حضور در همایش و نمایشگاه گردشگری معلولان و سالمندان

حضور در همایش و نمایشگاه گردشگری معلولان و سالمندان

چهارشنبه ۱۰ مهرماه ۱۳۹۸ اولین همایش گردشگری معلولان و سالمندان در سالن همایش مجتمع نمایشگاهی گفتگو در تهران برگزار شد. در همین محل از ۹ مهر تا ۱۲ مهر پنجمین نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات و خدمات توانبخشی معلولان برگزار شده است و این همایش در کنار آن نمایشگاه برگزار شد.
علاوه بر همایش، نمایندگان دفتر فرهنگ معلولین گردشی در نمایشگاه داشتند. اغلب وسایل تردد مثل ویلچر و عصا آورده بودند. حدود شصت شرکت و مرکز واردکننده، فروشنده یا سازنده وسایل توانبخشی آمده بودند.
نکته مهم و قابل توجه درباره این نمایشگاه این است که گویای سیطره ذهنیت خاص بر توانبخشی کشور است. توان‌بخشی را منحصر و محدود کرده‌اند در توان جسمی و از انواع توانایی‌های معنوی، اخلاقی و فکری انسان غفلت کرده‌اند.
باید از مدیریت این نمایشگاه پرسید: آیا کتاب و فیلم در افزایش توانایی‌های انسان نقش و جایگاه ندارد؟ فردوسی که گفت: توانا بود هر که دانا بود، و توانمندی را با دانایی توأم دانسته اگر در این زمان بود در نمایشگاه حاضر جایگاهی نداشت.
به دلیل سیطره چنین دیدگاه و ذهنیتی، مراکز فرهنگی و پژوهشی که با مشقت و تلاش بسیار کتاب و دیگر آثار فرهنگی تولید کرده و می‌کنند تا ذهن و تفکر و روحیه عموم مردم توانا گردد، در این نمایشگاه کمتر جایگاهی دارند.
امیدواریم مدیریت این نمایشگاه با درایت، رویکرد خود را عوض کند و از ظرفیت‌های مراکز فرهنگی بیشتر استفاده کند. زیرا خدمات و تأثیر آنان در توان‌بخشی کمتر از مراکز مدعو کنونی نیست.

       

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *