گزارش غرفه توانمندان، ۱۱ و ۱۲ اردیبهشت

از غرفه چه خبر؟!
چهارشنبه و پنجشنبه ۱۱ و ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

محمد نوری

* چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت

امروز ساعت ۱۰ به محل غرفه رسیدیم، اکثر ناشران هم با چند دقیقه تأخیر می‌رسند چون مسیر مترو و خیابان‌ها شلوغ و ترافیک است. امروز نمایشگاه بسیار شلوغ‌تر است. گروه‌هایی از مدارس و دانشگاه‌ها و تشکل‌های مختلف دولتی و مردمی از سراسر کشور تشریف آورده‌اند.

مادران دو تن از بچه‌های اتیسمیک
مادر آریا آزاد و مادر پویا صادق‌زاده که هر دو اتیسم دارند تشریف آوردند. آنان اولاً می‌خواستند از آیت الله العظمی سیستانی و دفتر ایشان تشکر کنند که از فرهنگ معلولین حمایت می‌کنند. دوم تجارب خودشان را درباره بچه‌های اتیسم و به ویژه فرزندان خودشان بیان کردند و قرار شد این تجارب را از طریق سایت اطلاع‌رسانی کنیم.
مادر پوریا صادق‌زاده چندین سال مربی مهارت آفرینی و تعلیم مهارت‌های گردبندسازی، دستبندسازی هم هست و تاکنون افراد بسیاری را آموزش داده و آنان را تبدیل به کارآفرین کرده است.
ایشان تجارب خودش را در این زمینه بیان کرد و ضبط شد تا در اختیار دیگران قرار گیرد.

کیهان ژولیده و خانم رحمتی
شاعر، نویسنده، دکلماتور و مجری آقای کیهان ژولیده انارکی با نام شناسنامه‌ای «غلامرضا نوری» و شاعر و نویسنده خانم مریم رحمتی ساکن اهواز تشریف آوردند. با آنان درباره معلولیت‌ها و معلولین گفت‌وگو شد و آثار عرضه شده در انتشارات توانمندان را پسندیدند و تمجید کردند.
متن مصاحبه با ایشان را روی سایت خواهیم گذاشت.

محبوبه کهن‌آذر
ناشنوا و فعال در امور فرهنگی ناشنوایان است. ایشان به غرفه تشریف آوردند و درباره ناشنوایان بحث شد.

رضا رضی‌پور و متین خادم
تیمسار و بازنشسته ارتش، شاعر و نویسنده است. او علاقه ویژه به معلولین دارد. چند لحظه شاعر و نویسنده دیگر آقای متین خادم تشریف آورد. ایشان هم علاقه خاصی به معلولین دارد.

خانم معصومه باغیان
ایشان با روزنامه همشهری همکاری دارد و به غرفه تشریف آوردند و اظهار کردند که انجام همکاری در امور فرهنگی معلولین یک ضرورت است و اعلام آمادگی کردند تا هر کاری در زمینه امور فرهنگی داریم به ایشان مراجعه شود.
خانم باغیان در تهیه صفحه لایی روزنامه همشهری درباره معلولین هم تلاش می‌کند قرار شد با ایشان تماس گرفته و اطلاعاتی به ایشان داده شود.

ابوالقاسم حسینجانی
شاعر و نویسنده و صاحب ده‌ها اثر ادبی و فرهنگی آقای ابوالقاسم حسینجانی به غرفه تشریف آوردند و از مسئولین غرفه تشکر کرد.

کامران شرف‌شاهی
شاعر، نویسنده و پژوهشگر آقای شرف‌شاهی چند دقیقه به غرفه تشریف آورده و با عرض ارادت نسبت به مسئولان و رؤسای رسیدگی به امور معلولین حاج آقای شهرستانی و حضرت آیت الله العظمی سیستانی، از راه‌اندازی این غرفه و خدمات برای معلولین تشکر کرد.

حجت الاسلام محمدمهدی معراجی و مجتهدی
در دقایق آخر، جناب آقای معراجی مدیر کتابخانه تخصصی حدیث و آقای مجتهدی مدیر کتابخانه تخصصی امیرالمؤمنین (مشهد) به غرفه تشریف آوردند و از حاج آقا شهرستانی تشکر کردند که خدمات خوبی به معلولان انجام داده است.

بچه‌های اتیسمی
بعدازظهر امیر و حامد دارای اتیسم و مسئول غرفه انجمن اتیسم ایران به غرفه آمدند و درباره چند مسئله صحبت شد:
۱ـ خواهان معرفی بچه‌های اتیسم و توانمندی‌های آنان از طریق سامانه‌های اطلاع‌رسانی دفتر فرهنگ معلولین بودند.
۲ـ بحث شد که همه ناشرانی که در حوزه معلولیت فعالیت می‌کنند، هر چند ماه یکبار تجمع و جلسه داشته و درباره کارهایشان هماهنگی داشته باشند.
۳ـ نیز قرار شد با وزارت ارشاد برای نمایشگاه سال آینده و گرفتن یک سالن برای همه ناشران معلولیتی گرفته شود و در این سالن برنامه‌های فرهنگی و نیز غرفه باشد.
در مصلی چهار سالن برای برگزاری نشست‌ها هست و یک مدیریت مستقل برای این منظور فعال است. اما مشکل این است که این سالن‌ها در طبقه بالای مصلی است و پنجاه پله دارد، آسانسور هم ندارد.
به هر حال نمایشگاه محل مناسبی برای نشست‌ها برای نخبگان معلولان است و می‌تواند در فرهنگ‌سازی و ایجاد تفاهم بین آنها مؤثر باشد.

پایان
امروز ساعت ۸ شب غرفه‌ها تعطیل گردید، متصدیان غرفه‌ها عادت دارند که پارچه‌ای روی کتاب‌ها انداخته و پارچه‌ای به صورت پرده جلوی غرفه آویزان می‌کنند. تنها غرفه توانمندان نه پارچه روی کتب انداخته و پرده آویزان نمی‌کند.

** پنج شنبه ۱۲ اردیبهشت

پنجشنبه آقای مجید بینش (شاعر) و سینا بهمنش (شاعر) و حسین داوری (شاعر)، عبداله امینی پور (مترجم و ویراستار)، علیرضا سلامی (نابینا)، محمدعلی جعفربیلگو (جسمی حرکتی و فیلم ساز)، کامران عاروان (پژوهشگر و مدیر جامعه معلولان ایران) و دانشجویان نابینا آقایان امیر نساجیان و حسین حیدری و حسین قیومیان و حسن محمدخانی میهمان غرفه بودند.

حضور انتشارات توانمندان در ۳۲ نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *