جمعی از پیشکسوت های جامعه ناشنوایی

آقایان لوح موسوی، محمودی، تهرانی زاده و خانم آقاخانی

ظهر جمعه ۳ اسفندماه ۱۳۹۷ آقایان رضا محمودی، محسن لوح موسوی، حبیب تهرانی‌زاده و خانم مرضیه آقاخانی از پیشکسوت های جامعه ناشنوایی مهمان دفتر فرهنگ معلولین بودند. پس از احوالپرسی و پذیرایی چند مبحث مطرح شد:
کمبود منابع درباره تاریخ و فرهنگ و جامعه ناشنوایی ایران؛ بحث شد که به رغم فعالیت‌های بسیار ناشنوایان ایران اما منابع بسیار کم است. از این‌رو دانشجویانی که می‌خواهند درباره موضوعات ناشنوایی پایان‌نامه بنویسند یا پژوهشگران می‌خواهند مقاله تألیف کنند و تماس می‌گیرند ولی جواب داده می‌شود که منبع نداریم.
در دوره جبار باغچه‌بان چرا ایشان توانست آموزش ناشنوایی را به سرعت فراگیر کند و در سراسر کشور منتشر سازد؟
یک دلیل آن این بود که توانست چندین کتاب و منبع آماده کند و در اختیار پژوهشگران قرار دهد. در آن دوره یعنی فاصله سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۰ ده‌ها کتاب توسط باغچه‌بان و بعداً دخترشان ثمینه منتشر شد.
بحث دوم این بود که چگونه و از چه طریق خلأ و کمبود کتاب رفع گردد. یکی از راه‌های مهم تقویت سامانه‌های اطلاع‌رسانی و به اشتراک گذاشتن مطالب و افکارشان است. یعنی فقط به عکس اکتفا نکنند و به گزارش نگاری و مقاله نویسی هم مبادرت نمایند.
مبحث سوم برنامه‌ریزی برای گفت‌وگو با اعضای کمیته توسعه زبان اشاره و انتشار به صورت کتاب بود. قرار شد هفته آینده اولین مصاحبه از این کمیته توسط دفتر فرهنگ معلولین گرفته و منتشر شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *