معلولان: نمی‌توان به وعده‌ها دل خوش کرد

معلولان: نمی‌توان به وعده‌ها دل خوش کرد

سلامت نیوز:«در حال حاضر به هیچ عنوان پروژه‌ای که برای سالمندان مناسب‌سازی نشده باشد را در تهران افتتاح نخواهیم کرد» این وعده شاید اصلی‌ترین بخش صحبت‌های شهردار تهران در مراسم بزرگداشت روز سالمند در برج میلاد بود.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،گرچه این سخنان شهردار تهران وعده جدیدی نبود و به گفته اصغر شیرزادی، مدیرعامل انجمن تخصصی معلولین ایران سابقه این وعده به چند سال قبل برمی‌گردد یعنی زمانی که شهرداری مصوب کرد تا برای ساختمان‌های ساخته شده‌ای که اصول مناسب‌سازی را برای سالمندان و معلولان و کم‌توانان رعایت نکرده بودند، پروانه ساختمانی صادر نشود.

حالا این سوال مطرح است که چه تضمینی وجود دارد تا این ‌بار هم وعده زیبای شهردار تهران واقعا اجرایی شود؟
آخرین آماری که دیروز دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت از جمعیت سالمندان کشور در مراسم بزرگداشت روز سالمند ارایه داد ۸.۳ درصد ایرانی‌ها سالمند هستند. او همچنین برای اولین ‌بار طی چند سال گذشته اذعان کرد که جمعیت کشور ما در حالی به سوی پیر شدن پیش می‌رود که همزمان با کاهش زاد و ولد روبه‌رو است.
او با ذکر اینکه جمعیت زنان سالخورده نسبت به مردان سالخورده در حال افزایش است، گفت: اگر طبق این هرم پیش برویم با توجه به کاهش میزان زاد و ولد، دچار نقصان خواهیم شد. در حال حاضر ۸.۳ درصد جمعیت کشور سالمندان هستند که این آمار در سالیان آینده به بالای ۱۶درصد و سرانجام به بیش از ۳۰ درصد خواهد رسید.
همچنین نتایج آخرین بررسی‌های جمعیت‌شناسی در سال ۹۵ نیز موید این نکته است که استان گیلان پیرترین و سیستان و بلوچستان جوان‌ترین استان ایران است ضمن اینکه در پایتخت نیز مناطق ۳، ۴، ۵ و شهرستان طالقان دارای بیشترین تعداد سالمند هستند.
بدین‌ترتیب اگر متوسط ۱۰ درصدی سالمندان را در نظر بگیریم هم اینک در تهران بیش از ۸۰۰ هزارتا یک میلیون شهروند سالمند زندگی می‌کنند که مانند معلولان از حداقل‌های زندگی و تردد در شهر و حتی ساختمان‌ها محرومند و به‌رغم وعده شهردار تهران به نظر نمی‌رسد، عمرشان به دیدن شهری که بتوانند در آن به راحتی حرکت کنند و جابه‌جا شوند و ساختمان‌هایی که در آنها تردد داشته باشند، قد بدهد!
دیروز اما سخنان پیروز حناچی، شهردار تهران علاوه بر مناسب‌سازی شهر برای تردد سالمندان و معلولان و کم‌توان‌ها ابعاد دیگری هم داشت. او با اشاره به افزایش امید به زندگی در جوامع افزود: همین امر سبب افزایش جمعیت سالمندی است. سن امید به زندگی از ۵۷ سال در سال ۱۳۵۵ به ۷۴ سال در مردان و ۷۶ سال در زنان در سال ۱۳۹۵ رسیده و طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا سال ۱۴۳۰ حدود یک چهارم جمعیت کشور را سالمندان تشکیل خواهند داد.
حناچی در خصوص میزان جمعیت سالمندی در تهران طی ۳ دهه گذشته افزود:
در سال ۱۳۶۵ حدود ۵/۴ درصد جمعیت را سالمندان تشکیل می‌دادند که این رقم در سال ۱۳۹۵ به ۱۰/۵ درصد رسیده است. شهر تهران حدود یک درصد بالاتر از میانگین کشوری دارای سالمند است.
شهردار تهران سپس با اشاره به جمعیت سالمندان مناطق مختلف تهران نیز گفت: براساس گزارش‌های دریافتی منطقه ۳ شهر تهران با ۲۱ درصد و مناطق ۱ و ۶ با ۱۸ درصد دارای بیشترین میزان جمعیت سالمندی هستند. همچنین مناطق ۱ تا ۵ نیز بیشترین تعداد سالمند را در بین سایر مناطق دارند.
او با اشاره به مطالعات صورت گفته در خصوص سالمندان گفت: طبق این مطالعات ۶۶٫۸ درصد از سالمندان در فعالیت‌های پایه مستقل و ۱۱٫۹درصد در فعالیت‌های پایه وابسته‌اند.
حناچی با اشاره به اینکه ۲۵٫۴ درصد سالمندان طی ۶ ماه گذشته حداقل یک بار به زمین خورده‌اند، گفت: با توجه به کمبود ویتامین D و سایر مشکلات استخوانی نمی‌توان تمام این آمار افتادن را به دلیل مشکلات شهری دانست اما شهرداری باید به فکر ارتقای سطح زندگی این افراد باشد.
او در ادامه با اشاره به اهمیت سلامت روانی سالمندان تصریح کرد: ۴۱ درصد زنان و ۲۸٫۷ درصد مردان سالمند افسرده هستند که باید سیاست‌های ما به سوی کاهش این ارقام پیش رود البته خوشبختانه کشور ما جزو ۱۰ کشور اول موفق در زمینه سالمندان است.
تهران «شهر، دوستدار سلامت» شعاری بود که شهردار تهران دیروز وعده محقق شدنش را داد و گفت: در حال حاضر حفظ کرامت انسانی و مناسب‌سازی فضای شهری از اولویت‌های اساسی ما در شهرداری است.
اما سخنان و وعده‌های شهردار تهران در خصوص مناسب‌سازی معابر و مراکز عمومی شهر در حالی مطرح می‌شد که چندی قبل اظهار نظری در مورد عدم لزوم پله برقی و آسانسور در ایستگاه‌های مترو به چالشی برای شهرداری تهران بدل شده بود.
شاید برای همین هم بود که او در حاشیه مراسم گرامیداشت روز جهانی سالمند و در جمع خبرنگاران مجبور شد، توضیحاتی در مورد مناسب‌سازی ایستگاه‌های مترو برای سالمندان ارایه دهد و بگوید: آسانسور و پله برقی جزو الزامات ایستگاه‌های مترو است و تلاش می‌کنیم این تجهیزات در همه ایستگاه‌های مترو وجود داشته باشد؛ هر چند در شرایط فعلی تحریم ممکن است در تهیه این تجهیزات مشکلی وجود داشته باشد.
او در ادامه در خصوص مناسب‌سازی معابر تهران برای سالمندان گفت: بحث مناسب‌سازی فضاهای عمومی نه فقط برای سالمندان بلکه برای همه گروه‌های سنی و معلولان و آنهایی که به هر دلیل مشکل حرکتی دارند باید انجام شود و این هدف را پیگیری می‌کنیم.
حناچی افزود: به همین دلیل در کوتاه مدت هیچ پروژه‌ای بدون رعایت استانداردهای مناسب‌سازی افتتاح نمی‌شود و در میان‌مدت تمامی پارک‌ها و در درازمدت تمامی فضاهای عمومی مناسب‌سازی خواهند شد و کمیته‌ای در شهرسازی این موضوع را پیگیری می‌کند.
وعده‌های … !
اما همان طور که خواندید حتی بین آمار سالمندان کشور نیز اتفاق نظر واحدی بین مسوولان وجود ندارد و درحالی که وزیر بهداشت آمار سالمندان را ۳/۸ درصد اعلام می‌کند، شهردار تهران صحبت از آمار ۵/۱۰ درصدی سالمندان جامعه می‌کند!‌ از سویی سال‌هاست که مناسب‌سازی معابر و نظارت شهرداری بر اجرای آن یکی از شعارهای شهرداری تهران در دوره‌های مختلف بوده ولی به اذعان خود مدیران شهری آمار معابر مناسب‌سازی شده پایتخت آنچنان ناچیز است که به سادگی می‌توان از آنها صرف‌نظر کرد!
بدین‌ترتیب این سوال مطرح می‌شود که چه تضمینی وجود دارد که وعده این ‌بار شهردار تهران که اتفاقا خودش نیز مدتی در سمت معاون شهرسازی شهرداری تهران مسوول مستقیم مناسب‌سازی بوده است، دوباره به فراموشی سپرده نشود و سال آینده در همین روز شاهد گلایه مسوولان از کم‌کاری شهرداری در موضوع مناسب‌سازی معابر و ساختمان‌ها و وظایف نظارتی خود در این مورد نباشیم؟
اصغر شیرزادی، مدیرعامل انجمن تخصصی معلولان ایران نیز مانند بسیاری دیگر از معلولان و سالمندان بر این باور است که با توجه به سابقه و کارنامه ردی شهرداری در خصوص مناسب‌سازی معابر و ساختمان‌های تهران، نمی‌توان به محقق شدن وعده‌های جدید شهردار تهران دل‌خوش کرد. او با ذکر اینکه وعده دیروز شهردار تهران چیز جدیدی نیست، گفت: از ۵-۴ سال پیش قرار شد، شهرداری تهران به ساختمان‌هایی که مناسب‌سازی در آنها رعایت نشده، پایان کار ندهد ولی در عمل این امر یا اجرا نشد یا اگر در موارد معدودی اجرا شد به صورت ناقص انجام شد.
او با اشاره به مواردی از نقض اجرای این قانون گفت: مثلا بارها در این مدت دیده شده که سازندگان بناهای مختلف وقتی می‌خواهند پایان کار بگیرند، تجهیزات ذکر شده برای مناسب‌سازی مثل بالا‌بر را در ساختمان‌های‌شان نصب می‌کنند ولی به محض آنکه پایان کار گرفتند آنها را برمی‌دارند! برای همین حتی ما پیشنهاد دادیم که شهرداری به صورت دوره‌ای از ساختمان‌های نوساز بازدید داشته باشد تا اگر چنین تخلفاتی رخ داد با متخلفان برخورد کند.
این عضو جامعه معلولان کشور همچنین به صحبت‌های روز گذشته محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در افتتاحیه نمایشگاه توانمندساز اشاره کرد و گفت: وزیر تعاون هم دیروز اعلام کرد که معاون اول رییس‌جمهور به تمامی شهرداری‌های کشور دستور داده‌، ظرف ۳ ماه باید تمامی معابر شهرهای خود را مناسب‌سازی کنند. این وعده، وعده بزرگی است و البته به نظر می‌رسد با توجه به سابقه مناسب‌سازی در سال‌های گذشته و مشکلات بودجه‌ای شهرداری‌ها، تحقق آن در بازه یاد شده اگر بعید نباشد حداقل بسیار مشکل و دور از ذهن باشد!
مدیرعامل انجمن تخصصی معلولین ایران همچنین در مورد وعده شهردار تهران برای مناسب‌سازی ابنیه تازه ساخته شده پایتخت نیز گفت: نمی‌خواهم بدبین باشم. به هر حال «می‌توان» با یک عزم و اراده و بسیج امکانات، این وعده را محقق کرد. ولی سابقه سال‌های گذشته شهرداری در این مورد باعث می‌شود تا چندان به این وعده‌ها خوشبین نباشیم وگرنه ما هم امیدواریم که این وعده نیز اجرایی شود.

عمل به‌جای شعارزدگی
زهرا ساعی، نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی که به پیگیری امور و خواست‌های جامعه معلولان شهرت دارد نیز در این زمینه تقریبا نظری مشابه شیرزادی دارد. او با اشاره به تصویب قانون جامعه حمایت از معلولان در سال ۹۶ گفت:
در این قانون به صراحت در مورد مناسب‌سازی شهرها و مراکز عمومی برای تردد سالمندان و معلولان تاکید شده و شهرداری‌ها را موظف کرده تا این موضوع را اجرایی کنند. با پیگیری‌های انجام شده در برخی از شهرها از جمله تبریز، تازه اجرای این مصوبه توسط شهرداری آغاز شده و امیدواریم در سایر شهرها از جمله تهران نیز این موضوع به دور از هر گونه شعارزدگی آغاز شود.
او با توصیفی از وضعیت سال‌هایی که این قانون در ظاهر اجرا می‌شده است، گفت: همان طور که می‌دانید قبلا هم در قانون بر مناسب‌سازی معابر و ساختمان‌ها تاکید شده ولی زیاد الزامی برای آن تعیین نشده بود.
برای همین الان هم شاهدیم که مراکز تجاری و تفریحی بسیاری ساخته می‌شوند و پایان کار می‌گیرند بدون اینکه برای تردد سالمندان و معلولان مناسب‌سازی شده باشند! حتی در چند مورد وقتی که سوال کردم چرا برای تردد شهروندان کم‌توان حدقل پله‌ها و رمپ‌هایی جلوی مراکز خرید تجاری نمی‌سازید، می‌گویند شهرداری به این بهانه که رمپ‌ها و پله‌ها پیاده‌رو را اشغال می‌کنند، مانع از ساخت آنها می‌شوند!‌ این جای تاسف است که خود شهرداری که متولی مناسب‌سازی شهر است با چنین برخوردهایی مانع از اجرای حداقلی مناسب‌سازی ساختمان‌ها و معابر می‌شود.
این نماینده مجلس همچنین به جلسه روز دوشنبه کمیسیون مربوطه در مجلس با وزیر تعاون در همین مورد اشاره کرد و گفت: در این جلسه آقای شریعتمداری اعلام کردند که قرار است بعد از طی مراحل قانونی، بخشی از یارانه‌های حذف شده شهروندان برخوردار برای حمایت از معلولان و از جمله مناسب‌سازی شهرها اختصاص پیدا کند.
ساعی با ذکر اینکه مناسب‌سازی شهرها و معابر یکی از اصول شهرسازی در دنیاست، گفت: باید شهر و ساختمان‌های آن برای استفاده و تردد تمامی اقشار جامعه مناسب‌سازی شود. چون شهرها مراکزی هستند برای زندگی همه شهروندان، از سالمندان و معلولان و شهروندان کم‌توان تا مادری که می‌خواهد با کالسکه فرزند خود در شهر و معابر آن تردد کند.
شهری که با وجود تمامی شعارهایی که داده می‌شود ولی در عمل تاکنون هیچ اقدام در خورد توجهی برای مناسب‌سازی در آن نشده است. ما هم امیدواریم که این سخنان شهردار تهران نویدی باشد برای عزم جزم شهرداری برای آغاز یک جهاد در این زمینه و اینکه سال آینده در چنین روزی اخبار خوبی برای سالمندان و کم‌توانان تهران داشته باشیم.

منبع: سلامت نیوز، ۱۰ مهر ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *