پیشکسوت دلسوز آقای حسین ملکی

پیشکسوت دلسوز
آقای حسین ملکی

یکشنبه ۱۷ دی‌ماه ۱۳۹۷ جناب آقای حسین ملکی از فعالان اقتصادی قم، مهمان دفتر فرهنگ معلولین بودند. ایشان از نیکوکاران ساکن قم هستند که همراه با آقای محمدحسین مقامی تشریف آوردند.
وقتی خبردار شدیم که آقای ملکی در امور معلولین و نابینایان در دهه ۶۰ و ۷۰ شمسی اهتمام داشته و خدمات مهم و بی‌نظیری انجام داده، اشتیاق یافتیم گزارش خدماتش را از زبان خودش بشنویم. از این‌رو ایشان را دعوت کردیم. ایشان با آقای مقامی تشریف آوردند و گفت‌وگوی جامع با ایشان انجام شد. اما برای آشنایی با آقای ملکی خوب است با خدماتش در جامعه هدف آشنا شویم و سرفصل خدمات ایشان عبارت‌ بوده از:
۱ـ تشکیل شورای ساخت و ساز مدارس برای معلولان قم این شورا شامل آقایان دیباجی، ملکی، شهردار قم، رئیس آموزش و پرورش قم، فرماندار قم و احمد پوستچی بوده است.
۲ـ مدیرعاملی و ریاست این شورا حدود ده سال بر عهده حجت الاسلام والمسلمین آقای دیباجی بوده است. آقای ملکی عضو شورا بوده و مسئولیت پیگیری امور اداری را برعهده داشته و این شورا هر ماه یکبار تشکیل می‌شده است.
۳ـ بر اثر فعالیت‌های این شورا و آقای ملکی، زمینی حدود دو هزار متر در بهترین نقطه قم از ادارات مربوطه شهر قم دریافت، سپس بودجه ساخت آن را از مردم و اداره آموزش و پرورش دریافت و کار ساخت آن شروع و ظرف ۵ سال آماده بهره‌برداری شد. این زمین بین دو خیابان مهم قم یعنی بلوارامین و خیابان زنبیل آباد و جنب اداره آموزش و پرورش استان قم قرار دارد.
۴ـ مراسمی جهت افتتاحیه مدرسه بلال حبشی برگزار و هماهنگی های آن بر عهده‌ آقای ملکی بوده است.
۵ـ در سال ۱۳۶۲ آقای ملکی با هماهنگی با اداره آموزش و پرورش با معرفی نامه از آن اداره به تهران دو دستگاه مینی‌بوس برای خدمات رسانی دریافت نمود برای آن آموزشگاه و حدود ۵۰ نفر از معلولان قمی که نزد آقای پوستچی درس خوانده بودند، به ملاقات امام خمینی در تهران برد و موجب شد که امام خمینی واقعیت‌های آنان را بیشتر بشناسد و دستور اشتغال آنان را به دامادشان مرحوم آیت الله اشراقی داده و سپس ایشان به وزیر کار وقت آقای داریوش فروهر بدهد.
حسین آقا ملکی اصالتاً اهل ساوه است ولی بر اثر مهاجرت خانواده، به قم آمده و از جوانی در مغازه پدر و بعداً مستقلاً در شغل تولید فرش فعالیت داشته است. ایشان علاقه ذاتی به مطرح شدن و آوردن نامش در رسانه‌ها، ندارد ولی با خواهش و تمنای مدیریت دفتر فرهنگ معلولین و ضرورت اینکه لازم است واقعیت و گزارش فعالیت‌ها در تاریخ تشیع و تاریخ قم و ایران ماندگار گردد و نسل‌های آینده از جریانات و رخدادها باخبر شوند لذا مهیا شدند اجمالی از فعالیت‌هایش را بیان کند.
آقای ملکی برای اولین بار با هماهنگی دفتر امام خمینی معلولان را به ملاقات امام برده است. اما ملاقات معلولان به ویژه نابینایان با امام ویژگی‌هایی داشت و به همین دلیل در خاطر معلولان مانده است. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:
ـ ملاقات کنندگان فقط معلولان قم و چند نفر از معلمان آنان بودند؛ لذا فضای ملاقات خودمانی و صمیمی بود.
ـ معلولان در کنار امام خمینی نشستند و با امامشان به گفت‌وگو پرداختند.
ـ محل ملاقات سالن ملاقات‌های خصوصی امام در پشت حسینیه جماران در حیاط خلوت بود.
ـ ملاقات یک ربع ساعت قبل از اذان ظهر بود و پس از ملاقات آقای ملکی همه ملاقات شوندگان را در رستورانی در میدان تجریش پذیرایی و به آنان چلوکباب داد.
بر اثر این مشخصات معلولان و نابینایان تصور و ذهنیت مثبتی از این ملاقات و ناهار آن روز دارند.
حسین آقا ملکی به خاطر خدماتش طی چند دهه گذشته مقبول مردم و عزیز خداوند است و امید است در این شرایط کنونی هم بتوانیم از تجارب و دانش و تجربه ایشان بهره‌مند شویم؛ و در زندگی معلولان مؤثر باشد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.