منهم در دنیا آرزو دارم

منهم در دنیا آرزو دارم

دفتر فرهنگ معلولین

شعر جبار باغچه‌بان (۱۲۶۴-۱۳۴۵) کمتر شناخته شده، زیرا فعالیت‌های او در عرصه آموزش و پرورش کودکان و آموزش ناشنوایان آن‌چنان برجسته و پر دامنه بود که مانع آفتابی شدن و مطرح شدن جنبه‌های دیگر شخصیت او شده است. از جمله شاعر بودن باغچه‌بان تحت تأثیر و تا اندازه‌ای مغفول واقع شده است.
بیست و دو قطعه اشعار جبار باغچه‌بان در مجموعه‌ای با مشخصات زیر چاپ شده است:
منهم در دنیا آرزو دارم، اثر جبار باغچه‌بان، مقدمه میمنت میرصادقی (آزاده)، تهران، رنگین، بی‌تا، ۳۱ص.

این اثر تاریخ چاپ ندارد ولی گویا یک یا چند سال بعد از فوت باغچه‌بان در ۱۳۴۵ چاپ شده است. در آغاز آن این جمله چاپ شده است:
از طرف پدرم تقدیم به خانم توران میرهادی، ثمینه باغچه‌بان.
در آغاز این کتاب، مقدمه بسیار جالب درباره شعر کودک و نقش جبار باغچه‌بان در این زمینه نوشته میمنت میرصادقی (آزاده) آمده است. و در آخر این کتاب دو صفحه شامل دو فهرست یکی فهرست اشعار و نمایشنامه‌ها و داستانی جبار باغچه‌بان است که از سال ۱۳۰۸ تا ۱۳۳۷ منتشر شده است. ده اثر را در اینجا معرفی کرده است؛ دوم فهرست کتاب‌های الفباء و روش تدریس الفباء یعنی سیزده عنوان کتاب آموزشی است. که بین سال‌های ۱۳۱۴ تا ۱۳۴۴ در تهران منتشر شده است.
اما این مجموعه شامل بیست و دو شعر با این عناوین است: کبوتر من، مهرماه، بلبل، پروانه من، کلاغک خوش خبر، ستارگان، شب به سر رسید، بلبل آزاد، قربان تو ای گیلاس، روز نو، معمای سیب، کرم ابریشم، فصل‌ها، غاز، مرغان کوچولو، منهم در دنیا آرزو دارم، بچه خوب و هوشیار، دم جنبانک، عید نوروز، بچه‌های خوب، این‌طوری، ماه من.
این نسخه‌ای که نزد من است، دارای امضای خانم ثمینه باغچه‌بان است که به آقای رضا محمودی اهداء و تقدیم کرده است:
این کتاب به احتمال زیاد در سال ۱۳۴۶ سه هزار نسخه چاپ شده آن هم در یک نوبت که نشانگر استقبال خوب از آن و نقش این اثر در فرهنگ‌سازی مدرسه باغچه‌بان هم هست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *