یادگیری دانش‌آموزان ناشنوا

یادگیری دانش‌آموزان ناشنوا

دفتر فرهنگ معلولین

سه تن از کارشناسان آموزش و پرورش ناشنوایان یعنی مارک مارس چارک و هری لنگ و جان آلبرتینی کتابی درباره مسائل مهم آموزشی و یادگیری ناشنوایان تدوین و منتشر کردند. این کتاب از آثار پژوهشی آکادمیک است که با رویکرد پژوهشی ـ عملی نوشته شده است. مشخصات مأخذشناسی آن این‌گونه است:

Educating Deaf student: from Research to practice, marc marschark, Harry G. Lang, John A. Albertini, London Oxford University press, 2002, 277p.

این کتاب شامل ده مطلب بلند است که در سه فصل تنظیم شده است فصل اول مبانی آموزشی است و شامل چهار مقاله با این عناوین است: کلیاتی درباره آموزش و پرورش ناشنوایان؛ تاریخ آموزش ناشنوایان؛ شخصیت‌شناسی آموزگاران ناشنوایان؛ یادگیری از آغاز تا خانه.
فصل دوم (طرح‌ها و برنامه‌های آموزشی) شامل پنج مقاله است: زبان پیشرفته برای کودکان ناشنوا؛ مراحل پیشرفت؛ مبانی و روش آموزشی؛ فراگیری و خواندن و نوشتن؛ فراگیری تا رسیدن به نتیجه.
اما فصل سوم به نتیجه‌گیری پرداخته و تلاش کرده با مرور بر تجارب پیشین و طرح‌های گذشته، راهی برای پیشرفت در آینده را نشان دهد.
این اثر چند سال است مورد توجه محافل آموزشی و پژوهشی در جهان قرار گرفته، چون با ادبیات آسان توانسته، مطالب سودمندی ارائه کند (م ـ ن).

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *