نشانگان آسپرگر

نشانگان آسپرگر

دفتر فرهنگ معلولین

آسپرگر که گاه آن را درخودماندگی معنا کرده‌اند، نوعی معلولیت است که تا مدت‌ها فکر می‌شد در طیف اوتیسم جای دارد ولی با تلاش‌های هانس آسپرگر (۱۹۰۶ـ۱۹۸۹م) پزشک آلمانی متخصص اطفال معلوم شد نوع خاصی از بیماری و معلولیت است و چهار ویژگی اساسی برای آن شمرده شد و آن را نشانگان آسپرگر (Asperger syndrome) نامیدند.
فرانک رایان روانپزشک کتابی در ۲۰۱۵ به زبان انگلیسی منتشر کرد و درباره ابعاد نشانگان آسپرگر به تفصیل توضیح داد. در واقع این اثر در زمره نخستین آثار درباره این بیماری است. این کتاب در ایران ترجمه و با مشخصات زیر منتشر شده است:
نشانگان آسپرگر: راهنمای جامع برای درک، زندگی و درمان، فرانک رایان، ترجمه ابراهیم رهبر کرباسدهی و فاطمه رهبر کرباسدهی، تهران، آوای نور، ۱۳۹۷، ۱۶۰ص.

مشخصات اصلی:

Asperger syndrome: A comprehensive Guide for onderstanding, Living with and Treating Asperger syndrome, Frank Ryan, 2015.

این کتاب شامل سیزده فصل است:
بررسی نشانگان آسپرگر؛ تاریخچه؛ اثرات آسپرگر به تعاملات اجتماعی؛ اثرات نشانگان بر رفتار و علاقه؛ تأثیر بر گفتار و زبان؛ تأثیر بر ادراک حرکتی و حسی؛ سوءتفاهم و قضاوت‌های نادرست از محیط اجتماعی؛ درمان و دارو؛ درمان‌های جایگزین؛ شرایط پزشکی همزمان با آسپرگر؛ کمک‌های موجود؛ مشاوره به مبتلایان به آسپرگر؛ بزرگسالان مبتلا به نشانگان آسپرگر.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *