بحران جدید معلولان؛ وسایل توانبخشی

بحران جدید معلولان؛ وسایل توانبخشی

این روزها خبرهایی به گوش می‌رسد که حکایت از بحرانی شدن اوضاع معلولان دارد.
به گزارش #کمپین_معلولان روز گذشته دکتر #نفریه معاون توانبخشی بهزیستی با اشاره به ۴ برابر شدن قیمت وسایل توانبخشی،خبر از افزایش ناچیز بودجه خرید این وسایل از ۴۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ به ۴۲ میلیارد تومان (تنها ۵ درصد) در سال ۹۸ داد و افزود:تا سال گذشته به ۷۰ هزار نفر هزینه خرید وسایل کمک توانبخشی پرداخت می‌کردیم اما با توجه به بودجه اندک این بخش،قطعا امسال با مشکلات عدید‌ه‌ای مواجه خواهیم شد.
لینک گفتگوی دکتر نفریه: https://www.isna.ir/news/98042613607
با حساب سرانگشتی در می‌یابیم؛ سرانه بودجه سال گذشته وسایل توانبخشی برای هر یک از ۷۰ هزار نفر در حدود ۵۷۱۵۰۰ تومان بوده که با توجه به افزایش ۲ میلیاردی، این مبلغ به ۶۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده،به عبارتی تنها مبلغ ۲۸۵۰۰ تومان به ازای هر نفر افزوده شده ،در حالی‌که قیمت این وسایل ۴ برابر شده است!
دو روز پیش نیز دکتر #قبادی_دانا رئیس سازمان بهزیستی در گفتگوی خبری شبکه ۲ خبر از عدم تحقق بودجه ۲۰۰ میلیاردی سال گذشته برای اجرای #قانون_معلولان داده بود که این امر مسبوق به سابقه است و هر ساله مبلغی از بودجه بهزیستی محقق نمی‌شود.
با دقت در این گفته‌ها و با یک حساب سرانگشتی مشخص است که دولت نه تنها نیم نگاهی به افراد دارای معلولیت ندارد بلکه هر سال این افراد را از داشتن شرایط سال قبل نیز محروم‌تر می‌کند.

منبع: بهروز مروتی، کانال کمپین دفاع از حقوق معلولان، ۲۸ تیر ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *