نشست بررسی آسیب شناسی وضعیت زنان دارای معلولیت در ایران معاصر

مدیر کل سلامت شهرداری تهران تشریح کرد؛
تجربه مشارکت معلولان در انتخابات شورایاری ها

تجربه مشارکت معلولان در انتخابات شورایاری ها خبرگزاری آریا- مدیر کل سلامت شهرداری تهران با اشاره به اینکه تمام افراد فارغ از تفاوت هایی که دارند باید برابر باشند، گفت: مشارکت سیاسی معلولین بسیار مهم است و در تجربه ای جدید، در انتخابات شورایاری مشارکت سیاسی معلولان را تجربه کردیم.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از شهرنوشت، زینب نصیری در نشست بررسی آسیب‌شناسی وضعیت زنان دارای معلولیت در ایران معاصر با عنوان شکفتن بر سنگ که امشب در سالن ایوان شمس برگزار شد، گفت: ایران در سال ۱۳۸۵ به کنوانسیون حقوق معلولان پیوسته است. این کنوانسیون می تواند مبنای خوبی برای رفع تبعیض برای معلولان به خصوص زنان دچار معلولیت باشد. این کنوانسیون بسترهای خوبی برای کاهش تبعیض ها در اختیار ما قرار می دهد.
وی با اشاره به هشت اصل محورى این کنوانسیون افزود: اصل اول خود مختاری فردی و استقلال افراد است که مبنای افراد دارای معلولیت هم قرار می گیرد‌. وقتی از افراد دارای معلولیت نام می بریم، منظور ما فردی است که باید از تمام امکانات جامعه همچون دیگران استفاده کند.
مدیر کل سلامت شهرداری تهران تصریح کرد: محور دوم عدم تبعیض، محور سوم مشارکت کامل و مؤثر و ورود در جامعه، همچنین محور چهارم احترام به تفاوت ها و پذیرش افراد دارای معلولیت است. این محور خیلی قابل تامل است. همه ما با هم تفاوت داریم و دنیا به دلیل تفاوت ها زیبا است.
نصیری ادامه داد: این‌محور کنوانسیون توجه همه را به تفاوت هایی که بخشی از حیات اجتماعی است جلب می کند. هیچ کدام از ما در پذیرش این تفاوت ها مشکلی نداریم. حتی دوقلوهای همسان هم در قرارگیری در جامعه دچار تفاوت می شوند. البته افراد دارای معلولیت فقط تفاوت های شان بیشتر به چشم می آید. این را باید دریابیم که تفاوت ها به ذات زیبا است و ما نباید با جامعه یک رنگی که خلاقیت را می گیرد، رو به رو باشیم.
وی از برابری فرصت ها به عنوان محور پنجم نام برد و گفت: همه افراد فارغ از تفاوت هایی که دارند، باید برابری داشته باشند. فرصت های برابر دسترسی همسان و برابری بین زن و مرد است. در این کنوانسیون این اصل بسیار کلیدی است و خیلی مهم است. توجه داشته باشیم که در ارتباط بین افراد دارای معلولیت‌ برای خانم‌ها تبعیض وجود دارد و باید تلاش کنیم این تبعیض ها برطرف شود.
مدیر کل سلامت شهرداری تهران عنوان کرد: محور آخر احترام به ظرفیت های قابل تحول کودکان دارای معلولیت است. در این کنوانسیون به دو گروه کودکان و زنان به طور جدی پرداخته شده است‌.
نصیری تصریح کرد: زنان به طور عام با تبعیض مضاعفى در مسئله ازدواج، امنیت و ایمنی مواجه هستند. تصور کنید یک زن دارای معلولیت است و می خواهد امنیت و ایمنی به عنوان دو مولفه مهم برای او اتفاق بیفتد و در این صورت است که وضعیت خیلی پیچیده تر می شود.
وی مشارکت سیاسی افراد داراى معلولیت را بسیار مهم دانست و گفت: در تجربه ای جدید مشارکت موثر اجتماعى و سیاسی این افراد را تجربه کردیم. در انتخابات شورایاری ها حضور افراد داراى معلولیت در پای صندوق های رای را تجربه کردیم. و البته اینکه افراد دارای معلولیت وقتی می خواهند پای صندوق های رای بیایند چقدر فضا برای آنها مهیا است،چقدر صندوق های رای از لحاظ قرار گیری برای افراد دارای معلولیت مناسب است؟ چقدر امکانات برابری برای رای دادن و کاندیدا شدن برای این افراد وجود دارد؟ این مسائل از موضوعات بسیار مهم و قابل توجه در انتخابات آتى است.
وی ادامه داد: البته با تمام این شرایطی که وجود دارد، اتفاقات بسیار خوبی هم رخ داده است و در حال اتفاق افتادن است. این اتفاقات به همت افراد داراى معلولیت و فعالین مدنی که برای جریان سازى اجتماعى تلاش می کنند، افتاده است. در همین راستا براى اولین بار در تاریخ برگزارى انتخابات شورایارى، ٨ نفر از افراد داراى معلولیت توانستند پیروز انتخابات شورایارى باشند و به عنوان عضو اصلى به شورایارى محله خود راه یابند.
نصیری عنوان کرد: به واسطه جریان های اجتماعی که در سال های گذشته جامعه معلولین دنبال کردند افراد داری معلولیت تثبیت و بهتر دیده شده اند.امروز مطالبه همه فعالین اجتماعی است که قانون جامع حمایت از افراد داراى معلولیت تحقق پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه در مجموعه شهرداری تهران تلاش می کنیم در کنار جامعه افراد دارای معلولیت قرار بگیریم، افزود: بخشی از ساختارهای جامعه به دلیل فشارهای اجتماعی، خواست افراد معلول و همچنین موفقیت های بسیار خوبی که این افراد به دست آوردند، تغییر کرده و ظرفیت بسیار خوبی برای پیشرفت و تغییرات پیدا کرده است و ما هم در مجموعه شهردارى تهران تلاش میکنیم به توسعه این اقدامات کمک کنیم.

منبع: خبرگزاری آریا، ۱۴ مرداد ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *