دستاورد اشتغال حمایت شده

دستاورد اشتغال حمایت شده

دفتر فرهنگ معلولین
در سال‌های اخیر مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد راه‌ کاری برای اشتغال معلولان مطرح کرد. کتابی هم با عنوان “راهی به سوی اشتغال سریع” توسط خانم پناهی و با مقدمه رئیس سازمان بهزیستی کشور (آقای محسنی بندپی) منتشر شد و چندین مصاحبه توسط خانم پناهی مبتکر این ایده و چند تن از دیگر مسئولین این مجتمع انجام یافت. در همه این موارد تأکید می شد که با راه کار اشتغال حمایت شد یا (SE) می‌توان مشکلات اشتغال را رفع کرد و معلولان به اشتغال پایدار برسند. مجدداً خانم رسولیان در مصاحبه زیر از مزایای اشتغال حمایت شده گفته و درباره درآمد ۸۳ میلیون تومانی معلولانی که بر اساس اشتغال حمایت شده به کسب و کار رسیده‌اند، مطالبی گفته است.
نخبگان و کارشناسان علاقه‌مند به امور معلولان، شائق هستند، گزارش کاملی از این پروژه، مخارج و درآمدها هر سال عرضه شود تا در مطالعات و ارزیابی‌های خود، درست داوری کنند و تحلیل‌های صحیح عرضه نمایند. اما تاکنون نه سازمان بهزیستی و نه مجتمع رعد گزارش جامع و شفاف درباره این موضوع عرضه نکرده است و فعلا اطلاعات در دسترس اندک است.
متن مصاحبه خانم رسولیان با همشهری چنین است:

دستاورد سالانه توانیابان از فروش دست‌سازه‌ها
۸۳ میلیون تومان درآمد از ۱۹ غرفه
نام مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد برای خیلی‌‌ها آشناست، مجتمعی که سال ۱۳۶۳ با هدف تسهیل در کسب استقلال اجتماعی معلولان جسمی حرکتی به‌عنوان سازمانی مردم‌نهاد در شهرک غرب راه‌اندازی شد و تمامی خدماتش تاکنون برای جامعه هدف رایگان بوده است. در این مجموعه ارتقای توانایی‌های توانیابان از طریق آموزش و مهارت‌‌آموزی از ۳ دهه گذشته آغاز شده و با گذشت زمان خدمات توانبخشی، مددکاری اجتماعی، روان‌شناسی، مشاوره شغلی، کاریابی و کارآفرینی بیشتر شده است. دکتر «مریم رسولیان» رئیس هیئت‌مدیره مجتمع رعد می‌گوید: «حق زندگی، حق اشتغال، حق ازدواج، حق تحصیل و… برای همگان در جامعه محفوظ است و افراد توانیاب هم از این امر مستثنی نیستند و ما در مجتمع رعد به این علت دورهم جمع شده‌ایم تا حقوقی که قانون برای شهروندان توانیاب در نظر گرفته شده در جامعه نادیده گرفته نشود و برای تحقق حقوق افراد معلول تلاش کنیم.»
علاوه بر تمامی فعالیت‌های اجرایی در مؤسسه رعد در چند سال اخیر، موضوع اشتغال توانیابان هم برای مسئولان این مجموعه اهمیت یافته است. دکتر رسولیان با اشاره به فعالیت مرکز اشتغال حمایت‌شده مجتمع رعد می‌گوید: «اشتغال حمایت‌شده و پایدار شیوه‌ای است که در مؤسسه پیگیری می‌شود و پس از آموزش توانیابان، آنها به مراکز مختلف ارجاع داده می‌شوند یا اینکه زمینه‌ای برایشان فراهم می‌شود تا بتوانند آثار خود را در رشته‌های هنری ارائه کنند. البته این شیوه صرفاً برای توانیابان رعد پیش‌بینی نشده بلکه توان‌یابی که رزومه‌اش را ارائه بدهد، می‌تواند از خدمات اشتغال حمایت‌شده استفاده کند.»بر اساس آمارها توانیابان مؤسسه رعد توانسته‌اند با برپایی ۱۹غرفه فروش محصولات مختلف شامل آثار هنری، مواد غذایی و صنایع‌دستی در دوره‌های زمانی یک ساله بیش از ۸۳ میلیون تومان در سال درآمد کسب کنند. همچنین ۲۲ نفر از کارآموزان جذب مراکز مختلف شده‌اند. از این تعداد ۹ نفر در بخش اداری و حسابداری، ۷ نفر در بخش تولید و محتوا، ۴ نفر در زمینه بازاریابی و خدمات و ۲ نفر در حوزه درمانی مشغول به کار شده‌اند.
البته مؤسسه رعد برنامه‌های دیگری هم دارد. رئیس هیئت‌مدیره مجتمع رعد با اشاره به ضرورت پرداختن به مسائل معلولان اعصاب و روان می‌گوید: «مسائل این گروه از توانیابان مانند افراد جسمی حرکتی در ظاهر مشخص نیست چه مشکلات جسمی‌ای تا نسبت به حل آنها تلاش شود، متأسفانه این گروه به ضعف اراده، تنبلی و بی‌انگیزگی متهم می‌شوند و با توجه به این نکته که سلامت جسم و روان از یکدیگر جدا نیست و این دو مقوله بر هم تأثیر زیاد دارند، ما باید به مسائل آنها اهمیت بسیار دهیم.»
منبع: همشهری محله – منطقه ۲، ۲۴ دی ۱۳۹۷

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *