طومار معلولان برای اجرای کامل قانون حمایت

طومار معلولان برای اجرای کامل قانون حمایت

تهران-ایرناپلاس- همزمان با مراسم عیدانه ۹۸ انجمن دفاع از حقوق معلولان، کمپین معلولان نیز دومین طومار خود را با عنوان تأمین بودجه و اجرای کامل قانون معلولان و تصویب‌نامه سال ۹۴ هیئت دولت برپا کرد.
این طومار با امضای برخی اعضای شورای شهر تهران مانند محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران و زینب نصیری، مدیرکل اداره سلامت شهرداری تهران، بسیاری از مسئولان و فعالان در عرصه حقوق معلولان و جمع کثیری از افراد دارای معلولیت، خانواده‌ها، سازمان‌های مردم‌نهاد معلولان و حامیان حقوق افراد دارای معلولیت ادامه یافت.

متن طومار بدین شرح است:
درخواست طومار: تأمین بودجه و اجرای کامل قانون معلولان و تصویب‌نامه سال ۹۴ هیئت دولت
رئیس‌جمهور محترم
ما امضاکنندگان ذیل طومار، جمع کثیری از افراد دارای معلولیت،خانواده‌ها، حامیان و سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه معلولیت با تأکید بر حقوق برابر همه شهروندان کشور ایران (مندرج در قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی) و با تصریح بر ضرورت فرصت‌های برابر میان شهروندان دارای معلولیت با سایر آحاد جامعه به‌منظور تحقق هدف نهایی زندگی مبتنی بر عزت‌نفس توأم با رفاه اجتماعی و جایگزینی رویکرد توانمندسازی معلولان به‌جای تداوم چرخه معیوب مستمری ناچیز و کمک‌های کوچک، موقت و سطحی مجدانه خواهان ایجاد بستر عملی برای مشارکت همه‌جانبه افراد دارای معلولیت در روند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های کلان کشور و ظرفیت‌سازی برای تحقق مفاد «پیمان‌نامه بین‌المللی حقوق افراد دارای معلولیت» در کشور هستیم و صراحتاً تأمین بودجه و اجرای کامل قانون حمایت از حقوق معلولان و نیز اجرای کامل تصویب‌نامه سال ۹۴ هیئت دولت را جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از فقر مالی، آگاهی و فرهنگی برای میلیون‌ها تن از شهروندان دارای معلولیت خواستاریم.
به گزارش ایرناپلاس، امضای طومار نخست کمپین که درباره تصویب لایحه معلولان بود، دهم فروردین‌ماه ۹۶ از تهران شروع و به‌سرعت سراسری شد و به دست نمایندگان مجلس رسید و موجب تصویب لایحه معلولان شد.
پانزدهمین مراسم عید دیدنی معلولین شهر تهران در روز پنج شنبه با حضور معلولان عضو انجمن دفاع از حقوق معلولین ایران با همکاری شهرداری تهران در پارک بیست و دو بهمن برگزار شد.
منبع: ایرنا، ۲۵ فروردین ۱۳۹۸

طومار خواهان اجرای کامل معلولان
دفتر فرهنگ معلولین
خبرگزاری ایرنا ۲۵ فروردین ۹۸ از طوماری خبر داد که جمع کثیری از خانواده‌های افراد دارای معلولیت و حامیان سازمان‌های مردم نهاد خواستار رفع تبعیض و زندگی همراه با رفاه و معیشت و امثال اینها شده‌اند. لازم به یادآوری است تاکنون چندین طومار و اقدامات دیگر درباره لزوم رسیدگی به امور معلولان بوده است اما پاسخ عملی فراگیر مشاهده نشده است.
به نظر می‌رسد راه‌ کار اجرایی و صحیح این است که راه‌ کارهایی که دیگر کشورها انجام داده و به وضعیت مناسب دست یافته‌اند، شناسایی و پس از بررسی‌های دقیق کارشناسانه طرح اجرایی آن آماده و در اختیار مسئولین قرار داده شود.
حتماً در ایران راه کارهایی برای رفع کمبودهای معلولان وجود دارد ولی مهم شناسایی این راه کارها از طریق مطالعه دیگر کشورها است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *