حضور در مراسم دیدار نوروزی توان یابان مجتمع رعد

دیدار نوروزی توان‌‌یابان مجتمع رعد با حضور مدیران شهری تهران برگزار شد

آیین دید و بازدید نوروزی توان‌یابان مجتمع رعد با حضور دکتر زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، مهندس داود نجاری شهردار ناحیه۷ منطقه ۲، دکتر کامران عاروان مدیرعامل جامعه معلولان ایران، اسمعیل شیخ قراییمدیرعامل انجمن معلولان پارس، سهیل معینی مدیرعامل انجمن باور، محمد نوری مدیرعامل دفتر فرهنگ معلولین و اعضای هیئت‌‌مدیره مجتمع رعد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مجتمع رعد؛ در این مراسم مدیران انجمن‌‌های فعال حوزه معلولیت ضمن حضور در خیریه رعد و برنامه دید و بازدید نوروزی توان‌یابان با توانمندی‌های مختلف کارآموزان  آشنا شدند و سپس طی سخنانی به طرح مهم‌‌ترین مسایل افراد دارای معلولیت پرداختند که از آن میان سهیل معینی مدیر عامل انجمن باور ضمن تشکر از مدیریت مجتمع رعد برای تلاش‌های که در زمینه اشتغال توان‌یابان داشته، افزود: ستاد مناسب‌‌سازی سال‌‌هاست که شیب فعالیتش رو به پایین است و تازمانی که خود شهردار یا نماینده وی مسؤولیت ستاد را بر عهده نگیرد، ستاد بیشتر به مسایل آموزشی و ترویجی می‌پردازد و قدرت ورود به مساله مناسب‌‌سازی و نظارت که از وظایف اصلی ستاد است، نخواهد داشت.

وی افزود: مسأله سهم عادلانه معلولان و سالمندان در شهر تهران در نظر گرفته نمی‌شود و شورای شهر به عنوان نماینده شهروندان و شهروندان دارای معلولیت که به اعضا شورا رأی داده‌اند، باید این سهم را مطالبه کنند.

همچنین اسمعیل شیخ قرایی مدیرعامل انجمن معلولان پارس با اشاره به انجام کارتخصصی گردشگری معلولان و سالمندان با رویکرد توانمندسازی در انجمن معلولان پارس، افزود: در شهر تهران زیرساخت‌‌های گردشگری توان‌‌یابان پیش‌بینی نشده است و برای ارایه چنین خدماتی با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم.

حاج محمد نوری مدیردفتر فرهنگ معلولین که تولیدات فرهنگی و علمی ارزشمندی در این حوزه به چاپ رسانده با اشاره به گنجینه غنی فرهنگی از مناسب‌‌سازی محیط زندگی و توانمندسازی توان‌‌یابان در متون ادبی و احادیث و روایات، افزود: در سفری که به پاریس داشتم مطالبی برگزیده از عهدین( انجیل و تورات) با موضوع رفتار با افراد دارای معلولیت را که به طرز زیبایی در شهر کار شده بود را دیدم.  در تهران و خیلی از شهرها می‌‌توانیم از این مطالب که بسیار تاکید شده است در تابلوهای شهری استفاده کنیم.

دکتر کامران عاروان مدیرعامل جامعه معلولان ایران با اشاره به انجام کلیه تعهدات شهروندی از سوی شهروندان توان‌‌یاب مانند تمام شهروندان غیر معلول، افزود: شهروندان توان‌‌یاب مانند تمام ساکن شهرها مالیات و عوارض شهری را پرداخت می‌‌کنند اما از اغلب امکانات شهری نمی‌‌توانند استفاده کنند، حتی برخی از اماکن شهری مانند: چهارراه ولی عصر(عج)، میدان رسالت، خیابان فاطمی نزد دوستان توان‌‌یاب به مناطق ممنوعه معروف شده است.

همچنین مهندس داود نجاری شهردار ناحیه ۷ منطقه ۲ که در این مراسم به اتفاق فاطمه طالبی مدیر اجتماعی ناحیه حضور داشتند با ذکر ویژگی رعد در خدمت به افراد دارای معلولیت، افزود: برای حل مسایل افراد دارای معلولیت و کمک به حضور اجتماعی توان‌‌یابان اهتمام خاص به عمل می‌‌آورد و در نخستین روزهای پذیرش مسؤولیت در ناحیه ۷ از خیریه رعد بازدید کرده است.

در قسمتی از این مراسم فرزاد خلیلی، عطاا… دستوم، سید مهدی موسوی و مونا مرادی از کارآموزان و اعضای شورای کارآموزان خیریه رعد در سخنان کوتاهی به مناسب‌‌سازی شهری به ویژه در پل‌‌ها، ایستگاه‌‌های مترو، مراکز خرید، سینماها و…، فعال‌‌سازی ستاد مناسب‌‌سازی شهری، جذب افراد دارای معلولیت در شهرداری برای اماکنی که به توان‌‌یابان خدمت ارایه می‌‌دهند و اختصاص بازارچه‌‌های کارآفرینی و خوداشتغالی به کارآموختگان توان‌‌یاب، مطالبی را بیان کردند.

پیش از سخنان دکتر نوری، دکتر مریم رسولیان رئیس هیأت مدیره مجتمع رعد با اشاره به زمان بر بودن فعالیت‌‌های اجتماعی، افزود: برخی از دوستان که به خارج سفر می‌‌کنند، این سوال برایشان مطرح می‌‌شود که چرا در ایران تعداد معلولان کم است. در حالی که جامعه فاقد امکانات فیزیکی لازم برای حضور افراد دارای معلولیت است و چه بسا تعداد معلولان ما در حد سایر کشورها و بیش از آنها باشد، اما امکانات حضورشان فراهم نیست.

در ادامه دکتر زهرا صدر اعظم نوری ضمن تبریک سال جدید به حاضران و تسلیت وقایع ابتدای سال، افزود: وقتی کار را در شورای شهر را آغاز کردیم با شعار ” شهر باید زیست پذیر باشد” همراه بود و در ادامه شهردار جدید که منصوب شد شعار “تهران، شهری برای همه” را مطرح کرد و این نگاه نشان می‌‌دهد که دسترس پذیر بودن شهر از نظر شورای شهر و شهرداری اهمیت خاصی دارد و باید برای حل مشکل مناسب‌‌سازی با مشارکت و همکاری عزیزان دارای معلولیت، کمبودها را جبران کنیم.

عضو شورای شهر ضمن پاسخ به سوالات مطرح شده، افزود: برخی مناسب‌‌سازی‌‌ها برای افراد غیر معلول هم مشکل ایجاد می‌‌کند، افراد دارای معلولیت که جای خودشان را دارند، با این حال با برگزاری جلسات کاری و نزدیک‌‌تر می‌‌شود، اغلب این مشکلات را از طریق دکتر حناچی شهردار تهران، معاونت اجتماعی شهرداری، معاونت عمرانی و حمل و نقل شهرداری پی‌‌گیری و حل کرد.

در ابتدای این برنامه طبق سنتی این سال‌‌ها کارآموزان مجتمع رعد با دید و بازدید نوروزی به اجرای برنامه شاد و مفرح پرداختند و با اجرای بازی‌‌های فکری این برنامه خاطره‌‌ساز کردند.

در پایان این مراسم نامه گروهی از انجمن‌‌های فعال حوزه معلولان خطاب به شورای اسلامی شهر تهران تقدیم شد که در ۸ بند مهم‌‌ترین مسائل افراد دارای معلولیت ازجمله: مناسب‌‌سازی محیط شهری، ایجاد شرایط استخدام توان‌‌یابان در مجموعه شهرداری، فعال شدن ستاد مناسب‌‌سازی شهر تهران، توجه ویژه به بحث گردشگری، ورزش و تقویت فعالیت‌ کانون‌‌های معلولان شهرداری اشاره شده بود.
منبع: سایت مجتمع رعد، ۲۹ فروردین ۱۳۹۸

دیدار نوروزی معلولان و گفت‌وگو
دفتر فرهنگ معلولین
مراسم دید و بازدید نوروزی ۹۸ با اهتمام ریاست مجتمع رعد در روز پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۷ ساعت ۹:۳۰ تا ۱۲ صبح برگزار گردید.
این مراسم به گونه‌ای طراحی شده بود که شرکت کنندگان علاوه بر دیدار نوروزی به گفت‌وگو پیرامون مسائل حاد و مهم معلولیتی هم بپردازند و ویژگی خاص این مراسم در همین نکته بود. بنابراین ساختار جلسه به گونه‌ای چیده شده بود که هر چه بهتر از گفت‌وگوی شرکت کنندگان بهره‌برداری گردد. سه بُعد این نشست با دعوت افراد نخبه دارای معلولیت؛ مدیران تشکل‌های معلولیتی و مدیران ارشد و تصمیم گیرنده شهری استان تهران تکمیل شد و اینان رودررو و مستقیم به گفت‌ و شنود و طرح دیدگاه‌های خود پرداختند.

شرکت‌کنندگان و دیدگاه‌های آنان
از طرف مدیریت شهری زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران و داود نجاری شهرداری ناحیه ۷ منطقه ۲ تشریف آورده بودند.
از طرف تشکل‌ها مدیران جامعه معلولان تهران کامران عاروان، انجمن معلولان پارس اسماعیل شیخ قرایی و آقای شهیدی؛ دفتر فرهنگ معلولین محمد نوری و علی نوری؛ انجمن باور سهیل معینی و بالاخره مدیران ارشد مجتمع رعد مرکز حضور داشتند. همچنین حدود یکصد نفر از افراد دارای معلولیت حضور داشتند که به نمایندگی از آنان آقایان عطاءالله دستوم، فرزاد خلیلی، سید مهدی موسوی و خانم مونا مرادی نظرات توان‌یابان را بیان کردند.
آقای دستوم نظرات سازنده و سودمندی درباره ضرورت مناسب‌سازی شهری تهران بیان کرد. آقای خلیلی به نقش و پیامدهای مناسب‌سازی و در مقابل به آثار مخرب و منفی فقدان مناسب‌سازی پرداخت، آقای موسوی درباره به کارگیری افراد دارای معلولیت در نشست‌های مدیریت شهری و در مواردی که با مناسب‌سازی و نیازهای معلولان مرتبط است سخن گفت و بالاخره خانم مرادی به اختصاص مکان‌های تفریحی، سیاحتی و اقتصادی برای معلولان در پارک‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس و مترو و غیره پرداخت. در مجموع همه توانستند نظریات خود را خیلی خلاصه و در حداقل زمان ممکن بیان کنند و مدیران محترم شهری را از دیدگاه‌های توان‌یابان مطلع نمایند.
سپس خانم رسولیان از مجتمع رعد درباره فعالیت‌های مجتمع رعد و تشکر از مدیران ارشد شهری و به ویژه شورای شهر تهران پرداخت.
آقای سهیل معین درباره ستاد مناسب‌سازی و راه کارها برای تقویت و فعال‌سازی این ستاد نکات مهمی بیان کرد. آقای شیخ قرایی درباره ضرورت گردشگری معلولان در سطح شهر و در سطح کشور و آثار مثبت و سودمندی‌های گردشگری نکات مهمی بیان کرد. تأثیر گردشگری در افزایش توانایی‌ها و خلاقیت و سلامت و تجارب معلولان ضرورت اهتمام و توجه بیش از پیش مدیریت شهری به این موضوع را اقتضاء می‌نماید.
آقای کامران عاروان درباره ضرورت افزایش امکانات شهری برای معلولان و گلایه از کمبودها سخن گفت و به نظر او دسترس‌پذیری محل‌های ضروری برای معلولان را می‌توان با مهندسی و مدیریت صحیح سامان‌دهی کرد.
سپس آقای محمد نوری درباره ضرورت فرهنگ‌سازی درباره مناسب‌سازی سخن گفت و بدون ایجاد فرهنگ صحیح در مردم، در معلولان حتی در مدیران نمی‌توان انتظار داشت که برنامه‌ها و اقدامات در این زمینه نتیجه بدهد. فرهنگ بسان محرک افراد است که آنها را به سمت اجرای درست برنامه‌ها سوق می‌دهد و در جامعه بسیج فکری و عملی برای اجرای صحیح مناسب‌سازی را پدید می‌آورد.
اما فرهنگ‌سازی وقتی به نتیجه می‌رسد که متناسب با روحیات و باورهای مردم باشد؛ از این‌رو لازم است از فرهنگ ملی و متون ایرانی مثل گلستان و بوستان حافظ و سعدی و روایات معصومین علیهم السلام استفاده کرد.
در مرحله بعد نوبت برای نجار شهرداری ناحیه ۷ منطقه ۲ تهران رسید که از مسئولین برگزاری و حضار تشکر کرد. در آخر خانم صدراعظم نوری درباره دیدگاه‌های مطرح شده سخن گفت و قول داد نکات و دیدگاه‌های مطرح شده را به سمع اعضای شورای شهر تهران برساند.

مدیریت
آقای سخن در مقام مجری نکات خوبی را بیان کرد و نیز جلسه را به خوبی اداره می‌کرد. نیز دستیار ایشان آقای محمدرضا دشتی فعالانه در اجرای مطلوب جلسه می‌کوشید. به طوری که این جلسه بدون حاشیه و با حداکثر بازدهی به پایان رسید.
یکی از اقدامات خوب و سازنده مدیریت این نشست، جمع‌آوری آراء و دیدگاه‌های مراکز مختلف ده روز قبل از نشست و جمع‌بندی این دیدگاه‌ها بود. در نهایت جمع‌بند نظرات به صورت یک نامه تقدیم شورای شهر تهران گردید.

چشم‌انداز
گفت‌وگو کلید حلّ بسیاری از مشکلات معلولیتی است؛ هر چه این جلسات گسترش یابد و معلولان با افراد مختلف در کانون‌های تصمیم‌گیری اجرایی، قضایی و تقنینی به گفت‌وگوی چهره به چهره بپردازند، دل‌های آنان به یکدیگر نزدیک شود و موجب می‌شود کینه‌ها و شکاف‌ها و نقارها از بین برود؛ دوم نظرات و افکار به هم نزدیک شده و موجب کارآیی بیشتر در زمینه‌های مختلف می‌گردد و بالاخره همه افراد می‌توانند با هم همکاری و تعامل سازنده داشته باشند.
خوشبختانه زمینه‌های متعدد در فرهنگ ملی برای اجرای چنین مراسمی هست، عید نوروز یکی از آنها است و حتی هر ماه چنین زمینه‌هایی وجود دارد.
با تشکر مجدد از ریاست و مدیریت ارشد مجتمع رعد که چنین مراسم پر خاطره‌ای را برنامه‌ریزی و اجرا کردند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *