهانی معلولین که روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه برگزار شد، به نمایندگی از روشندلان استان به سخنرانی پرداخته و عنوان کردند: لازم است که در حضور مسئولین حاضر در جلسه گفته شود که دوستان معلول مطالباتی دارند که مطالبات به حقی است و بعضا در توان سازمان بهزیستی به تنهایی نیست که بتواند این نیازها را پوشش دهد.
وی افزود: بنده به عنوان خدمت کاری که از این مشکلات آگاهم و محدودیت‌ها را میدانم خواهش میکنم از مسئولین عزیز و ارگان‌هایی که توانمندی دارند که سازمان بهزیستی را حمایت کنند، تا روز به روز شاهد شکوفایی توانایی‌های بالقوه‌ی عزیزان باشیم، انشاءالله که این محدودیت‌ها منجر به محرومیت نشود.
مدیر عامل کانون نابینایان استان قم خطاب به پهلوانی مدیرکل بهزیستی استان قم بیان کرد: بنا به گفته خود شما سازمان‌های مردم نهاد بازوهای کمکی سازمان بهزیستی هستند، اعتماد کردن به این سازمان‌ها می‌تواند کمکهای شایانی هم به سازمان بهزیستی باشد و هم به جامعه هدف، البته این اعتماد وجود دارد اما باید بیشتر شود، زمانی که این چنین شد مطمئنا برای رفع مشکلات شما بیشتر وقت می‌گذارید؛ هرچند که این اعتماد هم باید دو طرفه باشد و در مقابل سازمان‌های مردم نهاد نیز به اداره بهزیستی اعتماد لازم و کافی داشته باشند.
رضوانی اضافه کرد: مطلب بعدی معضل اشتغال معلولین است که علیرغم توانمندی‌های گسترده دوستان تا الان نتوانستیم این توانمندی‌ها را به جامعه انتقال دهیم، بنده تمام تلاشم در این دو سال این بوده که این توانایی‌ها را به جامعه انتقال دهم تا انشاءالله این مشکلات حل شود، البته دوستان ما صبور هستند و خیلی استقامت دارند، هر چند که مسئولین هم نباید اجازه دهند که زمان بگذرد و دیر شود.
وی ادامه داد: ما باید توانمندی معلولین را ببینیم و بشناسیم، زمانی که مسئله اشتغال حل شود به تبع خیلی از مشکلات دیگر هم اعم از مسئله ازدواج و غیره در زندگی معلولین حل خواهد شد.

مشکلات معلولین زیاد است
مجید شکوری، مسئول انجمن ضایعه نخاعی‌های استان قم نیز در این مراسم به سخنرانی پرداخته و عنوان کرد: هر سال که ما به نمایندگی از معلولین در این جایگاه قرارمی‌گیریم سعی می‌کنیم انتقادات شدیدی را داشته باشیم، اما امسال اولین صحبتم با مسئولین عزیز است، پیامبر اکرم(ص) فرمودند:«هرکس آبروی مومنی را حفظ کند بی‌شک بهشت بر او واجب می‌شود»
وی افزود: هر نماینده و ارگانی که توانایی کمک به این عزیزان را دارد نباید از این کار دریغ کند، مشکلات قشر معلول مشکلات فروانی است که نیازی به ذکر ندارد، ما در شهر کریمه اهل بیت هستیم و نباید در این شهر معلولی مشکل داشته باشد و از مشکلی سخن بگوید.
شکوری ادامه داد: بحث مناسب‌سازی در شهر مسئله بسیار مهم و حائز اهمیتی است و باید مناسب‌سازی انجام شود تا بسیاری از معلولین که نمی‌توانند از منزل خارج شوند بتوانند در جامعه حضور پیدا کنند، ۹۰ درصد مساجد ما در شهر کریمه اهل بیت دارای پله است که امکان حضور معلولین وجود ندارد، ۹۵ درصد مکان‌ها از جمله مطب‌های پزشکی دارای پله هستند و معلولین نمی‌توانند از این ظرفیت‌ها استفاده کنند.
مسئول انجمن ضایعه نخاعی‌های استان قم اضافه کرد: بحث مناسب سازی مسئله بسیار فراگیری است که در حال حاضر پس از ۱۰ سال که جلسه ستاد مناسب سازی اماکن وجود دارد هنوز فعالیت‌های چشمگیری انجام نشده است؛ امید است زمانی برسد که وقتی به اجناسمان مهر استاندارد زده می‌شود به مراکزی که تازه تاسیس می‌شود هم یک مهر مناسب سازی خورده شود.

بین سالم بودن و معلولیت فقط چند ثانیه فاصله است
شکوری توضیح داد: سازمان بهزیستی یک سازمان دولتی است و تا ریال آخر بودجه‌ی تعلق گرفته به آن حساب شده است و لازم است که نهادهای توانمند و خیرین محترم توجه و عنایت ویژه تری به این سازمان داشته باشند؛ مسئولین عزیز، بین سالم بودن و معلولیت چند ثانیه فاصله بیشتر نیست، لذا حواستان به جامعه معلولین باشد.
وی بیان کرد: یک معلول دارای شخصیت است، من خواهش میکنم از مسئولین و رسانه‌ها که قدر جامعه معلولین را بدانند و شخصیت معلولین را حفظ کنند؛ معلولین ما عزت دارند، باید دست به دست همدیگر بدهیم تا بتوانیم مشکلات را حل کنیم، البته بخشی از این مسئله تقصیر خودمان است، چرا که ما باید خودکفا شویم و در واقع مسئولین باید کاری کنند تا معلولین بتوانند خودکفا شوند و روی پای خود بایستاند.

تلاطم‌های زندگی حکمت خداست
مسئول انجمن ضایعه نخاعی‌های استان قم توضیح داد: در قم ۲۸ هزار معلول شناسایی شده که نیازمند توجه هستند، خطاب به خیرین باید بگویم که شما بیاید بستر سازی کنید تا معلولین بتوانند خودشان را نشان دهند، از سازمان بهزیستی خواهش میکنم که خیرین را جمع کند تا بتوانیم مشکلات معلولین را با آنها در میان بگذاریم، مسئولین باید در انجمنها و کانونهای ویژه معلولین حضور پیدا کنند و پای درد و دلهای معلولین بنشینند.
شکوری در جمله‌ای خطاب به معلولین حاضر در جلسه عنوان کرد: به معلولین عزیزم میگویم که خداوند به شما بشارت داده است، پس صبور باشید، تلاطم‌های زندگی حکمت خداست، از خدا دل آرام بخواهید نه دریای آرام و هیچگاه به خدا نگویید که مشکل بزرگی دارید به مشکلات بگویید که خدای بزرگی دارید.
مهدی پهلوانی ستوده مدیرکل بهزیستی در این مراسم به سخنرانی پرداخته و ضمن تبریک این روز عنوان کرد:در تمام مراحل و در همه سطوح عزت و احترام معلولین باید حفظ شود و نباید اجازه داد که با دید ترحم به معلولین نگاه شود، حقوق معلولین در هر شرایطی باید رعایت شود.
وی افزود: باید استانداردها را تغییر دهیم، این استانداردها در خیلی از اماکن بر مبنای مردمی است که دارای معلولیت نیستند، باید این استانداردها در سطح شهر تغییر پیدا کند و بدانیم و یاد بگیریم که با چه نگاهی به عزیزانی که از سن جوانی و یا قبل از آن دچار معلولیت شده‌اند نگاه و رفتار کنیم تا در آینده‌ای که خودمان در سنین سالمندی دچار معلولیت می‌شویم توقع همان نگاه با احترام و محقانه را از جامعه داشته باشیم.

منبع: ایسنا، ۱۲ آذر ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *