کمک‌های مردمی به بهزیستی و وضع معلولان اصفهان

ایجاد اشتغال، راهکار مناسب برای هویت بخشی به معلولان است
علی اصغر شاهزیدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : از سویی اشتغال پایدار می تواند افراد معلول را از نابسامانی های اقتصادی و مشکلات عدیده ای پیرامون آن به ویژه آسیب های اجتماعی رهایی دهد.
وی اظهار داشت: در حوزه مشارکت‌های مردمی جذب کمک‌ها ازطریق خیران، بخش دولتی و بخش خصوصی انجام می‌شود که این کمک‌ها به سه شیوه درآمدهای نقدی یا کمک‌های غیرنقدی و خدماتی صورت می‌ گیرد.
معاون مشارکت‌های مردمی بهزیستی استان اصفهان، درآمد حاصل شده در سه ماهه اول سال جاری بهزیستی را بالغ بر ۱۳۰ میلیارد ریال برشمرد و گفت : این درآمد به شیوه نقدی، غیرنقدی و خدماتی و در بخش های دولتی، غیردولتی و خیران حاصل شده است.
وی خاطرنشان کرد: از این میزان تنها ۳۹ میلیارد ریال از بخش دولتی حاصل شده و مابقی مربوط به بخش های غیردولتی و خیریه های دارای مجوز است.
شاهزیدی با اشاره به افزایش میزان تسهیلات اشتغال مددجویان بهزیستی گفت: امسال تسهیلات خود اشتغالی مددجویان بهزیستی که در سال‌های قبل ۲۰۰ میلیون ریال بود به ۵۰۰ میلیون ریال افزایش یافته است.
وی یادآور شد: این میزان تسهیلات در قالب وام قرض الحسنه با بازپرداخت پنج ساله هم برای مددجویان جویای کار و هم برای کارفرمایان در صورت بکارگیری پنج نیروی کار زیر پوشش بهزیستی درنظرگرفته شده است.
معاون مشارکت های مردمی بهزیستی اصفهان افزود: همچنین تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری با ۶ درصد کارمزد است که مددجویان برای استفاده از آن می‌توانند در سامانه کارا ثبت‌نام کنند.
وی با اشاره به طرح های ساخت مسکن برای خانواده های دارای معلول گفت: تفاهم‌نامه چند جانبه‌ای در اسفند ۹۴ بین اداره­های بهزیستی، راه و شهرسازی، بنیادمسکن و خیرین مسکن‌ساز منعقد شد که ساخت ۲۰هزار واحد مسکونی برای خانواده‌های دارای ۲ فرد معلول را تعهد کردند.
شاهزیدی تصریح کرد: در این رابطه خانواده‌های دارای ۲ معلول در مناطق شهری ۳۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض برای ساخت یا خرید مسکن دریافت می‌کنند که از این مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال توسط بنیاد مستضعفان، ۱۰۰میلیون ریال از سوی بهزیستی و ۵۰ میلیون ریال توسط انجمن خیرین مسکن‌ساز به آنها پرداخت می‌شود.
وی با بیان اینکه ۲۱۵ خانواده در این طرح صاحب مسکن شدند، گفت: خانواده‌های دارای ۲ معلول در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۲۵هزار نفر جمعیت هم ۱۰۲ سهمیه داشتند که تاکنون به ۹۱ خانواده زیرپوشش در این زمینه کمک شده است.
شاهزیدی، در این رابطه همکاری بیشتر بانک ها برای پرداخت وام به این مددجویان را خواستار شد و گفت: درخواست ضمانت و وثیقه های سنگین از مددجویان به ویژه در مناطق روستایی که املاک بسیاری از آنها دارای سند رسمی نیست موجب می شود که آنها از امکان دریافت وام بی بهره بمانند.
اکنون ۱۲۰ هزار معلول در بانک اطلاعاتی بهزیستی استان ثبت شده که این تعداد یک پنجم آمار معلولان در استان است و پیش بینی می شود که دستکم ۵۰۰ هزار فرد معلول در استان ساکن باشند.
از مجموع معلولان زیر پوشش بهزیستی اصفهان ۲۸ هزار نفر معلول جسمی حرکتی و ۲۳ هزار نفر معلول ذهنی هستند.
براساس آخرین بررسی های صورت گرفته دستکم سه هزار و ۷۰۰ خانوار دارای ۲ تا پنج فرزند معلول در استان سکونت دارند.
در حال حاضر ۶٧ مرکز توانبخشی معلولان ذهنی، ١١ مرکز توانبخشی سالمندان، ١٠ مرکز توانبخشی بیماران روانی مزمن، ١٠ مرکز توانبخشی معلولان جسمی حرکتی، ۸۰ واحد خدمات مددکاری، ۴۶ واحد پیراپزشکی، ۳۲ پایگاه سی بی آر و ۳۸ تشکل معلولان به این اقشار خدمت رسانی می کنند.
منبع: جماران، ۱۷ مرداد ۱۳۹۸

کمک‌های مردمی به بهزیستی و وضع معلولان اصفهان

دفتر فرهنگ معلولین

علی‌‌اصغر شاهزیدی معاون مشارکت‌های مردمی بهزیستی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا مطالبی را گفته که قابل توجه است چند نکته درباره گفته‌های ایشان هست:
۱ـ آماری که ایشان بیان کرده گویای این است که در سال جدید، فقط سی درصد از بودجه بهزیستی اصفهان را دولت تأمین کرده و ۷۰ درصد آن را مردم تأمین کرده‌اند.
۲ـ اینکه مردم در همه سال‌ها و در همه شهرها به بهزیستی فراوان مساعدت کرده‌اند، یک واقعیت است اما سازمان بهزیستی هیچ‌گاه نه آمار و گزارش داده که با این مبالغ چه کار کرده و چه مشکلاتی را رفع نموده است، دوم اینکه بهزیستی تاکنون درباره طرح و برنامه برای اصلاح امور معلولین چیزی اعلام نکرده است. یعنی مردم فراوان کمک کرده‌اند به امید اینکه مشکلات معلولین و دیگر اقشار تحت پوشش رفع گردد اولاً مشکلات نه تنها حل نشده بلکه زیادتر هم شده، دوم اینکه بهزیستی طرح و برنامه‌ای اعلام نکرده و سوم اینکه گزارشی از مبالغ دریافتی اعلام نکرده است.
۳ـ به نظر می‌رسد اگر نیکوکاران و مردم با کمک مراکز مردمی خودشان مستقیماً و یا با نظارت آنها اقدام به خرج برای معلولان کنند بهتر است. یا حداقل وقتی مبلغی را به بهزیستی می‌پردازند اولاً طی قراردادی مشخص کنند این مبلغ در کجا هزینه می‌شود و دوم نسبت به خرج و مصرف مبلغ پرداختی، نظارت کنند و سوم اینکه از بهزیستی گزارش و سند رسمی نسبت به خرج مبالغ پرداختی مطالبه نمایند.
۴ـ آقای شاهزیدی آمارهایی درباره معلولان اصفهان داده است. این آمارها برای پژوهشگران بسیار راهگشا و مهم است. باید از ایشان تشکر کرد و این اقدام می‌تواند الگو برای همه مسئولین شود که هر چه بیشتر آمار بدهند، آن هم آمارهای دقیق.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *