جمعیه الصم و البکم للسلام از عراق

جمعیه الصم و البکم للسلام

سه‌شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ جمعی از مسئولین تشکل‌های ناشنوایان عراق مهمان دفتر فرهنگ معلولین بودند. از ساعت ۱۱ تا ساعت ۳ بعدازظهر در خدمت آنان بودیم و در آخر ناهار را در کنار هم صرف کردیم.
بیشتر آنان از جمعیه الصم و البکم للسلام بودند یعنی تشکل کر و لال‌ها برای صلح. این تشکل در بغداد (شارع فلسطین) مستقر است ولی در شهرهای دیگر مثل نجف و کربلا هم عضو دارد.
مهمانان عبارت بودند از:
۱ـ فاطمه صگر فالح، مدیر جمعیت کر و لال‌ها برای صلح و نماینده ناشنوایان عراق
۲ـ فاتن حسین یاسین، معاون فاطمه صگر فالح
۳ـ ابتسام صگر فالح، معاون فاطمه صگر فالح
۴ـ سلامه عبدالله محمدرضا، کارمند جمعیت
۵ و ۶ـ دو نفر مرد از کارمندان جمعیت همراهشان بودند.
۷ـ رسول عبیات، رئیس کانون ناشنوایان اهواز، ایشان به عنوان همراه و رابط همراهشان بود. همه این افراد ناشنوا هستند و توانایی سخن گفتن و شنیدن ندارند.
این هیئت به دعوت کانون ناشنوایان سبزوار به ایران آمده‌اند و چند روز هم به دعوت دفتر فرهنگ معلولین و مرکز آموزش زبان اشاره خاتم النبیین به قم آمده‌اند.
ابتدا گزارشی از عراق و ناشنوایان عراقی ارائه کردند و سپس آقای محمد نوری مدیرعامل دفتر فرهنگ معلولین گزارشی از فعالیت‌های این مرکز و اقدامات در زمینه ناشنوایان دادند و در ادامه درباره کارهایی که می‌توانیم مشترکاً انجام دهیم، بحث شد. مدیر بخش عربی دفتر آقای سید یوسف حکیم، مدیر چاپ و نشر و سایت اینترنتی و سایت بانک جامه اطلاعات معلولان وابسته به این دفتر آقای علی نوری هم حضور داشتند. نیز حجت الاسلام آقای سجاد هم به عنوان رابط از مرکز آموزش زبان اشاره خاتم النبیین(ص) حضور داشت.
خانم فاطمه صگر گفت: در عراق تاکنون سه هزار ناشنوا شناسایی شده‌اند هزار نفر از آنان پرونده دارند. بنابراین یک مشکل اساسی در عراق عدم شناسایی معلولین و به ویژه ناشنوایان است. خوشبختانه در ایران شما همه اطلاعات افراد را دارید و بر این اساس می‌توانید برنامه‌ریزی کنید.
مشکل دیگر این است که در زمان صدام حسین برای معلولین کاری نشده و در سال‌های جنگ هم کاری نشده و حدود پنج سال است کارهایی را شروع کرده‌ایم. یعنی نواقص و مشکلات متراکم شده و نیاز به تلاش بسیار هست تا این مشکلات مرتفع گردد.
برای مثال در ایران چند کتاب در زمینه زبان شاره دارید و اشارات (علائم و نمادها) از پنجاه سال قبل جمع‌آوری و کتاب شده است. اما ما در عراق هنوز علائم را جمع‌آوری نکرده‌ایم. لذا نمی‌توان آموزش را سامان‌دهی کرد چون یادگیری و سواددار شدن متکی به الفباء است. در ناشنوایان، نهادها و علائم مثل الفبا است و باید تدوین شود.
مشکل دیگر در عراق فقدان تکنولوژی است یعنی نمی‌دانیم از کجا باید شروع کنیم و چه پروژه‌هایی مهم‌تر و زیربنایی‌تر است، لازم است مدیران مراکز معلولیت عراق آموزش ببینند.
از طرف دیگر مسئولین و مدیران دولتی هم مسائل و مشکلات معلولین را نمی‌شناسند و معلولین برای آنها اولویت ندارد. همچنین مردم معلولیت‌ها و معلولین را نمی‌شناسند.
جمعیه الصم و البکم للسلام که مهم‌ترین مرکز ناشنوایی در عراق است هنوز سایت اینترنتی ندارد و هنوز کتابی منتشر نکرده‌ایم.
پس از توضیحات خانم فاطمه صگر، آقای محمد نوری گفت: در ایران هم در چند دهه گذشته همین‌طور بود ولی با کوشش و اهتمام عده‌ای هم اکنون امور معلولین پیشرفت چشمگیر داشته هر چند هنوز به وضع ایده‌آل نرسیده‌ایم. اما در مورد عراق، من چند بار در سال‌های اخیر به عراق آمده و فقط امور معلولین عراق را پیگیری کرده و شناخت نسبی از آنجا دارم. به نظر می‌رسد، دو رشته کار برای عراق اولویت دارد:

۱ـ راه‌اندازی یک سایت اینترنتی که از طریق شبکه‌های مجازی و موبایل هم قابل دسترسی باشد.این سایت چند منظوره باشد:
الف ـ اطلاع‌رسانی و خبررسانی: این سایت از طریق آگاهی دادن به مردم، مسئولین و خود معلولین می‌تواند فرهنگ مطلوب و موردنظر را تزریق کند و گسترش بخشد.
ب ـ بانک اطلاعاتک اطلاعات شخصیت‌های دارای معلولیت، کتاب‌ها و مقالات و نشریات درباره معلولیت‌ها و نیز آثار تألیف شده توسط خود معلولین در این سامانه جمع‌آوری و سپس در اختیار همگان قرار گیرد. این اطلاعات می‌تواند مبنای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی‌های آینده باشد.
ج ـ انتقال دانش و تجارب: از طریق این سایت می‌توان دستاوردهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی را به داخل کشور منتقل کرد و نیز دستاوردهای داخلی را به بیرون ارائه نمود و شناساند.
۲ـ دومین عملیات اولویت‌دار برای عراق، بسیج افکار عمومی بر اساس فرهنگ مدنی. به دلیل اینکه اکثر مردم عراق مسلمان و شیعه هستند، لازم است فرهنگ اهل بیت علیهم السلام و قرآن را به صورت تبلیغاتی مثل اتیکت یا دیوار نوشته در سطح عموم مردم پخش کرد. روایت‌های زیبایی از ائمه علیهم السلام درباره ناشنوایان هست، هر روایت را روی یک اتیکت با طراحی زیبا منتشر کرد.
در این زمینه ما به شما کمک می‌کنیم و تجارب خود را به شما می‌دهیم. البته حاج آقا شهرستانی را باید در جریان بگذارم و کسب اجازه کنم.
پس از چند ماه تا یک سال و اجرای این دو کار، کم‌کم افراد صاحب صلاحیت و نخبه شناخته می‌شوند و می‌توان قدم‌های بعدی را برداشت.
پس از این توضیحات وب سایت دفتر فرهنگ معلولین(www.handicapcenter.com)، و سایت ویژه جهان عرب به زبان عربی و سایت بانک جامع اطلاعات معلولان(www.datadisability.com) را روی پرده نمایش داده و به سؤالات آنها هم پاسخ داده شد.

          

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *