تولید ۵۹ عنوان در ۵ هزار نسخه کتاب بریل

تولید ۵۹ عنوان و ۵ نوار نسخه کتاب بریل

دفتر فرهنگ معلولین

عطاءالله جباری مدیر کتابخانه‌های عمومی استان قم گفت، گزارشی درباره فعالیت‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم عرضه کرد خبرگزاری ایسنا ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ این گزارش را منتشر کرده است. چند ملاحظه درباره این گزارش هست:
۱ـ فرهنگ از این نظر که رونق‌اش متکی به تولید است، شبیه اقتصاد است فرهنگ معلولیتی وقتی مؤثر و کارآمد و رو به پیشرفت است که تولید آثار فرهنگی جدی گرفته شود.
از این نظر اداره تحت مدیریت آقای جباری موفق بوده است. چون اداره این مرکز تولید محور است.
۲ـ کتاب سنجی (Babliumetrix) رشته نوپای علمی است و خط‌مشی آن تجزیه و تحلیل کتاب بر اساس اطلاعات آماری است. آمار و اطلاعات کمی گویای بسیاری از واقعیت‌ها است و می‌تواند تصمیم‌گیران و مدیران را به سوی برنامه‌ریزی‌های کارآمدتر رهنمون کند.
اما متأسفانه نهادها و مراکز فرهنگی و فعالانِ عرصه کتاب معلولیتی، اطلاعات آماری منتشر نمی‌کنند و در اختیار نخبگان و پژوهشگران قرار نمی‌دهند. در این سال‌ها آقای جباری استثنا بوده و هر چند ماه و هر سال داده‌های آماری خوبی عرضه کرده است.
۳ـ البته لازم است آقای جباری و کارشناسان آن اداره اطلاعات جامع‌تر و متنوع‌تر یعنی بر اساس شاخص‌های علمی گسترده‌تر عرضه کنند.
مثلاً شاخص هزینه را محور قرار دهند و آمارهایی عرضه کنند که بر اساس هزینه‌ها، کارآیی کتاب بریل چقدر است؟
یا بر اساس حمایت مصرف کننده، تولیدات را بسنجند. به عبارت دیگر اطلاعات آماری مقایسه‌ای گویاتر و کارآمدتر است تا بیان آمارهای منفرد و عند مقایسه‌ای.
۴ـ اداره تحت مدیریت آقای جباری هم اکنون مهم‌ترین و تنها مرکز فعال تولید کتاب بریل است. یعنی ناشر بریل مانند این اداره در ایران وجود ندارد، منظورم از نظر کمیت و کیفیت آثار تولیدی.
قبلاً مجتمع رودکی در اوج بود و یکه تاز بود و قبل از رودکی مراکز دیگر بودند.
مدیریت این مرکز را توجه می‌دهیم به اینکه هر ناشر در زمانی متولد و دوره رونق و توسعه دارد و پس از چند سال مسیر رو به افت و سرازیری را آغاز می‌کند. و گاه به احتضار و مرگ می‌افتد.
مدیری موفق است که از تجارب دیگران استفاده کند و سال‌های رونق و رشد آن نهاد را افزایش دهد.
۵ـ از جمله عوامل و متغیرهایی که دوره رونق و رشد آن نهاد را افزایش می‌دهد، توجه به دیدگاه‌های کارشناسان کتاب است. آقای جباری لازم است حداقل هر ماه نشستی با نخبگان کتاب داشته و از آنان بخواهد درباره کتاب معلولیتی آسیب‌شناسی و راهنمایی کنند.
۶ـ کتاب معلولیتی شاخه و طبقه‌ای از کتاب مثل کتاب دانشجویی، کتاب مذهبی، کتاب پزشکی و غیره است. خود کتاب معلولیتی به انواع بریل، گویا، کاغذی، مرجع و غیره تقسیم می‌شود و هر دسته نیاز به کارشناسی و بررسی خاص خود را دارد.
در پایان از زحمات و تلاش‌های آقای جباری، آقای حسن عبدلی و همکارانشان تشکر کنیم و سال پر برکت برای آنان آرزو می‌نماییم.

تولید ۵۹ عنوان کتاب بریل در ۵ هزار و ۱۳۰ نسخه در قم
مدیر کتابخانه های عمومی استان قم گفت: در سال جاری ۵۹ عنوان کتاب بریل در ۵ هزار و ۱۳۰ نسخه در قم تولید و به سراسر کشور ارسال شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین عطاالله جباری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، با اشاره به عملکرد یک ساله اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم عنوان کرد: مهم ترین رویکرد ما ترویج فرهنگ کتاب خوانی در قم به ویژه در میان جوانان است.
مدیر کتاب خانه های عمومی استان قم افزود: در طول یکسال گذشته۵۲۷ برنامه ترویج کتابخوانی در قالب های متنوع فرهنگی در قم برگزار شد، همچنین در سال جاری ۳ نشست نقد و معرفی و بررسی کتاب،۱ نشست کتابخوانی تخصصی،۴ نشست کتابخوانی اختصاصی،۴ برنامه های مناسبتی مذهبی و ملی، ۳ مسابقه کتابخوانی و رونمایی از ۱۷ کتاب بریل در قم برگزار شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین جباری با اشاره به برنامه های فرهنگی کتابخانه ها در گسترش فرهنگ مطالعه بیان کرد: در این مدت از ۴ نویسنده برتر در قم تجلیل شد، همچنین شاهد برگزاری ۸۳ نشست کتابخوانی در کتابخانه های عمومی استان قم و ۲۹ نشست کتابخوان در مدارس قم بودیم.
وی گفت: در سال جاری ۴۰ برنامه مناسبتی مذهبی و ملی و ۲۱ نقد و معرفی و بررسی کتاب و ۵۹ مسابقه کتابخوانی در کتابخانه های عمومی استان قم برگزار شد.
مدیر کتاب خانه های عمومی استان قم افزود: ۱۰۷ نشست آموزش نویسندگی خلاق و داستان نویسی در قم برگزار شد و ۶۶ مدرسه از کتابخانه های قم بازدید داشتند و در مجموع اقدام به برگزاری ۸۳ کارگاه آموزشی کردیم.
وی در خصوص تعداد منابع در کتاب خانه های قم بیان کرد: در حال حاضر ۷هزارنسخه کتاب بریل و ۳هزار نسخه کتاب وجین شده به لحاظ فیزیکی و محتوایی داشته و ۶هزار نسخه خرید کتاب انجام شده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین جباری ادامه داد: در سال جاری ۵۹ عنوان کتاب بریل در ۵ هزار و ۱۳۰ نسخه در قم تولید و به بخش نابینایان کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور ارسال شد.
**قمی‌ها بیش از ۴۶۰هزار کتاب امانت گرفتند
وی اظهار کرد: همچنین در سال جاری، شهروندان قمی ۴۶۰ هزار و ۲۸۵ کتاب امانت گرفتند که در این میان ۱۸۰ هزار و ۴۳۱ مورد کتاب کودک و ۲۵۷ هزار و ۱۶۸ کتاب بزرگسال بوده است.
مدیر کتابخانه های عمومی استان قم گفت: با ۷ مرکز علمی و پژوهشی از جمله مرکز خدمات حوزه علمیه، جامعه المصطفی العالمیه، موسسه علمی_فرهنگی دارالحدیث، مجموعه دنیای کتاب، سپاه علی بن ابی‌طالب، کمیته امداد امام خمینی و مقر کتاب مذاکره و تفاهم نامه داشته ایم.
وی افزود: همچنین ۶ تفاهم نامه استانی با نهضت سوادآموزی استان، مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم(مکتا)، مرکز تحقیقات علوم اسلامی، انجمن خوشنویسان قم، بسیج ناحیه امام رضا(ع) و اداره کل آموزش و پرورش شکل گرفت.
حجت‌الاسلام والمسلمین جباری عنوان کرد: ۵ تفاهم نامه نیز در سطح ملی با عقیدتی سیاسی ارتش، سازمان زندان ها،نیروی انتظامی،نهضت سوادآموزی و سازمان بهزیستی به امضا رسیده است.
وی در مورد دیگر فعالیت ها بیان کرد:راه اندازی جلسات امر به معروف و نهی از منکر و نماز جماعت برای اعضای کتابخانه و کارکنان، برگزاری جشنواره ملی و بین المللی امام رضا(ع) و مشارکت ۵هزارشهروند قمی،برگزاری مراسم ملی چهل قلم با مشارکت بیش از ۲۰ دستگاه اجرایی استان از جمله این برنامه ها بود.
مدیر کتاب خانه های عمومی استان قم اظهار کرد: در سال جاری بیش از ۵۰۰ عنوان کتاب در برنامه های مختلف رادیویی تلویزیونی معرفی و نشست آسیب شناسی پژوهش در هفته پژوهش و تقدیر از پژوهشگران برگزار شد.
وی گفت: امسال ۴ دوره آموزشی ویژه کارکنان و کتابداران با هدف ارتقا سطح کیفی و کمی علمی آنان با موضوع کارگاه آموزش فلسفه برای کودک با عنوان”کودک، کتاب، اندیشه ورزی”، ” دوره آموزشی آسیب شناسی و مدیریت صحیح فضای مجازی در خانواده” ” دوره آموزشی نقد و ” دوره آموزشی امنیت ملی” برگزار شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: در حال حاضر ۳۰ هزار عضو فعال در کتابخانه های عمومی قم هستند ما نیز سعی کرده ایم از ظرفیت کتابخانه ها و فضای مجازی در رشد کتابخوانی در قم بهره بگیریم و افراد بیشتری را جذب کتاب کنیم.
وی عنوان کرد: راه اندازی بخش ویژه نوسوادان در کتابخانه های عمومی که مجموعه آموزش و پرورش کتاب‌های آن را تهیه کرد یکی از اقدامات ویژه نوآموزان سواد در قم است.
منبع: ایسنا، ۲۵ اسفند ۱۳۹۷

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *