بودجه درنظر گرفته شده برای لایحه حقوق معلولان کم است

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور:
بودجه درنظر گرفته شده برای لایحه حقوق معلولان کم است

تهران – ایرنا – معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پیش بینی یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از معلولان، گفت: این عدد بسیار کم است.
محمد نفریه روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اعتبار پیش بینی شده از درآمدهای اختصاصی دولت هست و امکان دارد محقق نشود اما در لایحه بودجه پیش بینی شده است.
وی اظهار امیدواری کرد که اعتبار پیش بینی شده برای اجرای قانون حمایت از معلولان در سال جاری محقق شود.
نفریه گفت: پیش بینی اولیه برای اجرای این قانون بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان آن هم قبل از این گرانی ها و شرایط اقتصادی بوده و اکنون این عدد به طور قطع بیشتر شده است.
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: تحقق بودجه پیش بینی شده برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان جای سئوال دارد و بستگی به پیگیری ها دارد و تلاش می کنیم همانطور که بودجه های جاری را به صورت یک دوازدهم مانند تنخواه می دهند ، اعتبار قانون حمایت از حقوق معلولان را نیز به صورت تنخواه دریافت کنیم.
نفریه افزود: در این صورت امیدواریم که این اعتبارها را بتوانیم به سرفصل ها اختصاص دهیم چون بودجه ای که آخر سال برسد، باز بودجه خوبی نخواهد بود چون اجرای هر سرفصل از قانون معلولان نیاز به مقدمه ها و موخره هایی دارد.
وی یادآور شد: در قانون حمایت از حقوق معلولان به مسائلی مانند اشتغال و مناسب سازی مسکن توجه شده و سرفصل های هزینه کرد اعتبارات این قانون مشخص است.
نفریه تاکید کرد: در حال حاضر در حال رایزنی و بحث هستیم تا اعتبار کم پیش بینی شده برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان را به صورت تنخواه و یک دوازدهم ، یک دوازدهم دریافت کنیم.
قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت مصوب اسفند سال ۹۶ بود که در هشتم اردیبهشت امسال از سوی ریاست جمهوری به دستگاه های ذیربط ابلاغ شد.
این قانون به مسائلی مانند مناسب سازی، دسترس پذیری و تردد و تحرک، خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی، امور ورزشی، فرهنگی، هنری و آموزشی، کارآفرینی و اشتغال، مسکن، فرهنگ سازی و ارتقای آگاهی های عمومی، حمایت های قضایی و تسهیلات مالیاتی، معیشت و حمایت های اداری و استخدامی و برنامه ریزی، نظارت و منابع مالی می پردازد.
مسئولان از سال گذشته بارها نوید داده بودند که قرار است تحولاتی اساسی در زندگی معلولان اجرا شود اما هنگام اختصاص ردیف بودجه ها در نهایت تعجب، هیچ ردیفی برای معلولان در نظر نگرفته شد اما بعدها ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای اجرای آن در نظر گرفته شد که این رقم امید افراد دارای معلولیت را نقش بر آب کرد.
منبع: ایرنا، ۸ خرداد ۱۳۹۸

بودجه ۱۲ هزارمیلیاردی قانون حمایت از معلولین
برای اجرای قانون حمایت از معلولان بودجه نداریم
معاون سابق سازمان بهزیستی کشور گفت: اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان به ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
دیدارنیوز- معاون سابق سازمان بهزیستی کشور گفت: اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان به ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
حسین نحوی‌نژاد در گفت‌وگو با فارس گفت: قانون حمایت از حقوق معلولان در اسفند ماه سال ۹۶ تصویب شد و در اردیبهشت سال گذشته از سوی رئیس جمهور به تمام دستگاه‌ها ابلاغ شد.
وی افزود: دولت مکلف به تأمین اعتبار این لایحه بوده است ولی با این حال هنوز اجرایی نشده است.
معاون سابق امور سازمان توانبخشی کشور گفت: هزینه‌های توانبخشی و درمان معلولان بسیار بالاست و برای بسیاری از خانواده های معلولان کمرشکن شده است و نیازمند خدمات توانبخشی مناسب هستند.
نحوی نژاد با اشاره به تکلیف دستگاه‌های اجرایی کشور برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان گفت: ایجاد صندوق فرصت‌های شغلی، پرداخت حق بیمه سهم کارفرما و پرداخت ۳۰ تا ۵۰ درصد حقوق معلولان یا بهره‌مندی از پرستار در منزل واگذاری زمین رایگان و معافیت از عوارض از جمله موارد دیده شده در این قانون است.
وی تصریح کرد: آنچه اکنون مانع اجرای این قانون می‌شود مشکلات بودجه‌ای است چراکه برآورد کرده‌ایم برای اجرای تمام این موارد در قانون به ۱۲ هزار میلیارد تومان نیاز داریم اما فقط هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان پیشنهاد خود دولت برای اجرای این قانون در سال جاری است.
به گزارش فارس،متاسفانه پس از گذشت بیش از یک سال از ابلاغ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، آیین‌نامه‌های اجرایی این قانون به تصویب هیأت دولت نرسیده و این قانون اجرا نشده است؛ این در حالی‌ است که افراد دارای معلولیت دچار مشکلات عدیده، روزافزون و مضاعفی نسبت به سایر اقشار جامعه هستند که از این‌رو ضروری‌ است هرچه سریع‌تر «قانون حمایت از حقوق معلولان» اجرا شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *