آسمان سرخ در سپیده دم

آسمان سرخ در سپیده دم
نوشته الیزابت لرد، ترجمه پروین علی پور، نشر افق، چاپ اول، ۱۳۹۴، ۲۱۶ص.

درباره کتاب:
«آنا» دختر ۱۲ ساله کلاس هشتمی است که در شب تولد برادرش «بن» در خانه حضور دارد و شاهد به دنیا آمدن و نگرانی پدر و مادر و پزشک اورژانس است. بن با معلولیت «هیدروسفالی» یعنی معلولیت شدید ذهنی و جسمی به دنیا می آید. معلولیتی که زیاد امید به زندگی برایش وجود ندارد. اما آنا عاشق بن می شود و از دوستان و نزدیکان خود دور می شود تا به بن رسیدگی کند و او را آموزش دهد.
🎗مادرش زنی خسته است و درگیر کارهای بن و البته کمی بداخلاق با آنا، اما آنا این خشم را می پذیرد و حتی واکنش های بد و منفی همکلاسی هایش را هم قبول می کند، چون هدف دیگری دارد و آن آموزش توام با عشق است به بن. شبی بن به خاطر مبتلا شدن سرماخوردگی شدید از دنیا می رود و دنیای آنا هم خالی می شود. اما آنا این عشق به کودکان معلول را در پرستاری از یک دختر ۴ ساله ی مبتلا به اوتیسم به نام جکی و آموزش او ادامه می دهد.
🎗داستان با زبانی عاطفی و توصیفی مشکلات و مسایل کودکان با نیازهای ویژه را بیان می کند. در این داستان خود کودک شخصیت اصلی نیست بلکه وجود او و تاثیرش بر هر یک از افراد خانواده، موضوع اصلی داستان می شود با پرداختی روانشناختی و موشکافانه.
🎗در کنار موضوع اصلی، موضوع هایی همچون روابط سالم دخترها و پسرها در مدرسه، چگونگی پیروز شدن بر عدم اعتماد به نفس در دوران نوجوانی، عشق های یک طرفه در نوجوانی و رویا پردازی های اشتباه درباره آن، چگونگی رویارویی با مرگ عزیزان و از همه مهمتر توجه به کودک معلول به عنوان فرد قابل آموزش مطرح می شود.

جوایز:
الیزابت لرد در نیوزلند به دنیا آمد و در انگلستان بزرگ شد. رمان های او افتخارات بسیاری را برایش رقم زده اند. «آسمان سرخ در سپیده دم» رمان برگزیده ی IBBY (دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان)، نامزد جایزه ی کارنگی و برنده ی جایزه ی کتاب کودک انگلستان شد.

در بخشی از این اثر می خوانیم : «هیچ چیز غیر عادی نیست! بن که به دنیا می آید، زندگی خانواده از این رو به آن رو می شود! دکتر می گوید این پسر به شدت معلول است و هرگز مثل بچه های عادی نمی شود. آنا خواهر بن، او را خیلی دوست دارد اما می ترسد در مورد او چیزی به بچه های مدرسه بگوید و آبرویش برود. اما این راز تا کی سربسته می ماند؟»

منبع: سایت کتابک، ۲۷ بهمن ۱۳۹۵

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *