سایت “دفتر فرهنگ معلولین” گفت‌وگو با علی نوری

سایت “دفتر فرهنگ معلولین”
گفت‌وگو با مهندس علی نوری

مصاحبه کننده: کانال تلگرامی “فرهنگ معلولین”، دی ماه ۱۳۹۷

توضیح
وب سایت دفتر فرهنگ معلولین (www.handicapcenter.com) در بین سایت‌های ویژه معلولیت فعال‌تر و پرطرفدارتر است. نخبگان، پژوهشگران و مدیرانی که در حوزه مطالعات معلولیت فعال هستند یا به موضوعات معلولان اهتمام و علاقه دارند، با این سایت آشنا هستند و اکثراً هفتگی به مطالعه این سایت می‌پردازند.
عده‌ای درباره این پورتال معلولیت پرسش‌هایی دارند و می‌خواهند بیشتر درباره آن بدانند. از این‌رو خدمت مدیر سایت آقای مهندس علی نوری رسیدیم و پرسش‌هایی را مطرح کردیم. این مصاحبه توسط کانال تلگرامی “فرهنگ معلولین” در دی ماه ۱۳۹۷ انجام شده است.

* درباره سابقه این سایت بفرمایید؟
ـ عمر این سایت مانند خود دفتر فرهنگ معلولین از مهرماه سال ۱۳۹۰ می‌باشد. یعنی در ماه‌های نخست راه‌اندازی دفتر فرهنگ معلولین به این نتیجه رسیدیم جهت ارتباطات و اطلاع‌رسانی بیشتر نیاز مبرم به وب سایتی کامل و گسترده است. هم اکنون آن سایت اولیه تبدیل به پورتال جامعی در حوزه معلولیت شده که دارای چهار ویژگی اصلی انطباق پذیری، اختصاصی بودن، یکپارچه سازی و پشتیبانی اطلاعاتی از انجمن‌های دیگر است.

* شرایطی که این سایت را راه‌اندازی کردید مثل امروز نبود و در بسیاری از زمینه‌ها اطلاعاتی اصلا نبود. لطفا شرایط آن زمان را تشریح کنید؟
ـ در سال ۹۰ زمانی که سایت راه‌اندازی شد، حجم تولیدات فرهنگی حوزه معلولین بسیار کمتر از حالا بود، و برای سر پا نگهداشتن یک سایت فرهنگی باید چند برابر امروز تلاش می‌شد. برای همین دفتر فرهنگ معلولین از چندین پژوهشگر و کارشناس علاقه‌مند به موضوعات معلولیت که اغلب خود نیز دارای معلولیت بودند برای همکاری دعوت کرد و پایه پژوهش ها و تألیفات بعدی دفتر و وب سایت از آنجا پی ریزی شد. تا جائیکه الان بعد از گذشت حدود ۷ سال بیش از پنج هزار مقاله و مطلب علمی و فرهنگی که بیشترشان جدید هم هستند توسط گروه‌های پژوهشی تحقیق و نهایی و بر روی سایت دفتر درج شده است.

* از نظر خودتان این سایت چه ویژگی‌هایی دارد که موجب شده بیشتر به آن توجه شود؟
ـ یک اصل در مورد همه رسانه‌ها هست و آن این است که هر مقدار رسانه‌ای بیشتر سودمند باشد و مطالب مفید و مورد نیاز بیشتر داشته باشد، بیشتر به آن مراجعه می‌شود. مردم وقتی طرفدار یک رسانه می‌شوند که برای آنها کارآمد باشد و با هر بار مراجعه و جستجو آگاهی آنها را بیشتر و مشکلی از مشکلات آنها را حلّ کند.
پورتال دفتر فرهنگ معلولین دارای شاخص ‌های مفید بودن، جامع بودن، جذابیت، دسترسی آسان و به روز بودن از نظر فناوری است.
بنده و همکاران همواره تلاش کرده‌ایم این سایت برای جامعه هدف و برای کاربران سودمند باشد و گره‌ای از مشکلات مخاطبان و کاربران را بگشاید. همچنین دغدغه‌های آنها، دغدغه‌های ما هم باشد و به آنها شفاف و بدون ملاحظات شخصی بپردازیم.

* سایت‌های معلولین اغلب خبری است و بیانگر حوادث می‌باشد، اما پورتال شما خبری صرف نیست؟
ـ انجمن‌ها و مراکز ویژه معلولان حدود یکصد سایت فارسی دارند که برخی از آنها اخبار جامعه معلولین را پوشش می‌دهند. این سایت‌ها اغلب اخبارشان را از خبرگزاری‌های بزرگ عمومی مثل ایرنا می‌گیرند و فقط به نقل خبر بسنده می‌کنند و کمتر به تولید محتوا و مطلب اختصاصی می پردازند.
اما سایت دفتر فرهنگ معلولین در نقل اخبار به حداقل بسنده می‌کند یعنی فقط خبرهای مهم را آن هم بدون تکرار پوشش می‌دهد. اما مهم‌تر به بررسی و ابعاد خبرها می‌پردازد. یک بخش زیر ذره‌بین داریم و بر زوایایی از اخبار که معمولاً پنهان است یا پنهان نیست ولی علنی نشده و روی آن سخن نرفته و کسی درباره آن حرف نزده، نور افشانده می‌شود، این موارد برجسته می‌شود و شفاف و بدون رودروایسی برای عموم نمایش داده می‌شود.

* غیر از زیر ذره‌بین گذاشتن اخبار حوادث، سایت دفتر فرهنگ معلولین، چه ویژگی‌ها دارد؟
ـ «زیر ذره‌بین» یک بخش سایت دفتر فرهنگ معلولین است و این سایت در تولید محتوا، فرهنگ‌سازی، مرجع نگاری و مجموعه‌سازی هم فعال است. یعنی غیر از برجسته سازی فرهنگی یا زیر ذره‌بین، چهار رشته کاری دیگر هم پیگیری می‌کند. این پنج رشته مجموعاً جریان اطلاح‌رسانی دفتر فرهنگ معلولین را شکل می‌دهد و به پیش می‌برد.

* لطفا هر یک از این چهار رشته فعالیت را توضیح دهید؟
ـ تولید محتوا یعنی دفتر مستقلاً تولیداتی مثل گزارش، مصاحبه، چکیده و مأخذشناسی توسط پژوهشگران دارای معلولیت تألیف می‌کند و اینها را روزانه انجام می‌دهد و تولیداتش را روی سایت درج می‌کند. یعنی سایت دفتر فرهنگ معلولین فقط نمایشگاه اخبار دیگران نیست بلکه کارخانه تولید محتوا و مطلب علمی و فرهنگی در حوزه معلولیت است.
دوم فعالیت فرهنگ‌سازی است و جریان فرهنگی را پیگیری می‌کند، با فرهنگ‌های رقیب و معارض چالش ایجاد می‌کند و از جریان مطلوب خود دفاع می‌کند. زیرا به نظر ما معلولین در فرهنگی زندگی می کنند که مکتب و نظام فرهنگی ویژه با شاخص‌ها و دستورالعمل‌های خاص دارد.
فعالیت سایت دفتر فرهنگ معلولین، مرجع‌نگاری و تولید رفرنس است. اصلی‌ترین نیاز پژوهشگران و نخبگان، منابع مرجع مثل کتابشناسی، فرهنگ‌نامه، دانشنامه، راهنما و دیگر منابع مرجع است و این سایت دائم درصدد تولید و عرضه اینها است. این موارد، پایه‌ها و زیرساخت‌های فرهنگ جامعه هدف است.
بالاخره چهارمین فعالیت مجموعه‌سازی از عناصر پراکنده و کنار هم آوردن و شاکله دادن به آنها است. اقتدار فرهنگی در این است که عناصر پراکنده، ترکیب شده و یک نظام منسجم پدید آید. این سایت ابتدا عناصر پراکنده را شناسایی، سپس آنها را در یک ساختار مطلوب عرضه می‌کند.

* آیا این سایت وابسته به جای خاصی است یا کمک دریافت می‌کند؟
ـ به هیچ نهاد دولتی وابسته نیستیم و فقط با اتکاء بر تجارب و تلاش‌های خود جامعه هدف و خادمان این جامعه، حرکت کرده‌ایم. مساعدت مالی هم تاکنون فقط از دفتر حجت الاسلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی نماینده آیت الله العظمی سیدعلی سیستانی دریافت کرده‌ایم.

* یعنی کاری با این حجم و با گستردگی بسیار و در سطح ملی با دستی تقریبا خالی؟
ـ از نظر گستردگی، باید تمام اخبار، گزارش‌ها، نشریات و کتب حوزه معلولان دیده و مطالعه شود و بعداً زیر ذره‌بین قرار گیرند و درباره آنها تحلیل و بررسی نوشته شود، سپس تایپ و ویرایش و بارگذاری شوند. از طرف دیگر با شخصیت‌های مهم درباره رخدادهای جاری مصاحبه شود یا از آنها مقاله گرفته شود. همچنین کتاب هایی که در دفتر فرهنگ معلولین ماهانه تألیف و نهایی و توسط انتشارات توانمندان منتشر می شود، می بایست روی سایت مرکز نیز اطلاع رسانی شود. بالاخره این رشته فعالیت یک تیم ۳۰ تا ۴۰ نفره می‌خواهد با ماهانه حداقل یکصد میلیون تومان بودجه. نیز با امکانات به روز و جدید. متاسفانه سازمان‌ها و ادارت دولتی هیچ گونه کمکی به این سایت و سایت بانک جامع اطلاعات معلولان و دفتر فرهنگ معلولین نکرده اند، اما خداوند حاج آقای شهرستانی را برای ایتام آل محمد نگه دارد که همواره تنها پشتیبان این سایت و مرکز بوده‌اند.

* از نظر حاشیه‌سازی و تنش گویا تاکنون موردی نداشته‌اید؟
ـ تلاش می‌کنیم با کمال احترام و ادب با همه جریانات و شخصیت‌ها تعامل داشته باشیم؛ بی احترامی نکرده‌ایم و در موردی که فردی به مطلبی اعتراض داشته، جوابیه آن را نیز ذیل آن مطلب درج کرده‌ایم و سعی شده نظرش را تأمین کنیم.

* آیا مطالب تولید شده، در مرحله عالی نظارت می‌شود؟
ـ چند لایه نظارتی داریم؛ اولاً خود جامعه هدف دائم، کارها را زیرنظر دارند و مشکلی باشد، فوراً خبر می‌دهند؛ دوم افراد نخبه سایت دفتر فرهنگ معلولین را از خودشان دانسته و همواره اشکالات را می‌گویند. همچنین چند کارشناس هم هستند که افتخاری نظارت می‌کنند. همین‌جا از همه اشخاصی که طی سال‌ها برای پیشرفت این سایت تلاش کرده‌اند، تشکر می‌کنم.

* در آخر آیا نکته‌ای یا چشم‌اندازی برای آینده دارید؟
ـ رشد فرهنگ معلولین یک ضرورت است و رشد فرهنگی مثل رشد اقتصادی ضوابط خاص خود را دارد و باید تلاش کنیم مطابق ضوابط پیش برویم. یکی از ضوابط، تقسیم کار است. الآن اگر به سایت‌های معلولین مراجعه شود تقریباً همه به یک فرم و شکل و ساختار آنها یکسان است. در صورتی که لازم است تقسیم کار انجام شود و مدیران سایت‌ها در یک جلسه بر اساس فعالیتشان در ورزش، آموزش، استارت‌آپ، اخبار، فناوری و وسایل مدرن، توانبخشی، نابینایی، ناشنوایی، اوتیسم، پژوهش و… تقسیم کار کنند. تا وقتی این اتفاق نیفتد، پیشرفت سایت‌ها و به تبع آن معلولان و فرهنگ آنان با موانع مواجه است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *