امید معلولان جسمی ـ حرکتی به تداوم طرح «مشکوه»

امید معلولان جسمی ـ حرکتی به تداوم طرح «مشکوه»
به گزارش ایکنا؛ فهیمه صحرایی، متولد سال ۱۳۶۲ در شهرستان گناباد خراسان رضوی است. او که به صورت مادرزادی دارای معلولیت شدید جسمی ـ حرکتی است، به دلیل استماع مدام تلاوت قرآن در خانه در این زمینه وارد شده است.
شاید همین حفظ آیات موجب شد که سختی ماندن در خانه، برایش همراه با آرامش و به دور از یکنواختی شود. طیبه فرخی، مادر فهیمه، گفت: تا پایه سوم مقطع راهنمایی با وجود کمی امکانات، تمامی درس‌ها را در خانه می‌خواند و آزمون پایانی نیز از او در منزل اخذ می‌شد. پس از اینکه خواهرش از کلاس به خانه بازمی‌گشت، من نیز با طریقه حفظ و نحوه مرور محفوظات آشنا شدم و همین موجب شد تا با تلاش‌های خواهرش، فهیمه نیز در این زمینه ورود پیدا کند. در ابتدا آیات را می‌خواندم و سپس فهیمه تکرار می‌کرد و در برخی از آیات نیز ترجمه‌اش را می‌گفتم تا آیات در ذهنش ماندگار شود و در ادامه آیات را حفظ می‌کرد.
فرخی ادامه داد: سپس برای او نوار صوتی و یا قلم قرآنی تهیه کردم. از تلاوت استاد محمد صدیق منشاوی خیلی خوشش می‌آید و حفظش را از سال ۹۳ با تلاوت این قاری مشهور مصری ادامه داد و در حال حاضر حافظ ۲۷ جزء قرآن است که در کنار حفظ جدید نیز محفوظات گذشته‌اش را مرور می‌کنیم.
وی درباره نحوه آشنایی‌شان با طرح «مشکوه»، افزود: از طریق تماس تلفنی اداره‌کل بهزیستی این طرح به ما معرفی شد. هنگامی که از آنها جویا شدیم گفتند که طرح ملی حفظ قرآن مشکوه ویژه معلولان و نابینایان کشور است که به همت سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور و با همکاری سازمان بهزیستی کشور در حال برگزاری است. هر چند دخترم از گذشته نیز حافظ ۲۷ جزء از قرآن بود، اما در حال حاضر محفوظات جدیدش را با این طرح ادامه می‌دهد.
فرخی ادامه داد: این طرح به دلیل اینکه ویژه افراد معلول هست، ادامه آن خوب است، چون به این گونه افراد کم‌توجهی می‌شود و آن گونه که باید به تهیه امکانات و در اختیار گذاشتن تسهیلات برای این افراد و همچنین وسایل کمک‌آموزشی و… در مراکز استان‌ها توجه نمی‌شود چه برسد به ما که در شهرستان گناباد هستیم.
وی بیان کرد: این‌گونه افراد بااستعداد زیادی هستند که اگر شرایط برای آنها فراهم باشد و یا خانواده‌ها همراهی کنند، می‌توانند به خوبی بدرخشند و استعدادهایشان بالفعل شود. کاش مسئولان تدابیری بیندیشند تا زمینه برای بروز استعدادهای این افراد فراهم شود.
منبع: ایکنا، ۱۱ اسفند ۱۳۹۷

ستایش حافظ کم‌بینا از دقت مربی طرح «مشکوه» در آموزش قواعد تجویدی
به گزارش ایکنا؛ آذر حاجبی‌پور از جمله شرکت‌کنندگان در طرح ملی حفظ قرآن مشکوه، ویژه معلولان و نابینایان کشور است که به همت سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور و با همکاری سازمان بهزیستی کشور برگزار می‌شود. وی پس از اطلاع‌رسانی انجمن نابینایان کرمان و مراجعه به پایگاه اینترنتی، با این طرح آشنا شده و طی حدود یک ماه اخیر مشغول به حفظ جزء سی‌ام قرآن است.
این علاقه‌مند به حفظ قرآن، متولد سال ۱۳۶۶ از استان کرمان و ساکن همین شهر است و دارای تحصیلات فوق‌دیپلم مدیریت صنعتی است. وی که پیش از این طرح، در عرصه‌های قرآنی به صورت تخصصی ورودی پیدا نکرده‌ بود، اظهار کرد: به خاطر علاقه شخصی در این زمینه ورود پیدا کردم.
وی با اشاره به اهمیت راه‌اندازی چنین طرح‌هایی برای معلولین گفت: امیدواریم تا هنگامی که حافظ کل آیات نورانی کلام وحی شویم، ما را همراهی کنند. معلم سه روز در هفته طی بازه زمانی ۳۰ دقیقه محفوظات جدیدم را می‌پرسد و همچنین محفوظات گذشته‌ام را نیز مرور می‌کند و مورد ارزیابی قرار می‌دهد.
حاجبی‌پور اضافه کرد: البته معلمم تنها به حفظ آیات جدید تأکید ندارد، بلکه در کنار آن نیز نکات تجویدی را تکرار و بیان می‌کند تا تنها به حفظ آیات قرآن بسنده نکنم، بلکه ضمن آشنایی با قواعد تجویدی، آیات را تلاوت کنم.
وی که دارای کم‌بینایی شدید یا اصطلاحاً نابینایی درجه دو است، درباره روش حفظ آیات قرآن، گفت: من از طریق نرم‌افزار بیان و گوش کردن به تلاوت‌ استاد محمدصدیق منشاوی، آیات را پس از چندین بار تکرار حفظ می‌کنم و ورود در این راه را مدیون همراهی‌های مادرم هستم.
حاجبی‌پور درباره برنامه آینده قرآنی‌اش، اضافه کرد: امیدوارم این طرح تا پایان حفظ قرآن در کنار ما باشد و مدرس با ما در ارتباط باشد تا طبق برنامه، محفوظات خود را تکمیل کنیم و تحویل دهیم.
منبع: ایکنا، ۶ اسفند ۱۳۹۷

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *