نشست هم‌اندیشی تأسیس شبکه ملی سازما‌ن‌های مردم‌نهاد معلولان جسمی-حرکتی

نشست هم‌اندیشی تأسیس شبکه ملی سازما‌ن‌های مردم‌نهاد معلولان جسمی-حرکتی برگزار شد

به گزارش پیک‌توانا؛ نشست هم‌اندیشی تأسیس شبکه ملی سازما‌ن‌های مردم‌نهاد معلولان جسمی-حرکتی با حضور اعضای هیأت مؤسس و دست‌اندرکاران راه‌اندازی آن روز گذشته برگزار شد.
شبکه ملی معلولان تسریع کننده همصدایی معلولان است
بنیانگذار کانون توانا در این نشست بیان کرد: تشکل‌های معلولان باید با اتکا بر اتحاد و همصدایی موانع پیش‌روی خود را مرتفع سازند و شبکه ملی معلولان جسمی_حرکتی می‌تواند به این روند تسریع ببخشد.
سیدمحمد موسوی افزود: این شبکه باید به‌گونه‌ای جامع و با شرکت حداکثری تشکل‌های معلولان جسمی-حرکتی سراسر کشور شکل بگیرد تا به ایجاد ارتباط مؤثر بین سمن‌ها و پیگیری حقوق آنان منجر شود.
به گفته این فعال اجتماعی اقدام سازمان بهزیستی مبنی بر ایجاد شبکه ملی معلولان جسمی-حرکتی اقدامی نادرست و بر مبنای برخی تخلفات قانونی بود که روح مردمی بودن و اتحاد را از تشکل‌های معلولان می‌گرفت.
دارنده مقام عالی مشورتی سازمان ملل در امر معلولان ایران با بیان این مطلب که در جامعه ما معلول هنو در حال تکدی‌گری است، اظهار کرد: این اقدام مایه ننگ است و شأن معلولان باید به شکلی حفظ شود که دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.
اساسنامه شبکه ملی به زودی به تصویب وزارت کشور می‌رسد
نماینده شبکه ملی سازمان‌های مردم نهاد افراد دارای معلولیت جسمی_حرکتی در این جلسه از اتمام کار تدوین اساسنامه شبکه ملی خبر داد و گفت: این اساسنامه طی شش جلسه متمرکز توسط هیأت مؤسس تدوین و در ۴۶ ماده و ۴۷ تبصره تنظیم شد.
سیداکبر حسینی ادامه داد: مراحل بررسی اساسنامه در وزارت کشور در حال انجام است و هفته آینده بنده به نمایندگی از همه عزیزان دست‌اندرکار، برای دفاع از آن و تصویب نهایی در وزارت کشور حضور خواهم یافت.
وی همچنین از اعلام آمادگی بیش از ۴۰ تشکل برای عضویت در شبکه ملی و شرکت در انتخابات آن خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود این تعداد به بیش از ۵۰ تشکل افزایش پیدا کند.
این عضو هیأت مدیره کانون توانا در ادامه اعتماد و استقبال تشکل‌های معلولان جسمی_حرکتی از شبکه ملی را شایسته قدردانی انست و تأکید کرد: زمان و مکان برگزاری انتخابات شبکه امروز و با نظر جمعی حاضرین در جلسه معین می‌شود.
شبکه ملی معلولان به نتایج خوبی منجر خواهد شد
مدیرعامل انجمن ندای معلولین ایران در این جلسه اظهار کرد: وظایف سنگینی به عهده شبکه ملی معلولان است که با درایت و خرد جمعی دست‌اندرکاران به نتایج خوبی منجر خواهد شد.
محمود کاری راه‌اندازی شبکه ملی معلولان جسمی-حرکتی را اقدامی ارزنده و بر مبنای قانون خواند و افزود: این شبکه می‌تواند با مطالبه‌گری و حق‌خواهی به دفاع از حقوق معلولان ایران بپردازد.
اساسنامه شبکه، سنگ بنای سرنوشت‌ساز است
نماینده انجمن تخصصی معلولین در این نشست بیان کرد: راه‌اندازی شبکه ملی معلولان جسمی‌-حرکتی به برداشتن موانع بی‌شماری از پیش‌پی معلولان خواهد انجامید.
اصغر شیرزادی ادامه داد: برای تدوین اساسنامه وقت و تمرکز زیادی گذاشته شد و امیدوارم این اقدام همچون سنگ بنایی باشد که با درست گذاشتن آن دیوار تعیین کننده و سرنوشت‌ساز معلولان تا ثریا به درستی ادامه مسیر دهد.
کار شبکه ملی در راستای حقوق جامعه هدف است
مدیرعامل انجمن برنا نیز در این جلسه گفت: در انجام امور مربوط به شبکه باید به‌گونه‌ای عمل شود که از بروز هر گونه ابهام و شائبه پیشگیری له عمل آید.
محبوبه خلوق همچنین کار شبکه‌ای را اقدامی متمرکز و در راستای حقوق جامعه هدف خواند و افزود: بعد مالی و اقتصادی این اقدام باید از هم‌امنون مورد بررسی و تأمل قرار گیرد.
شبکه ملی معلولان جسمی-‌حرکتی در مسیری قانونمند و کارشناسی قرار دارد
نماینده جامعه معلولین دلیجان در این نشست بیان کرد: از زمان شکل‌گیری هیأت موسس و تمرکز این هیأت روی اساسنامه شبکه اتفاقات خوبی صورت گرفته و روند کار شبکه در یک مسیر قانونمند، کارشناسی و تخصصی قرار گرفته است.
رحمان دلاوری ادامه داد: هیأت مؤسس وقت و دقت کافی روی اساسنامه‌ای گذاشته که قرار است بر مبنای آن مجمع عمومی برگزار و انتخابات برگزار شود و بر مبنای این انتخابات موانع پیش‌روی معلولان مرتفع شود.
وی اساسنامه شبکه ملی معلولان جسمی-حرکتی را دستاوردی پخته و فراتر از نمونه‌ای که سازمان بهزیستی اقدام به ایجاد آن کرده بود دانست و افزود: بنابراین این اقدام هیأت مؤسس ارزنده و قابل قدردانی است.
به گفته این عضو شورای اسلامی شهر دلیجان، اساسنامه مذکور هم مبتنی بر قانون راه‌اندازی شبکه‌های ملی است و هم در راستای پیش‌بینی قانون جامع حمایت از معلولان است و بر اساس آن می‌توان کار جدی شبکه را آغاز کرد.
دلاوری همچنین اطلاع‌رسانی و دادن آگاهی‌های لازم به جامعه هدف در خصوص تفاوت‌های شبکه فعلی و اقدام قبلی بهزیستی در خصوص ایجاد شبکه را امری مهم خواند و اضافه کرد: این امر باید به‌منظور پیشگیری از اقدامات افرادی که سعی دارند کار شبکه ملی معلولان جسمی-حرکتی را به انحراف بکشند انجام شود و نیز باید با استفاده از تمام ابزارهای موجود تلاش شود شبهات برخی به ابهام عده‌ای دیگر منجر نشود.
این مسئول با تأکید بر این مطلب که سازمان بهزیستی باید در قبال کاری که اجازه انجام آن را نداشت پاسخگو باشد، پیشنهاد داد: هیأت موسس شبکه ملی معلولان جسمی-حرکتی مطالبه‌گری خود را از هم‌اکنون آغاز کند و همچنین هم از راه درست شبکه فعلی حمایت کند.
حضور حداکثری تشکل‌ها در شبکه ملی موجب هم‌افزایی می‌شود
نماینده جامعه خیرین حامی معلولین خراسان شمالی در این نشست بر حضور حداکثری تشکل‌ها تأکید کرد.
حبیب‌اله بلوریان افزود: لازم است حتی با تشکل‌هایی که با راه‌اندازی شبکه ملی معلولان جسمی-حرکتی مخالف هم داشتند مذاکره شده و تا جای ممکن زمینه پیوستن آنها به شبکه فراهم شود.
وی ادامه داد: حضور و استقبال تشکل‌های معلولان از شبکه ملی موجب تقویت و افزایش قدرت شبکه می‌شود چرا که ما در صورت ایجاد هم افزایی قادر به رفع موانع و ایستادگی در مقابل مشکلات خواهیم شد.
این مسئول در ادامه سخنانش از اقدامات اثربخش دبیرخانه شبکه ملی در ایجاد ارتباط با تشکل‌های سراسر کشور تشکر کرد و گفت: با وجود افراد مؤثری که در ایجاد این شبکه نقش دارند جای نگرانی برای اقدامات پیش‌رو وجود ندارد.
اساسنامه شبکه ملی معلولان اساسنامه‌ای کامل و جامع است
مدیر کمپین پیگیری حقوق معلولان نیز در این نشست اساسنامه شبکه ملی معلولان را اساسنامه‌ای کامل و جامع دانست.
بهروز مروتی گفت: اساسنامه این شبکه با دقت‌نظر و خرد جمعی افرادی تدوین شد که هر یک کارشناس حوزه امور معلولان هستند و این قوت، از درایت و بلوغ فکری تدوین کنندگان آن خبر می‌دهد.
وی افزود: زحمات کانون توانا و دبیرخانه ایم شبکه قابل قدردانی است و امید است ادامه این روند به آغاز فصلی نو در زندگی افراد دارای معلولیت دامن بزند.
گفتنی است این نشست با حضور سید محمد موسوی بنیانگذار کانون توانا، سید اکبر حسینی عضو هیأت مدیره کانون توانا، محبوبه خلوق مدیرعامل انجمن برنا، خانم یگانه ، اصغر شیرزادی از انجمن تخصصی معلولین، محمود کاری، مدیرعامل انجمن ندای معلولین، رحمان دلاوری نماینده جامعه معلولین دلیجان، حبیب‌اله بلوریان نماینده جامعه خیرین حامی معلولین خراسان شمالی، حامد رزازی مدیرعامل انجمن توانا آمل، بهروز مروتی مدیر کمپین پیگیری حقوق معلولان، محمد عزت‌ور عضو سازمان نظام‌مهندسی ساختمان، محمد حسن هادی معاون اجتماعی کانون توانا، مرضیه کریمی مسئول دبیرخانه شبکه ملی معلولان جسمی-حرکتی و مدیر روابط عمومی کانون توانا برگزار شد.

رقیه بابائی
منبع: سایت کانون معلولین توانا، ۲۹ شهریور ۱۳۹۸.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *