گفت و گو: مجموعه مصاحبه ها درباره خط بریل

گفت‌وگو: مجموعه مصاحبه‌ها درباره خط بریل، علی نوری، انتشارات توانمندان و دفتر فرهنگ معلولین، ۱۳۹۸، ۱۱۳ ص.

ISBN: 978-622-6216-25-8

موضوع (ها):
بریل — مقاله‌ها و خطابه‌ها
بریل — ایران — مقاله‌ها و خطابه‌ها
مصاحبه‌ها

مشاهده صفحات اولیه کتاب

معرفی مختصر کتاب
کتاب حاضر در مورد خط بریل و مصاحبه‌ها و گفتگوهایی دراین‌باره تهیه و تدوین شده است. در این اثر ابتدا تاریخچه‌ی بریل در گذشته، حال و آینده تبیین شده و ضرورت اطلاع‌رسانی برای نابینایان با خط بریل را مورد بررسی قرار داده است. در ادامه نگارنده در مصاحبه‌ای کوتاه نویسی، خط بریل فارسی و ضرورت‌های آموزشی آن را بررسی کرده و تألیف دایرة‌المعارف خط بریل را مورد توجه قرار می‌دهد. در پایان این نوشتار با توجه به‌ نظام آموزش ‌و پرورش استثنایی و خط بریل، کتاب و کتابخانه نابینایان را مورد ملاحظه قرار می‌دهد. گذشته‌ها و بایسته‌های بریل در ایران از جمله مباحث مهم و کاربردی در این مجموعه می‌باشد.

انتشارات توانمندان
ناشر تخصصی معلولیت و معلولان
تلفن: ۰۲۵۳۲۹۱۳۴۵۲ (ساعت ۸ الی ۱۷) ؛ تلگرام: ۰۹۳۹۸۳۷۳۴۳۵
آدرس: قم، بلوار محمد امین، خیابان گلستان، کوچه۱۱، پلاک۴، دفتر فرهنگ معلولین
ایمیل: info@handicapcenter.com

مقدمه
با تلاش‌های لویی بریل و اختراع خط بریل، نابینایان هم توانستند با یادگیری این خط، خواندن و نوشتن را به عنوان اصلی‌ترین مهارت در ارتباطات انسانی و تمدن و فرهنگ‌سازی انجام دهند. پس از این نابینایان در حاشیه جامعه نبودند بلکه در رخدادهای مختلف جوامع حضور داشتند. اما انطباق‌پذیری و اجرای خط بریل در فرهنگ‌ها و جامعه‌های مختلف پروسه متفاوت و فراز و نشیب‌های بسیار داشته است.
در برخی جوامع تحقیقات بسیار انجام داده و کتاب‌های بسیار تألیف و منتشر کرده‌اند، اما در ایران حجم تحقیقات بسیار اندک و منابع پژوهشی بسیار کم است. از این‌رو درصدد بر آمدیم با انجام مصاحبه با صاحب نظران و کارشناسان، به زمینه‌سازی بپردازیم.
به اقتضای نیازها و به منظور پاسخگویی به درخواست‌ها، گفت‌وگوهایی توسط کارشناسان «دفتر فرهنگ معلولین» انجام یافته و در مجله توان‌نامه یا از طریق وب سایت دفتر فرهنگ معلولین منتشر شده است.
با توجه به اینکه چند سال از انتشار برخی از این مصاحبه‌ها گذشته و از طرف دیگر موضوعات و محتوای این مصاحبه‌ها به عنوان یک منبع علمی مورد نیاز پژوهشگران است، از این‌رو درخواست‌هایی را جهت باز نشر این گفت‌وگوها دریافت می‌کردیم؛ و پژوهشگران خواستار تجدید چاپ این مصاحبه بوده‌اند. از این‌رو درصدد برآمدیم این مصاحبه‌ها را در چند جلد با تفکیک موضوعی منتشر کنیم.
مجموعه حاضر درباره ابداع خط بریل و آغاز، تحولات جامعه و فرهنگ هدف و بالاخره وضعیت کنونی و آسیب‌شناسی آن است. هشت گفت‌وگو به صورت میزگرد یا مصاحبه دو طرفه در اینجا آمده است.
بر خود لازم می‌دانیم از حمایت‌های همه جانبه حجت الاسلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی نماینده آیت اللّه العظمی سیدعلی سیستانی از پژوهش‌های حوزه معلولیت، تشکر و قدردانی نماییم.
علی نوری
مهر ماه ۱۳۹۸

فهرست
مقدمه ۷
گذشته، حال و آینده بریل ۹
…….میزگرد کارشناسان خط بریل
ضرورت اطلاع رسانی برای نابینایان با خط بریل ۲۱
…….گفت‌وگو با سهیل معینی
گذشته‌ها و بایسته‌های بریل در ایران ۳۳
…….گفت‌وگو با محمدرضا ظروفی
کوتاه‎نویسی خط بریل فارسی و ضرورت‌های آموزشی آن ۴۳
…….گفت‌وگو با محمدحسن وجدانی‌نژاد
اختراع خط بریل در زبان کردی و تدوین قواعد و علائم آن ۷۱
…….گفت‌وگو با عزیز خانه‌
تألیف دایره‌المعارف خط بریل ۷۷
…….گفت‌وگو با محمد نوری
نظام آموزش و پرورش استثنایی و خط بریل ۸۳
…….گفت‌وگو با علیرضا کبیری
کتاب و کتابخانه نابینایان ۸۹
…….گفت‌وگو با حسن عبدلی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *