برنامه رادیویی از امید تا روشنایی

از امید تا روشنایی
برنامه رادیویی

دفتر فرهنگ معلولین

چند ماه است صدای قم برنامه‌ای با اسم «از امید تا روشنایی» ویژه نابینایان روزهای یکشنبه ساعت ۱۷ پخش می‌کند. این برنامه با همت و مشارکت خود نابینایان تولید و پخش می‌شود و درصدد معرفی توانمندی‌های آنان، افزایش روحیه فردی و مشارکت اجتماعی آنان است.
با آرزوی موفقیت برای همه نابینایان استان قم، امید است این برنامه در همه شهرها و استان‌های دیگر هم اجرا گردد.
*.م.ن

رادیو قم
برنامه رادیویی «از امید تا روشنایی» به تهیه کنندگی اعظم راونجی و با مشارکت جمعی از روشندلان نخبه استان قم با هدف ارتقاء سطح آموزشی،‌ فرهنگی، علمی و ورزشی نابینایان از طریق رادیو ، معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های روشندلان و فرهنگ سازی در برخورد افراد جامعه با روشندلان تهیه و از رادیو قم پخش می‌شود.
« از امید تا روشنایی» با موضوعات روانشناسی و اجتماعی مانند نابینایان و مهارت های زندگی،‌ نابینایی و باور مردم، نابینایی و تحصیل و سفارش‌های دین درباره معلولین روی آنتن می‌رود.
در بخش «نابینای موفق» در هر برنامه با نابینایان شاخص در زمینه‌های علمی،‌ ورزشی و فرهنگی ارتباط تلفنی برقرار می‌شود و در بخش «خبرخوان» خبرهای مرتبط با فعالیت‌های معلولان ارائه می‌شود. همچنین در بخش «بدانید که» اطلاعات عمومی مرتبط با نابینایان بیان می‌شود و کارشناس روشندل برنامه نیز موضوعات روانشناسی و اجتماعی را در بخش «کارشناسی» برنامه مورد بررسی قرار می‌دهد.
برنامه رادیویی «از امید تا روشنایی» با اجرای ناهید برومند و نویسندگی مهدی ضیایی فر از روشندلان قمی هر هفته روزهای یکشنبه ها ساعت ۱۷ از رادیو قم تقدیم شنوندگان و مخاطبان می‌شود.
عوامل برنامه از امید تا روشنایی:
تهیه کننده : اعظم روانجی
گوینده روشندل:ناهید برومند
هماهنگی روشندل: محمد چراغی
نویسنده روشندل: مهدی ضیائیفر
گوینده آیتم ها روشندل:خانم صفایی صابر
سال تولید: ۱۳۹۸
منبع: سایت صدا و سیما مرکز قم

گزارش فرهنگی
از امید تا روشنایی چه میگوید. با وجود فراگیر شدن فضای مجازی و انتشار اخبار لحظه به لحظه از خروجیهای آن، همچنان نیاز به تولید برنامه های رادیویی و تلویزیونی بطور ملموسی احساس میشود. نابینایان هم به عنوان یکی از اقشار جامعه، همچنان خود را جزو طرفداران رسانه میدانند و قاطعانه از مدیران رسانه ملی خواستار توجه به مسائل و دغدغه های مهم این قشر هستند. در همین راستا، صدا و سیمای مرکز قم با همکاری نابینایان این استان، اقدام به تولید و پخش برنامه ای ویژه نابینایان، با سردبیری و اجرای خود این شهروندان نموده است. محمد چراغی، سردبیر برنامه «از امید تا روشنایی» که از تیر امسال هر یکشنبه روی آنتن رادیو قم میرود، در گفتگو با ایران سپید پیرامون اهداف و جزئیات این برنامه اظهار میدارد: «با هدف آشنا کردن جامعه با نابینایان اقدام به تولید برنامه از امید تا روشنایی کردیم.» چراغی درباره اولین جرقه این اقدام میگوید: «اواخر سال ۹۷ با دوستانمان در کانون نابینایان جلوه امید که به ارائه خدمات آموزشی، فرهنگی و تفریحی برای اعضای خود میپردازد، به فکر معرفی فعالیتهای این کانون از طریق رادیو افتادیم. به مرور با صحبتها و مشورتهای زیاد به این نتیجه رسیدیم که هسته اصلی محتوای برنامه را بر آگاه سازی جامعه نسبت به نابینایان متمرکز کنیم و در حاشیه آن، فعالیتهای کانون نابینایان جلوه امید را هم پوشش دهیم.» سردبیر برنامه از روشنایی تا امید در خصوص آیتمهای مختلف این برنامه نیز اظهار میدارد: «برنامه نیم ساعته از امید تا روشنایی بخشهای متنوعی دارد از جمله: خبرخوان که به مرور اخبار و رویدادهای حوزه نابینایان در طول یک هفته میپردازد؛ بدانی که، آیتم دیگر ماست که اتفاقات تاریخی مهم برای نابینایان را مرور میکند. یکی دیگر از آیتمهای مهم ما، به بررسی مسائل حقوقی نابینایان میپردازد که با عنوان زاویه تولید میشود. تجربه من هم از آیتمهای دیگر ماست که تجارب افراد غیر نابینای همراه نابینایان مثل همسران یا معلمان نابینایان را بیان میکند.» چراغی همچنین به عوامل تولید این برنامه هم اشاره میکند: «علاوه بر صدابردار و تهیه کننده ای که از طرف سازمان صدا و سیما معرفی شده، بقیه عوامل این برنامه از خود نابینایان هستند. آقایان هادی و مهدی ضیاییفر به عنوان نویسنده، خانمها کبری صفایی صابر، زهرا عابدینی گوینده های آیتمهای خبرخوان، بدانید که و زاویه و خانم ناهید برومند مجری اصلی برنامه، همگی از دوستان نابینا هستند. بخشهای تولیدی برنامه در کتابخانه آیت ا… خامنه ای ضبط میشوند و قسمتهای مربوط به مجری در استودیوی رادیو مرکز قم ضبط میشوند.» چراغی به زمان پخش برنامه هم اشاره میکند: «بر اساس زمانبندی برنامه های رادیو، در شش ماهه اول ساعت ۱۷ یکشنبه ها مختص برنامه ما بود؛ اما با تغییر ساعت در شش ماه دوم، ساعت ۲۰ یکشنبه ها را به ما دادند؛ ضمن اینکه جمعه ها ساعت ۲۲ برنامه ما روی موج اف ام، ردیف ۹۴/۵ مگاهرتز پخش میشود.»
منبع: روزنامه ایران سپید، ۱۳ آبان ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *