برگزیده شدن ۵ کتاب دفتر فرهنگ معلولین در اولین جشنواره کاما

اختتامیه اولین جشنواره کاما (کتاب افراد معلول ایران)

دفتر فرهنگ معلولین

۵ آذر ۱۳۹۸ اختتامیه اولین جشنواره کاما (کتاب افراد معلول ایران) در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد. گزارش جامع و کامل این جشنواره را در کتاب جشنواره کتاب معلولین می‌آوریم و به زودی منتشر خواهد شد. نیز گزارش هایی توسط خبرگزاری‌ها مانند ایبنا منتشر شده است. اما لازم است به برخی موضوعات مهم که در گزارش‌های دیگر نیامده اشاره کنم و علاوه بر بیان محاسن جشنواره‌ جنبه‌های منفی آن را هم بیان کنم.

حضور فرهنگ بانان 
این جشنواره یک رخداد فرهنگی – اجتماعی و ویژه معلولان کشور است و مناسب است شخصیت‌های علمی و فرهنگی دارای معلولیت و نیز مراکز مردمی و دولتی متصدی امور فرهنگی معلولان حضور جدی داشته باشند و به بررسی مشکلات آثار فرهنگی به ویژه کتاب بپردازند و در راه اصلاح نواقص هم‌اندیشی گردد.
این جشنواره یک رخداد سیاسی یا دولتی نیست و نیازی به حضور شخصیت‌ها و مدیران دولتی که همکاری جدی هم نداشته‌اند، نیست.
جامعه هدف به معنای وسیع آن شامل تشکل‌های بسیار، ناشران، حامیان از همه اقشار و شخصیت‌های کارآمد است و خودکفا وخود بسنده می‌باشد. همانطور که توصیه می‌شود معلولان روی پای خود بلند شوند و مستقل باشند، این جشنواره هم لازم است مستقل و روی پای خود باشد و متکی به توانمندی‌ها و استعدادهای خود افراد دارای معلولیت باشد. این ویژگی‌ کمتر در این جشنواره دیده می‌شد.

حضور ناشران
ناشرانی که در عرصه چاپ و نشر کتب معلولین فعال هستند و در شرایط سخت کنونی به فکر این قشر می‌باشند و با نشر کتب آنان به حمایت از آنان و ترویج آنان می‌کوشند، اینان قابل تقدیر می‌باشند.
از پانزده ناشر فعال در عرصه معلولین دعوت شده بود و هشت ناشر تشریف آوردند و کتب خود را به نمایش گذاشتند. در سالن جنب تالار قلم نمایشگاه جمع و جوری به نام نمایشگاه یار مهربان بود و هر ناشر کتب موضوع معلولیت خود را به نمایش گذاشت. این رخداد می‌تواند توسعه پیدا کند و ناشران فعال در حوزه آثار معلولیتی، یک مجمع و اتحادیه داشته باشند و با اقدامات جمعی، موانع را بهتر از سَر راه بردارند.
ناشران حاضر عبارت بودند از:
انتشارات توانمندان
انتشارات آوای کلار
انتشارات پرتقال
بنیاد فرهنگی قرآنی روشندلان اصفهان
کتابخانه آیت الله خامنه‌ای قم
انتشارات آسیب شناسی
آثار زهرا یاربی (ناشنوا از شیراز)
متأسفانه به رغم هماهنگی‌ها از این ناشران تقدیر و تشکری به عمل نیامد. حتی برخی مسئولان فرهنگی اخلاق و ادب تشکر را فراموش کرده و با غفلت از آثار نمایش داده شده این ناشران گذشتند بدون اینکه یک کلمه از زحمات آنان تشکر کنند.

سخنرانی‌ها و برنامه‌ها
ساعت ۱۴٫۳۰ تا ۱۶٫۳۰ برنامه‌ها ادامه داشت. آقایان جمالی، شادکام، حسین‌پور، مختارپور، اسماعیلی و خانم بروجردی صحبت کردند. آقای عبدالملکی بیانیه جشنواره را خواند، نیز شعر و موسیقی و جک گویی هم بود.
در سخنان افرادی که صحبت کردند کمتر حرف جدید و انتقال تجربه وجود داشت. شخصیت‌هایی چون اقدس کاظمی و نویسندگان که چند جلد کتاب مهم در حوزه معلولان داشتند به رغم درخواست مکرر که پنج دقیقه وقت بدهند اما داده نشده و اجازه نیافتند تجارب خود و مشکلات این قشر فرهیخته را انتقال دهند.
خود افراد باید اخلاق مدنی داشته باشند و اگر می‌بینند فاقد صلاحیت در یک زمینه هستند، به دیگران مجال دهند. چه خوب بود نابینایان و دیگر معلولان صاحب اثر حاضر می‌شدند و جشنواره از زبان آنان هم بهره‌مند می‌شد.

دفتر فرهنگ معلولین
این دفتر «انتشارات توانمندان» را ویژه نشر کتاب‌های معلولیتی راه‌اندازی کرده و تاکنون بیشترین عناوین کتاب را منتشر نموده است. برای این جشنواره ۴۰ عنوان ارسال شده بود و از ۱۹ عنوان برگزیده، ۵ اثر برتر از این دفتر بوده است. یعنی ۲۶ درصد از آثار برگزیده در جشنواره آثار این دفتر بوده است. نویسندگان این دفتر که حائز رتبه شدند عبارت‌اند از:
محمد نوری ؛ علی نوری ؛ اباذر نصراصفهانی ؛ اعظم قاسمی ؛ اقدس کاظمی ؛ مسعود باقری ؛ زهرا یاربی ؛ منصوره ضیایی‌فر.
ـ راهنمای نشریات معلولیتی، تألیف اباذر نصر اصفهانی، قم: انتشارات توانمندان، ۱۳۹۷٫
ـ هنگامه صابری: نابینا، حقوقدان و استاد دانشگاه، گردآوری: دفتر فرهنگ معلولین، قم: توانمندان، ۱۳۹۷٫
ـ از رسم المصحف تا رسم بریل، تألیف محمد نوری، قم: انتشارات توانمندان، ۱۳۹۷٫
ـ احمد پوستچی (فعال در عرصه آموزش و پرروش نابینایان قم)، تألیف محمد نوری، با همکاری کاظمی اقدس، علی نوری، منصوره ضیایی‌فر، مسعود باقری، قم: انتشارات توانمندان، ۱۳۹۷٫
ـ زهرا یاربی توانمند ناشنوا، به‌اهتمام دفتر فرهنگ معلولین، قم: انتشارات توانمندان، ۱۳۹۷٫

در پایان
این‌گونه جشنواره‌ها به رغم نقدها، دارای کارآیی و تأثیر بسیار است و لازم است از مسئولین و متصدیان آن تشکر کرد و زحمات آنان را قدرشناسی کرد. اما درهای نقد و انتقاد را نباید بست و اجازه دهیم نقدها هم گفته شود تا راه درست شناسایی گردد و در سال‌های آینده، آثار بیشتر و برگزاری با کیفیت‌تر داشته باشیم.
*.م.ن

           

           

           

بازتاب اختتامیه اولین جشنواره کاما در خبرگزاری ها

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *