برگزیدگان نخستین جشنواره ملی «کاما‌» تجلیل شدند

برگزیدگان نخستین جشنواره ملی «کاما‌» تجلیل شدند

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اختتامیه نخستین جشنواره ملی «کاما‌، کتاب افراد معلول ایران» با شعار شهروند معلول، جامعه فراگیر عصر امروز – سه‌شنبه(۵ آذرماه) با حضور اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب، علیرضا مختار‌پور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، علی‌اکبر جمالی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن نابینایان کشور؛ منصور برجیان، مدیرعامل انجمن علمی و آفرینش‌های هنری ایران؛ منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان کشور و دبیر اجرایی جشنواره؛ در تالار قلم مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان اسناد وکتابخانه ملی ایران برگزار شد.
در نخستین جشنواره ملی کاما آثار رسیده در موضوعات، اجتماعی، آسیب‌های اجتماعی مربوط به انواع‌ معلولیت‌ها؛ توانبخشی افراد دارای معلولیت؛ روان‌شناسی مشاوره و پیشگیری از انواع معلولیت‌ها؛ شهرسازی و فضاهای شهری و مناسب‌سازی آن‌ها برای افراد دارای معلولیت؛ تربیت‌بدنی و فضاهای ورزشی و مناسب‌سازی آن‌ها برای افراد دارای معلولیت؛ پزشکی مرتبط با افراد دارای معلولیت؛ ادبیات داستانی، شعر، هنر، تاریخ،‌ کلیات و(آثار افراد دارای معلولیت)؛ کودک و نوجوان (آثار افراد دارای معلولیت) از سوی داوری ارزیابی، تفکیک و موضوع‌بندی شد.
در این دوره در مجموع ۱۳۵ عنوان کتاب در دبیرخانه جایزه کتاب سال مورد ارزیابی قرار گرفت که پس از داوری مرحله اول ۲۰ عنوان کتاب به مرحله دوم راه‌یافت که از میان آثار یاد شده، پس از ارزیابی دقیق و علمی هر اثر توسط حداقل دو نفر از داوران، ۱۱ عنوان کتاب، «برگزیده» و ۸ عنوان کتاب «شایستۀ تقدیر» شناخته شدند. از میان آثار برگزیده ۷ اثر تألیف، ۳ اثر ترجمه و یک اثر تصحیح هستند. همچنین از میان آثار شایسته تقدیر، ۷ اثر تألیف و یک اثر ترجمه هستند.

آثار برگزیده
کلیات
ـ دایره‌المعارف نوابغ و مشاهیر، ۲ ج، تألیف منصور برجیان و علی ملک‌پور، تهران: انتشارات راش، ۱۳۹۷٫
ـ راهنمای نشریات معلولیتی، تألیف اباذر نصر اصفهانی، قم: انتشارات توانمندان، ۱۳۹۷٫

آموزش و پرورش و روان‌شناسی
ـ برنامه‌ریزی کارکردی برای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه، تألیف پل وهمن و جان کرجل، ترجمه باقر غباری بناب و فرزانه معتمدی، تهران: دانشگاه تهران، مرکز انتشارات و چاپ، ۱۳۹۶٫

شعر معاصر
ـ رفت … اینجا بود، سرودۀ رضا نظری‌ایلخانی، تهران: انتشارات داستان، ۱۳۹۵٫

ادبیات داستانی ترجمه
ـ داستانی فراموش‌ناشدنی، نوشته جانی ایرکسون تادا، ترجمه آیدا الهی، مشهد: انتشارات ترانه، ۱۳۹۴٫

متون ادبی قدیم
ـ دیوان حکیم سنایی، تصحیح: محمدرضا برزگر خالقی، تهران: انتشارات زوار، ۱۳۹۳٫

توانبخشی
ـ در همین چند قدمی، تألیف راضیه کباری و رضا بهار، تهران: انتشارات به‌منش، ۱۳۹۷٫
ـ کودک توانمند من، تألیف رامین محمدی، تهران: انتشارات کلید آموزش، ۱۳۹۷٫

زندگینامه
ـ هنگامه صابری: نابینا، حقوقدان و استاد دانشگاه، گردآوری: دفتر فرهنگ معلولین، قم: توانمندان، ۱۳۹۷٫

کودک و نوجوان
داستان ایرانی
ـ ماجرای شاهزاده و لک‌لک، نوشته عرفان شیروانی لک، شیراز: انتشارات تخت‌جمشید، ۱۳۹۷٫

داستان خارجی
ـ داستان‌های کودکان و نوجوانان، نوشته بنیامین شیروانی‌لک، شیراز: انتشارات تخت‌جمشید، ۱۳۹۶٫

آثار شایسته تقدیر
آموزش و پرورش
تألیف
ـ از رسم المصحف تا رسم بریل، تألیف محمد نوری، قم: انتشارات توانمندان، ۱۳۹۷٫

ترجمه
ـ بررسی احساسات، تألیف آنجلا اسکارپا و آنتونی ولز و تونی آتوود، ترجمه جمیله خدادادی و امیر قمرانی و احمد یارمحمدیان، اراک: انتشارات دانش کیان، ۱۳۹۷٫

علوم خالص
ریاضیات
ـ آنالیز عددی پیشرفته، تألیف امین شاه‌کرمی، تهران: انتشارات اندیشۀ عصر، ۱۳۹۶٫

ادبیات
داستان و رمان
ـ رؤیای شیرین (مجموعه داستان)، نوشته علی جعفری، بروجرد: انتشارات کلهری، ۱۳۹۷٫

شعر معاصر
ـ می‌ایستم، سرودۀ علی‌رضا پورحسینی، تهران: انتشارات آوای کلار، ۱۳۹۷٫

توانبخشی
ـ اصول و مبانی توانبخشی، تألیف آمنه امامی اویلق، تبریز: انتشارات انس، ۱۳۹۶٫
همگام با کودکان دارای آسیب بینایی و خانواده آنان، تألیف حمدالله خواجه حسینی، تهران: انتشارات به‌منش، ۱۳۹۷٫

زندگینامه
ـ احمد پوستچی (فعال در عرصه آموزش و پرروش نابینایان قم)، تألیف محمد نوری، با همکاری کاظمی اقدس، علی نوری، منصوره ضیایی‌فر، مسعود باقری، قم: انتشارات توانمندان، ۱۳۹۷٫
ـ زهرا یاربی توانمند ناشنوا، به‌اهتمام دفتر فرهنگ معلولین، قم: انتشارات توانمندان، ۱۳۹۷٫

منبع: سایت کتابخانه ملی، ۵ اذر ۱۳۹۸

منتخبی از کتاب‌های معلولان در کتابخانه ملی ایران رونمایی می‌شود
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اختتامیه نخستین جشنواره ملی «کاما‌، کتاب افراد معلول ایران» با شعار شهروند معلول، جامعه فراگیر عصر امروز – سه‌شنبه(۵ آذرماه) با حضور اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب، علیرضا مختار‌پور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، علی‌اکبر جمالی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن نابینایان کشور؛ منصور برجیان، مدیرعامل انجمن علمی و آفرینش‌های هنری ایران؛ منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان کشور و دبیر اجرایی جشنواره؛ در تالار قلم مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان اسناد وکتابخانه ملی ایران برگزار شد.
بروجردی گفت: امیدوارم این نشست‌ها برای کسانی که از کم‌توانی رنج می‌برند دلگرم‌کننده باشد. امیدوارم که در آینده این سرزمین شاهد کسانی باشیم که در جایگاه و شأن خود مفید فایده واقع شده باشند. این افراد به‌ خانه خودشان که خانه‌ کتاب و سند است وارد شده‌اند آنچه که در باور، اندیشه و قلب آن‌ها در قالب نوشتار یا صوت تراوش می‌کند برای ما ارزشمند است و ما در این سازمان حافظ و نگهدارنده آن هستیم.
وی ادامه داد: پیشرفت و بالندگی هر جامعه در گرو سهم‌ داشتن و نقش‌آفرینی‌ تمام آحاد آن است. حذف، نادیده‌انگاری یا کم‌توجهی به هر گروه یا قشر، نیازها و توانایی‌های آن؛ از یک سو هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی را افزون می‌کند و از سوی دیگر، جامعه را از توانایی‌ها، خلاقیت‌ها و ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل بعضی از اعضایش محروم می‌‌کند.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: افراد دارای معلولیت با جمعیتی معادل ۱۵ درصد هر جامعه از سوی اندیشمندان حوزه اجتماعی به‌عنوان بزرگترین اقلیت اجتماعی محسوب می‌شوند. تضمین حقوق اجتماعی، ایجاد فرصت‌های برابر و دسترسی عادلانه و منصفانه به امکانات ازجمله شاخصه‌هایی است که توجه و تلاش در راه آن‌ها می‌تواند، تضمین‌بخش تبدیل شدن افراد دارای معلولیت به شهروندانی فعال مانند سایر آحاد مردم شود.
وی افزود: ایجاد جامعه زیست‌پذیر به‌صورتی که امکان زیست برای تمامی اقشار فراهم باشد این رویکرد می‌تواند ضامن این نگاه باشد و در پرتو مفاهیمی چون «جامعه‌ای برای همه» و «جامعه فراگیر» تجربه و معنا شود. آن‌گونه که وفاق نهادها و پیمان‌‌نامه‌های بین‌المللی همانند، کنوانسیون حقوق معلولین، و قوانین استاندارد برابرسازی فرصت‌ها برای معلولان، در این زمینه منعقد شده است.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره سعی کرده است که به افراد کم‌توان توجه ویژه‌ای داشته باشد و این موضوع مهم را در سیاست‌های خود مدنظر قرار دهد. رهاورد این نگاه، تصویب مجموعه قوانین و سیاست‌ها بود که بخشی از آن در حیطه فعالیت‌های دولت قرار می‌گرفت و نیازی به رأی مجلس نداشت؛ بنابراین در قالب تصویب‌نامه‌ای در هیأت دولت در زمینه حقوق معلولان، شهریورماه سال ۹۴ مصوب شد و بخشی نیز با عنوان «لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت» به مجلس رفت که سرانجام در اسفند ۱۳۹۶ تصویب، و در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ ابلاغ شد.
به گفته وی،‌ در واقع مصوبه شهریور ۱۳۹۴ را می‌توان مجموعه سیاست‌های حمایت از این قشر، و «لایحه» را یک نگاه تقنینی تضمین‌بخش در زمینه حقوق این افراد قلمداد کرد.
بروجردی ادامه داد: استفاده از بریل فارسی، روز به روز در حال کمرنگ شدن است که از یک‌ سو تبعات فراوانی را برای نابینایان خواهد داشت و از سوی دیگر حفظ یک خط به‌عنوان یک مقوله فرهنگی بسیار حائز اهمیت است.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران یادآور شد: همان طور که گفته شد، یک نویسنده دارای معلولیت چندین برابر یک فرد عادی تلاش، وقت، انرژی و هزینه باید صرف کند تا کتابی را ترجمه یا تألیف و منتشر کند؛ بنابراین، قطعا باید اقدامات حمایتی و تسهیل‌گر همانند آنچه در چند دهه اخیر در کشورهای توسعه‌یافته وجود دارد برای نویسندگان دارای معلولیت صورت بگیرد. به همین سبب سازمان اسناد و کتابخانه ملی به‌عنوان یک سازمان پیشگام فرهنگی و هم‌ راستا با رویدادهای جهانی، اقدامات حمایتی را متناسب با حوزه‌های مأموریتی خود در نظر دارد.
بروجردی ادامه داد: سازمان سعی می‌کند در قالب نشست‌های منظم و در بازه‌های زمانی ۳ یا ۶ ماهه منتخبی از کتاب‌های چاپ یا ترجمه شده توسط افراد دارای معلولیت را رونمایی و معرفی کند تا ضمن رسانه‌ای شدن، در زمینه آشنایی بیشتر جامعه و آگاهی‌افزایی درباره توانمندی‌های این افراد و همچنین، بهتر شدن بازار فروش این نویسندگان موثر باشد.
وی بیان کرد: توجه به مسائل فرهنگی و حوزه فرهنگ در زمینه افراد کم‌توان بسیار مهم و حائز اهمیت است و در جهان نیز به شکل روزافزون به حوزه فرهنگ در این زمینه توجه جدی می‌شود. برگزاری رخدادهای فرهنگی مانند «جشنواره ملی کاما» از یک سو، موجب ایجاد انگیزه و امید در میان افراد معلول و از سوی دیگر، موجب آگاهی بیشتر جامعه، فرهنگ‌سازی و آشنایی مردم با این افراد و توانمندی‌های آن‌ها می‌شود.
بروجردی افزود: با آشنایی و افزایش آگاهی، جامعه و مردم با مسائل و مشکلات این افراد بیشتر آشنا و دغدغه‌مندتر می‌شوند، و در نتیجه برگزاری چنین رخدادهایی، امید اجتماعی را در میان معلولان افزایش و همچنین انگیزه جامعه با دیدن توانمندی‌های معلولان افزایش می‌دهد. امیدی که بیش از هر چیزی در شرایط کنونی کشور به آن نیاز داریم.
وی گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی به‌عنوان یک قطب فرهنگی مهم کشور در این جشنواره مشارکت فعال داشته و امروز شاهد برگزاری اختتامیه این جشنواره بسیار مهم در حوزه نویسندگان دارای معلولیت و نیز کتاب‌هایی که در این حوزه نوشته یا ترجمه شده است هستیم.
بروجردی ادامه داد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی در راستای توجه به افراد دارای معلولیت و اهمیت‌یابی روزافزون مقوله فرهنگ در این حوزه از برگزاری مراسم و جشن‌های مناسبتی در این زمینه مانند «روز جهانی نابینایان»، «روز جهانی معلولان» گذر کرده و سعی دارد در راه ایجاد انگیزه برای این افراد، حل مشکلات و مسائل آن‌ها در حوزه‌های فرهنگی و آگاهی‌افزایی و فرهنگ‌سازی در جامعه متناسب با حوزه‌های مأموریتی سازمان گام‌های مهمی را بردارد. از این رو، در سال گذشته بزرگداشت دکتر خزائلی را برگزار کردیم تا برای سایر معلولان از‌جمله نابینایان انگیزه و الگویی باشد علاوه‌براین زمینه‌ای بایجاد شود برای فرهنگ‌سازی و آشنا کردن جامعه با توانمندی‌های آن‌ها و همچنین معنای اراده و امید را در پس تمامی مشکلات و سختی‌ها نشان بدهیم.
وی بیان کرد: در سال جاری نیز در کنار مشارکت فعال در جشنواره ملی کاما به سبب موقعیت حساس و ویژه خط بریل فارسی «جشنواره ملی بریلفا» را در حال انجام داریم که اختتامیه آن ۲۶ آذرماه برگزار خواهد شد، تا در راه حفظ و گسترش بریل فارسی، آگاهی‌بخشی به جامعه درباره آن و حساس‌نمودن سایر نهادی ذیر‌ربط به شرایط حساس و ویژه این خط گام برداریم.

** جشنواره ملی«کاما» نمونه‌ای از هم‌گرایی مثبت برای توجه به معلولان اهل قلم است
مدیرعامل موسسه خانه کتاب درباره جامعه معلولان کشور به‌ویژه اهل قلم این قشر گفت: باید تمهیداتی اندیشیده شود که ناشران در زمینه مسئولیت اجتماعی خود چاپ و انتشار آثار اهل قلم دارای معلولیت و کتاب‌های حوزه معلولیت را مورد توجه قرار دهند. این امر مستلزم همکاری نهادهای مختلف فرهنگی است که بایسته است از ظرفیت‌های این قشر از جامعه در حوزه فرهنگ مکتوب کشور و نیز تشویق افراد دارای معلولیت به کتاب و کتابخوانی استفاده شود.
حسینی‌پور افزود: پیشنهاد ما این است که کتاب‌های برگزیده جشنواره کاما نباید متکی بر خرید دولتی باشد، بلکه باید با طراحی هولوگرامی از سوی دبیرخانه جشنواره و ارتباط با اتحادیه ناشران و کتابفروشان متکی بر خرید ملی و عامه مردم باشد تا با همه خوانندگان کشور ارتباط بگیرد؛ علاوه‌براین همه نهادهای متولی خرید کتاب کشور، خرید آثار این قشر از جامعه را باید در اولویت قرار دهند. این امر قطعاً به نشاط و پویایی اهل قلم معلول منجر می‌شود.
مدیر‌عامل موسسه خانه کتاب ادامه داد: امروز توسعه کتاب‌های گویا و صوتی یکی از ضرورت‌ها و نیازهای جامعه هر کشور محسوب می‌شود. در روزگاری که همه اقشار جامعه به‌علت گرفتاری‌های مختلف قادر به کتابخوانی نیستند، کتاب‌های گویا می‌تواند به جامعه کتابخوان کمک بسیاری کند. این‌گونه کتاب‌ها افزون بر اینکه می‌تواند نیازهای مطالعاتی و آموزشی در حوزه نابینایان و افراد معلول را فراهم کند، برای دیگر اقشار جامعه ازجمله کودکان و نوجوانان و کهنسالان نیز مفید و ثمربخش خواهد بود.
حسینی‌پور گفت: شهرداری‌های سراسر کشور باید بدان توجه کنند، مناسب‌سازی فضاهای فرهنگی برای این قشر از جامعه است، البته با نظارت خودشان، چراکه به‌قول امروزی‌ها، اینها کف خیابان هستند و در خیلی از فضاهای فرهنگی اعم از کتابخانه‌ها، کتابفروشی‌ها و نظایر آن‌ها، این قشر فرهیخته امکان حضور ندارند.
وی افزود: نباید فعالیت‌ها به برگزاری این جشنواره ختم نشود. به نظر اینجانب این تازه آغاز راه است، باید با برگزاری جلسات نقد و بررسی آثار منتخب و میزگردهای آسیب‌شناختی در طول سال به پویایی و نشاط جامعه اهل قلم معلول کمک کرد. معلولیت یک بیماری نیست، بلکه یک ظرفیت جدید است که باید به آن یاری رساند.
حسینی‌پور درباره این رویداد و جریان داوری آن بیان کرد: هیات داوران نخستین جشنواره ملی کاما(کتاب افراد معلول ایران) ضمن قدردانی از «انجمن نابینایان ایران» و «انجمن علمی و آفرینش‌های هنری معلولان ایران» و همچنین سایر نهادها و سازمان‌هایی که در ایجاد و برگزاری این جشنواره مشارکت و همکاری داشته و مایه دلگرمی اهل قلم دارای معلولیت و نیز نویسندگان، پژوهشگران و مترجمان آثار مکتوب با موضوع معلولیت را فراهم آورنده‌اند، برگزاری این جشنواره را نمونه‌ای از هم‌گرایی مثبت و الگو برای توجه و اهتمام به معلولان اهل قلم و پژوهشگران این حوزه قلمداد می‌شود.
وی ادامه داد: امیدواریم این هم‌گرایی افزون بر اینکه نتایج مثبت و ارزشمندی برای جامعه معلولان اهل قلم کشور دارد، با تشکیل دبیرخانه دائمی این جشنواره، موجب پویایی و تداوم این نهاد فرهنگی ‌شود تا ارتباط و پیوند معلولان با اهالی کتاب و نشر محکم‌تر و گسترده‌تر شود.
مدیر‌عامل موسسه خانه کتاب افزود: تنوع آثار منتخب در موضوعات مختلف ازجمله شعر، ادبیات‌داستانی، متون ادبی کهن، کودک و نوجوان، ریاضی، کلیات نشان‌دهنده ظرفیت بالای جامعه اهل قلم معلول کشور است؛ علاوه ‌براین در این جشنواره، کم‌توجهی ناشران و پژوهشگران به تحقیق و پژوهش درباره ابعاد و زمینه‌های مختلف موضوع معلولیت تا حدودی احساس شد که می‌طلبد اهتمام بیشتری به این موضوع شود.
به گفته حسینی‌پور، در نخستین جشنواره ملی کاما آثار رسیده در موضوعات، اجتماعی، آسیب‌های اجتماعی مربوط به انواع‌ معلولیت‌ها؛ توانبخشی افراد دارای معلولیت؛ روان‌شناسی مشاوره و پیشگیری از انواع معلولیت‌ها؛ شهرسازی و فضاهای شهری و مناسب‌سازی آن‌ها برای افراد دارای معلولیت؛ تربیت‌بدنی و فضاهای ورزشی و مناسب‌سازی آن‌ها برای افراد دارای معلولیت؛ پزشکی مرتبط با افراد دارای معلولیت؛ ادبیات داستانی، شعر، هنر، تاریخ،‌ کلیات و(آثار افراد دارای معلولیت)؛ کودک و نوجوان (آثار افراد دارای معلولیت) از سوی داوری ارزیابی، تفکیک و موضوع‌بندی شد.
وی بیان کرد: در این دوره در مجموع ۱۳۵ عنوان کتاب در دبیرخانه جایزه کتاب سال مورد ارزیابی قرار گرفت که پس از داوری مرحله اول ۲۰ عنوان کتاب به مرحله دوم راه‌یافت که از میان آثار یاد شده، پس از ارزیابی دقیق و علمی هر اثر توسط حداقل دو نفر از داوران، ۱۱ عنوان کتاب، «برگزیده» و ۸ عنوان کتاب «شایستۀ تقدیر» شناخته شدند. از میان آثار برگزیده ۷ اثر تألیف، ۳ اثر ترجمه و یک اثر تصحیح هستند. همچنین از میان آثار شایسته تقدیر، ۷ اثر تألیف و یک اثر ترجمه هستند.
منبع: سایت کتابخانه ملی، ۵ اذر ۱۳۹۸

خط بریل در ایران مغفول مانده‌است
قائم‌مقام انجمن نابینایان کشور گفت: خط بریل در کشور ما با استانداردهای جهانی فاصله بسیاری دارد.
خط بریل در ایران مغفول مانده‌است
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، اختتامیه نخستین جشنواره ملی «کاما‌؛ کتاب افراد معلول ایران» با شعار شهروند معلول، جامعه فراگیر سه‌شنبه(۵ آذرماه) با حضور اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران؛ محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب؛ علیرضا مختار‌پور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ علی‌اکبر جمالی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن نابینایان کشور؛ منصور برجیان، مدیرعامل انجمن علمی و آفرینش‌های هنری ایران؛ منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان کشور و دبیر اجرایی جشنواره؛ در تالار قلم مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان اسناد وکتابخانه ملی ایران برگزار شد.
خط بریل در ایران مغفول مانده‌ است
شادکام، دبیر اجرایی نخستین جشنواره ملی کاما (کتاب افراد معلول ایران) در این مراسم، با اشاره به ادغام دو انجمن نابینایان کشور و انجمن علمی و آفرینش‌های ادبی برای برگزاری نخستین جشنواره ملی کاما بیان کرد: هدف از برگزاری این جشنواره، آشنایی مردم با معلولان جامعه و شناخت آثار این افراد در حوزه کتاب و نشر است. با این هدف، معلولان دارای کتاب می‌توانند آثار خود را به‌فروش رسانده و از این راه کسب درآمد کنند.
شادکام با بیان اینکه فرهنگ، ستون اصلی هر جامعه است، اظهار کرد: دغدغه رهبر معظم انقلاب اسلامی هم توجه و تاکید به فرهنگ است. پیشرفت هر جامعه را با فرهنگ که زیر مجموعه آن، تولید کتاب و سرانه مطالعه مردم آن جامعه است، می‌سنجند. اگر نابینایان در جامعه از کمترین حق برخوردار هستند، به دلیل این است که مردم از آن‌ها شناختی ندارند و نمی‌توانند پذیرای آن‌ها در جامعه باشند.
وی افزود: سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط و متولی این حوزه باید در پی اجرای مسئولیت اجتماعی خود، اقداماتی را برای راحتی و آسایش معلولان فراهم کنند.
دبیر اجرایی نخستین جشنواره ملی کاما خاطرنشان کرد: خط بریل در کشور ما بسیار مغفول مانده‌است و با استانداردهای جهانی فاصله بسیاری دارد. امیدوارم که با کمک نهادهای دولتی و یا انجمن‌های خصوصی کارهای گسترده‌ای برای راحتی معلولان صورت بگیرد.
حضور کمرنگ متولیان حوزه معلولیت در جامعه
علی‌اکبر جمالی در ادامه این مراسم، ضمن تشکر و قدردانی از همه نهادها و ارگان‌هایی که در طول برگزاری همایش و قبل از آن، اهالی معلول دارای کتاب را همراهی کردند، گفت: حضور مسئولان دولتی، به‌خصوص متولیان حوزه معلولان و معلولیت در جامعه، در میان ما کم است.
وی با اشاره به موانع و مشکلات اهالی قلم دارای معلولیت در جامعه بیان کرد: امسال تصمیم گرفتیم که به دلیل یکسان بودن مشکلات تمامی معلولان در جامعه با همکاری دو انجمن نابینایان کشور و انجمن علمی و آفرینش‌های ادبی، نخستین جشنواره ملی کاما را برگزار کنیم.
جمالی افزود: کمبود اعتبار و بضاعت مالی افراد معلول برای چاپ کتاب و فروش این آثار ازجمله مشکلات معلولان دارای کتاب در جامعه است. خط بریل و انتشارات خط بریل در کشور ما مغفول مانده‌است و ارگان‌های ذی‌ربط به مسائل استانداردسازی بریل کم لطف هستند و ما امیدوارم پس از برگزاری این جشنواره بیشتر به آن توجه کنند.
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن نابینایان کشور گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باتوجه به مصوبه‌ دولت برای تخصیص بودجه خرید مواد الکترونیکی، تولید کتاب گویا و بریل افراد معلول، باید ما را بیشتر همراهی کند. ما در ایران تنها یک نشریه به نام «ایران سپید» داریم که به دغدغه‌های معلولان می‌پردازد.
وی ادامه داد: ما انتظار داریم که در میان هزاران نشریه، مطبوعات بیشتر به ما توجه کنند تا قشر معلول جامعه بتواند در بحث توسعه خدمات فرهنگی موثر واقع شود.
هزاران منبع اطلاعاتی برای نابینایان بریل شده ‌است
مختارپور، دیگر سخنران این مراسم بود. او با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته در نهاد کتابخانه‌های عمومی،‌ گفت: ما در این چندسال سعی کردیم که معلولان دارای کتاب در حوزه کتابخانه‌های عمومی تهران و استان‌ها حضور فعالی داشته باشند. هزاران منبع اطلاعاتی به شکل بریل برای این افراد در کتابخانه‌ها آماده شده‌ است تا این قشر از جامعه بتواند از آن استفاده کنند.
وی افزود: در جلسه‌ای که سال ۹۴ در خصوص رابطه شنیدن با دیدن در حوزه‌های مختلفی چون؛ ادبیات، معارف، قرآن و … داشتیم؛ درباره تاثیرات بینایی و شنوایی و اینکه کدام یکی از این دو حس بر دیگری ارجحیت دارد، صحبت کردیم.
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اضافه کرد: در مقایسه این دو حس که براساس تصور بسیاری از مردم که می‌گویند بینایی درک بهتری از محیط اطراف به‌دست می‌دهد؛ ثابت شد که شنوایی بر بینایی ارجحیت دارد و نابینایان، نه تنها نقص و کمبودی ندارند بلکه استعداد و توانایی منحصر به‌فردی در این زمینه دارند.
تولید کتاب‌های صوتی برای نابینایان کشور
در پایان اسماعیلی، روابط عمومی سامانه پرداخت الکترونیکی سداد و حامی نخستین جشنواره ملی کاما گفت: یکی از دغدغه‌های این سامانه، توجه به مسئولیت اجتماعی است و ما امسال تصمیم گرفته‌ایم که با نگاه تخصصی به این مسئولیت اجتماعی که، حمایت از معلولان دارای کتاب است، توجه کنیم.
وی افزود: جامعه معلولان با یک تفاوت بسیار کوچک با مردم جامعه از دسترسی به بسیاری از امکانات محروم است و این محرومیت در حوزه فرهنگ و هنر بیشتر به چشم می‌خورد.
اسماعیلی با اشاره به تولید کتاب گویا برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی نابینایان در جامعه اظهار کرد: طی توافق‌نامه‌ای با انجمن نابینایان کشور، به تولید کتاب‌های صوتی و گویا برای این قشر از جامعه پرداختیم و کتاب‌هایی با موضوع و محور موردعلاقه این افراد تولید و منتشر کرده‌ایم.
منبع: ایبنا، ۶ آذر ۱۳۹۸

کاما؛ مخفف «کتاب افراد معلول ایران»
جشنواره ملی کاما یک گام رو به جلو در حوزه امور فرهنگی افراد دارای معلولیت، یعنی در حوزه کتاب‌های نویسندگان معلول و آثار مربوط به حوزه مطالعات معلولیت که به‌اندازه کافی و وافی به آن توجه نشده است، محسوب می شود.
کاما؛ مخفف «کتاب افراد معلول ایران»
گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، حسین عبدالملکی، عضو شورای سیاستگذاری جشنواره ملی کاما و کارشناس حوزه ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی:
اصطلاح، و البته راهبرد «جامعه فراگیر» یا «جامعه‌ای برای همه»، ترجمان رویکردی است که در پی ایجاد فرصت‌های برابر برای تمامی اقشار جامعه و ازجمله افراد با نیازهای ویژه در زمینه‌های مختلف می‌باشد؛ تا از طریق آگاهی‌افزایی، تقلیل شکاف‌ها و نابرابری‌ها، تقویت دسترسی‌های عادلانه برای همه اقشار، جامعه‌ای زیست پذیر را برای همگان ایجاد نماید.
در چند دهه اخیر، برخی از افراد با نیازهای ویژه با گذار از محدودیت‌ها و در عین وجود نابرابری‌های فراوان در امکانات و فرصت‌ها، با صرف وقت، انرژی و هزینه مضاعف کتاب‌هایی را چاپ یا ترجمه نموده‌اند و روانه بازار نشر کرده‌اند و از سوی دیگر، برخی پژوهشگران و نویسندگان نیز با دقت نظر و توجه ویژه خود، حوزه افراد با نیازهای ویژه را به‌عنوان بزرگترین اقلیت اجتماعی هر جامعه و به مثابه زمینه‌ای مغفول مانده، مورد کنکاش و توجه قرار داده‌اند و کتاب‌هایی تخصصی را در این حوزه به طبع رسانیده‌اند.
اما به دلیل نبود آگاهی‌های لازم و البته نبود فرصت‌های برابر؛ تلاش‌های گروه اول (نویسندگان دارای معلولیت) به شکل شایسته‌ای دیده نشده‌است و به‌دلیل عدم توجه کافی به داشتن جامعه‌ای فراگیر و متناسب با زیست همه اقشار و به عبارتی، نادیده‌ انگاری و غفلت از حوزه «مطالعات معلولیت»، پژوهش‌ها و تلاش‌های گروه دوم نیز مورد توجه قرار نگرفت.
لذا کاری است راهبردی جهت بازنمایی و پاسداشت تلاش‌های انجام شده در این دو حیطه و آگاهی افزایی در جامعه در این زمینه براساس همان رویکرد «جامعه ای برای همه» ضروری می نمود؛ جشنواره ملی «کاما» رخدادی است در راه به منصه ظهور رسیدن این امر مهم.
در واقع، جشنواره ملی کاما یک گام رو به جلو در حوزه امور فرهنگی افراد دارای معلولیت، یعنی در حوزه کتاب‌های نویسندگان معلول و آثار مربوط به حوزه مطالعات معلولیت که به‌اندازه کافی و وافی به آن توجه نشده است، محسوب می شود.
این جشنواره از تجمیع دومین جشنواره «کتاب نابینایی و کم ‌بینایی» از سوی انجمن نابینایان و سومین جشنواره «انتخاب بهترین کتاب در حوزه معلولان»، از سوی انجمن علمی و آفرینش های هنری معلولان شکل یافته است.
در راه این تجمیع، یکی از اساسی‌ترین موضوعات، انتخاب عنوانی مناسب و درخور برای جشنواره بود که در دستور کار شورای
سیاستگذاری قرار گرفت. در واقع، عنوان یک جشنواره، ویترین آن به شمار می‌آید و می‌تواند در برندسازی فرهنگی آن نقش مهمی ایفا کند و اتفاقاً چون مباحث فرهنگی در حوزه معلولیت در رویکردهای نظری جدید به شکل روزافزون جایگاه مهمی را به خود اختصاص می‌دهد، توجه به این بُعد و تلاش برای برندسازی فرهنگی در رخدادهای ویژه این قشر ضرورتی دوچندان دارد. در این راستا، عنوان «کاما» را پیشنهاد دادم که مورد تصویب قرار گرفت.
عنوان کاما برای این جشنواره از چند وجه قابل تأمل و بررسی است:
در وجه اول: براساس یافته‌های پژوهش‌های جدید درباره توصیفی بودن یا نبودن نشانگرهای مربوط به یک رخداد یا برند اعم از نام، لوگو یا آرم، آنجا که در حوزه یک امر ناخوشایند یا منفی است و یا جامعه نگاه یا تجربه خوبی نسبت به آن ندارد، استفاده از نشانگر غیرتوصیفی ارجحیت دارد؛ چراکه می‌تواند در تقلیل یا از بین بردن آن تجربه‌های منفی و دور نگه‌داشتن جامعه از نگاه ناخوشایند به آن جلوگیری نماید.
یک نگاه برساخته و بعضاً نگرش منفی به معلولیت در جامعه وجود دارد. بنابراین، بهتر بود که نامی برای جشنواره انتخاب شود که در نگاه اول تداعی‌گر معلولیت نبوده و اتفاقاً با خلق یک مفهوم یا برند جدید نسبت به تقلیل یا از بین بردن نگاه‌های مرسوم به معلولیت و تداعی معانی‌ مرتبط با آن مؤثر باشد.
بنابراین، از این وجه عنوان کاما، عنوان مناسبی برای این جشنواره به حساب می‌آید که در مواجه اول، هر فردی که کاما را مشاهده کرده و در گام‌های بعد با معلولیت به عنوان موضوع جشنواره روبه‌رو می‌شود و یک نشانه جدید به ساخت ذهنی او درباره معلولیت افزوده شده‌است، لذا، در صورت وجود نگرش‌های منفی می‌تواند، باعث تقلیل آن نگرش‌ها و ایجاد یک نگاه جدید گردد.
در وجه دوم: کاما به عنوان مخفف «کتاب افراد معلول ایران» از تجمیع و هم نشینی حروف اول این چهار واژه شکل یافته‌اند و در واقع، مبین وجه معنایی کاما برای این جشنواره است.
اما در وجه سوم: کاما در کنار وجه معنایی خود که برای آن استخدام شده و در واقع منعکس کننده شاکله و کار ویژه اصلی جشنواره یعنی کتاب افراد معلول ایران است؛ دارای وجهی انضمامی هم می‌باشد.
کاما به مثابه یک علامت نگارشی (،)، نشانه‌ای برای توقف و سکونی کوتاه در خوانش یک جمله یا متن است و طبعاً در قامت عنوانی برای چنین جشنواره‌ای می‌تواند، در قالب یک تداعی معانی، نشانه‌ای برای توقفی کوتاه در متن زندگی و حیات اجتماعی از سوی افراد مختلف جهت ایستادن، توقف کردن و به‌تبع آن، تأمل‏ کردنی است. در افراد دارای معلولیت، که از معلولیت خود و کلیشه‌های جامعه درباره آن، فراتر رفته و کتاب تألیف و ترجمه کرده‌اند؛ به‌عنوان یک نویسنده معلول، و نه آنچه که از معلولان در کلیشه‌ها یاد می‌گردد، باید به او نگاهی مجدد شود.
و در واقع، در وجه مستتر کاما، به قول سهراب “چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید”.
البته این وجه سوم باید در قالب کارهای گرافیکی مختلف و ترکیبی به منصه ظهور رسانده شود و هنوز جای کار دارد که شایسته‌است در دوره های بعدی جشنواره ملی کاما، به شکل ویژه‌ای مورد توجه قرار گیرد.
منبع: ایبنا، ۴ آذر ۱۳۹۸

برگزیده شدن ۵ کتاب دفتر فرهنگ معلولین در اولین جشنواره کاما

مدیر‌عامل موسسه خانه کتاب در اختتامیه نخستین جشنواره ملی کاما پیشنهاد کرد؛ خرید کتاب پدید‌آورندگان معلولان در اولویت قرار گیرد

اشرف بروجردی تاکید کرد؛ تضمین حقوق اجتماعی افراد دارای معلولیت را به شهروندان فعال تبدیل می‌کند

برگزیدگان نخستین جشنواره ملی«کاما‌» تجلیل شدند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *