شهریه دانشگاه معلولان

شهریه دانشگاه معلولان

دفتر فرهنگ معلولین

آقای اکرامی مسئول فرهنگی اداره بهزیستی استان قم درباره شهریه مددجویان دانشگاهی و دانشجو نکاتی را گفته که خبرگزاری ایکنا در ۸ بهمن ۱۳۹۷ درج کرده است. نکات و نیز تناقضی در این گفته‌ها هست که لازم است اطلاع‌رسانی شود:
۱ـ در این گزارش در سه جا آمده که شهریه دانشجویان معلول و فرزندان بهزیستی پرداخته می‌شود و تأکید شده تمامی هزینه‌های تحصیلی دانشجویان در تمامی دانشگاه‌ها پرداخت می‌شود. و نیز گفته است افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی ریالی پرداخت نمی‌کنند. در جای دیگر این گزارش آمده به منظور تکریم دانشجویان تحت پوشش هیچ مبلغی تحت عنوان شهریه پرداخت نخواهند کرد بلکه این هزینه‌ها توسط سازمان بهزیستی پرداخت می‌شود.
اما در پاراگراف‌ میانی آمده است: تمام دانشجویان تحت پوشش این سازمان از میزان ۲۰ درصد تخفیف شهریه تحصیلی برخوردارند و در ادامه می‌گوید: همچنین کلیه دانشجویان مشغول در تحصیل دانشگاه‌های دولتی هم از مبلغ یک میلیون تومان پاداش برخوردار خواهند شد.
آیا مفاد این جملات این است دانشجویان در دانشگاه‌ها غیردولتی هشتاد درصد خودشان می‌دهند و بیست درصد بهزیستی می‌پردازد یا منظور آقای اکرامی نکته دیگری است. به هر حال در این گزارش تناقض وجود دارد و لازم است آقای اکرامی دقیق‌تر توضیح دهند که منظورشان از ۲۰ درصد تخفیف چیست؟
۲ـ بر اساس ماده نه (۹) قانون حمایت از حقوق معلولان، سازمان بهزیستی متصدی تأمین هزینه‌های معلولان است همانطور که در قوانین دیگر مثلاً فرزندان شهداء و غیر هم باید هزینه تحصیلی آنها پرداخت گردد. و منت گذاشتن بر سر آنان که این نوعی اکرام و تکریم است معنا ندارد.
۳ـ متن ماده ۹ عام است و گفته معلولان در هر جایی از مراکز آموزش عالی دولتی یا غیردولتی یا دانشگاه آزاد می‌توانند تحصیل کنند و مثلاً مقید به دانشگاه آزاد نشده است. از این‌رو بر اساس ماده ۹ معلولان در مراکز حوزوی هم می‌توانند تحصیل کنند و متصدی این بند سازمان بهزیستی است که باید برود و تفاهم‌نامه امضاء کند.
با توجه به درخواست‌های مکرر جهت تحصیل در حوزه علمیه و از طرف دیگر ممنوعیت تحصیل معلولان در حوزه خواهشمندیم بهزیستی این مشکل را حلّ کند. چون ممنوعیت تحصیل معلولان در حوزه مستند به قانونی است که شورای مدیریت حوزه تصویب کرده و قابل اصلاح است. دوم اینکه هم اکنون نابینایان، ناشنوایان، معلولین حرکتی که در جنگ اینگونه شده‌اند تحصیل می‌کنند و حتی مدرسه دارند و شهریه دریافت می‌کنند، بنابراین اصل معلولیت مانع نیست، سوم اینکه در روایات بسیار آمده که معلولان هم مثل افراد عادی باید تحصیل علوم دینی نمایند. و امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام شاگرد نابینای مادرزاد داشتند و فردی مثل ابوبصیر یحیی بن ابی القاسم اسدی که نابینای مادرزاد بود توسط ائمه علیهم السلام بسیار مدح و تکریم شده و حتی او را به عنوان عضوی از گروه شش نفری اصحاب اجماع تأیید کردند. یعنی دیدگاه این فرد بدون هیچ مشکلی پذیرفته می‌شد (قاموس الرجال، علامه شوشتری در جلد ۱۲ به تفصیل درباره او اسناد و مدارک آورده است).
به هر حال از آقای اکرامی انتظار هست مشکلات تحصیلی معلولین را در سطح وسیع‌تر مرتفع نمایند.

بهره‌مندی ۱۷۴ معلول بهزیستی از شهریه دانشگاه
گروه فرهنگی ــ مسئول امور فرهنگی بهزیستی استان قم با اشاره به بهره‌مندی ۱۷۴ معلول بهزیستی از شهریه دانشگاه گفت: دانشجویان تحت پوشش بهزیستی هیچ مبلغی را تحت عنوان شهریه پرداخت نخواهند کرد بلکه این هزینه‌ها به طور مستقیم توسط بهزیستی پرداخت خواهد شد.
به گزارش ایکنا از قم، به نقل از روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان قم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین اکرامی‌نژاد، مسئول امور فرهنگی بهزیستی استان قم، گفت: در راستای اجرای ماده هشت قانون جامع حمایت از حقوق معلولان و با هدف برابرسازی فرصت‌های آموزشی و تحصیلی شهریه دانشجویان معلول و فرزندان بهزیستی، از طریق این سازمان پرداخت می‌شود و این حمایت شامل تحصیل دانشجویان تحت پوشش در تمامی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی است.
وی افزود: طبق تفاهم‌نامه منعقده بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان بهزیستی کشور و به منظور تحقق اصل عدالت‌محوری و ایجاد فرصت‌های برابر برای رشد و شکوفایی علمی و فرهنگی همه دانشجویان به‌ویژه دانشجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی، تمام دانشجویان تحت پوشش این سازمان در تمام مقاطع تحصیلی از میزان ۲۰درصد تخفیف شهریه تحصیلی برخوردارند، همچنین کلیه دانشجویان مشغول تحصیل در دانشگاهای دولتی هم از مبلغ یک میلیون تومان پاداش برخوردار خواهند شد.
اکرامی‌نژاد بیان کرد: در نیم سال تحصیلی ۹۷-۹۸ تعداد ۱۷۴ دانشجو معلول و تعداد ۲۰ نفر از فرزندان بهزیستی از این خدمت بهره‌مند هستند که از تعداد فوق‌الذکر ۳۱ نفر در مقطع کاردانی، ۱۱۲ نفر در مقطع کارشناسی ۴۵ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۶ نفر در مقطع دکتر تحصیل می‌کنند.
وی تأکید کرد: طبق لایحه اصلاحیه قانون حمایت از حقوق معلولان پیش‌بینی شده‌است که تمامی هزینه‌های تحصیلی دانشجویان در تمامی دانشگاه‌ها اعم از دولتی و آزاد توسط دولت پرداخت می‌شود و افراد تحت‌پوش سازمان بهزیستی ریالی پرداخت نمی‌کنند.
مسئول امور فرهنگی بهزیستی استان قم اظهار کرد: بر اساس انعقاد تفاهم‌نامه با معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی و به منظور تکریم مددجویان، دانشجویان تحت پوشش بهزیستی هیچ مبلغی را تحت عنوان شهریه پرداخت نخواهند کرد بلکه این هزینه‌ها به طور مستقیم توسط بهزیستی پرداخت خواهد شد.
منبع: ایکنا، ۸ بهمن ۱۳۹۷

1 پاسخ
 1. نازنین رضایی
  نازنین رضایی says:

  اگر۸۰ درصدرو بهزیستی دردانشگاه ازاد دیرواریزکنه دانشگاه اون ۲۰ درصدرو واریز نمیکنه.جلواسممون باز نمیشه.به موقع انتخاب واحد نمیکنیم
  همیشه خدا جامیمونیم .
  بهزیستی شهریه ترم اول رو یه ترم بعد میده
  وهمین میشه لج بازی دانشگاه و مشکلات ما

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *