هشدار نسبت به وضعیت معیشتی افراد دارای معلولیت

هشدار نسبت به وضعیت معیشتی افراد دارای معلولیت

دفتر فرهنگ معلولین

آقای محمود کاری رئیس انجمن ندای معلولان در گفت‌وگو با ایلنا (۲۳ بهمن ۹۷) پرداختی ۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان ماهانه به معلولان را بسیار ناچیز دانسته و متذکر شرایط سخت این قشر شده است.
با توجه کسری شدید بودجه دولت، نخبگان معلولین باید راه کارهای منطقی قابل اجرا، بررسی و پیشنهاد دهند وگرنه هر چه از درد و مشکلات گفته شود، عملاً فایده‌ای به حال معلولان ندارد. بالاخره راه کارهای مختلف می‌توان فکر کرد برای مثال به چند مورد از این موارد اشاره می‌کنم. البته اینها قطعی نیست و لازم است روی آنها کار بشود.
۱ـ از مقامات ارشد نظام خواسته شود درصدی از حقوق مدیرانی که از یک مبلغ بیشتر دریافت می‌کنند جمع‌آوری و در صندوقی ریخته و خرج پروژه‌های معلولیتی گردد. مثلاً گفته شود مدیرانی که بیش از هشت میلیون تومان دریافتی دارند، ۳۰ درصد از دریافتی آنها در صندوقی جمع‌آوری و برای توان‌بخشی معلولان مصرف شود.
این راه کار گاهی در جهت رفع تبعیض و در جهت اجرای عدالت اجتماعی است.
۲ـ دارایی‌هایی که مردم به نام معلولان تخصیص داده‌اند مثلاً اموالی که برای معلولیت‌ها وقف کرده‌اند، برای آنان فعال گردد.
بالاخره از این‌گونه راه کارهایی که در شرایط کنونی می‌تواند باری از مشکلات را برطرف کند، شناسایی و به مسئولان پیشنهاد گردد.

 

مستمری معلولان بین ۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است
هشدار نسبت به وضعیت معیشتی افراد دارای معلولیت

رئیس انجمن ندای معلولان با اشاره به اینکه مستمری معلولان بین ۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است، گفت: دولت باید در این زمینه تجدیدنظر و شرایطی را فراهم کند تا حداقل ۵۰ درصد معشیت زندگی افراد معلول تامین شود.

محمود کاری (رئیس انجمن ندای معلولان) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص مستمری افراد دارای معلولیت گفت: یک میلیون و ۳۰۰ هزار معلول در سایت سازمان بهزیستی ثبت‌نام کرده‌اند، اما در حال‌ حاضر ۳۵۰ هزار نفر مستمری دریافت می‌کنند که مستمری این افراد از ۵۳ هزار تومان تا ۳۰۰ هزار تومان است.
وی اظهار کرد: دولت باید بنابر ماده ۲۷ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان که امسال تصویب و ابلاغ شده، شرایطی را فراهم آورد تا حداقل حقوق به افراد دارای معلویت پرداخت شود. با ۵۰ یا ۱۰۰ هزار تومان که این روزها فقط پول خرید گوشت می‌شود، زندگی مردم نمی‌چرخد. مستمری‌های این میزان را نوعی تحقیر به حساب می‌آوریم و دولت باید در این زمینه تجدیدنظر و شرایطی را فراهم کند تا حداقل ۵۰ درصد معشیت زندگی افراد معلول تامین شود.
رئیس انجمن ندای معلولان درخصوص اجرای ماده ۲۷ قانون جامع معلولان بیان کرد: برای معلولان شدید و خیلی شدید که قادر به اشتغال نیستند، در قانون جدید که ۲۰ اسفند ماه ۹۶ تصویب و ۸ اردیبهشت ۹۷ ابلاغ شد، پیش‌بینی شده حداقل حقوق به آنان داده شود، اگر مجلس سازوکارهای تامین اعتبار و بودجه را فراهم کند، احتمالا از سال ۹۸ این قانون وارد چرخه اجرا می‌شود و پیش‌بینی ما این است، مستمری‌ها ۲۰ درصد افزایش یابد.
وی تصریح کرد: اگر این قانون اجرا شود، شرایط بخشی از معلولان که قادر به اشتغال نیستند و منابع درآمدی نیز ندارند، بهتر خواهد شد و هزینه زندگی‌شان تامین می‌شود، ما نیز پیگیر مطالبات وحقوق افراد معلول هستیم و تلاشمان این است، قانون تصویب شده اجرا شود.
کاری گفت: این قانون در زمینه تامین مسکن، اشتغال آموزش و تجهیزات توانبخشی و کمک‌توانبخشی معلولان است. ما نیز این فعالیت‌ها را در دستور کار خود مطابق اهداف داریم و امیدواریم سازمان‌ها نیز همکاری کنند.
رئیس انجمن ندای معلولان گفت: یکی از بخش‌های خیلی مهم و در دستورکار ما، مناسب‌سازی‌ محیط‌های شهری و اماکن عمومی است که در ماده ۲ قانون جامع تاکید شده که شهرداری‌ها و وزارت مسکن و شهرسازی باید مدنظر داشته باشند که معابر و فضای‌عمومی شهرو روستاها مناسب‌سازی شود تا معلولان مانند دیگرافراد بتوانند ازامکانات بهره ببرند.
وی در خصوص مشکل واردات تجهیزات توانبخشی اظهار کرد: این مشکل همچنان وجود دارد، اما دولت، سازمان بهزیستی و هلال‌احمر در حال رایزنی هستند تا بخشی از تجهیزات که در داخل کشور ساخته نمی‌شوند، چه با واردات و چه فراهم کردن از طریق تولیدات داخلی در اختیار معلولان قرار دهند.
کاری همچنین افرود: وزارت صنعت نیز باید تمهیداتی بیاندیشد تا وسایل استاندارد و مطلوب به دست معلولان برسد که اگر این اتفاق رخ ندهد، آنها با مشکلات بسیاری روبه‌روهستند.

منبع: ایلنا، ۲۳ بهمن ۱۳۹۷

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *