صفات العمیان فی القرآن الکریم

صفات العمیان فی القرآن الکریم

دفتر فرهنگ معلولین

علی بن نایف الشحود پژوهشگر و نویسنده در علوم قرآنی کتابی درباره ویژگی‌های نابینایان در قرآن کریم و دیدگاه قرآن درباره کارکرد و نقش این قشر در جامعه اسلامی نوشته و منتشر کرده است:
صفات العمیان فی القرآن الکریم، علی بن نایف الشحود، ریاض، ۱۴۲۹ق/ ۲۰۰۸م، ۲۱۹ص.

قرآن کریم نابینایان را به دو دسته نابینای قلبی و نابینای چشمی تقسیم کرده و این کتاب درباره نابینایان قلبی است یعنی کسانی که حقایق را ندیده و درک نکرده‌اند یعنی عقل و فکر آنان برای فهم و درک واقعیت‌ها ناتوان و غیر کارآمد است. ممکن است کسی چشمانش نابینا باشد ولی توانایی درک و فهمش بالا است و برعکس هم ممکن است.
نویسنده مطالب این کتاب را در سه فصل تنظیم کرده است: فصل اول درباره صفات نابینایان است و بیست ویژگی را از آیات قرآن استخراج و توضیح داده است؛ مانند انتقاد و تذکر ناپذیری؛ سرکشی و طغیان و عدم توجه به حقوق مردم؛ لذت‌گرایی و شهوت پرستی.
فصل دوم درباره نتایج و سرنوشت نابینایان قلبی است. هفت پیامد و سرنوشت برای این افراد برشمرده است. مثل هدایت ناپذیری، خسران و هلاکت در دنیا و آخرت.
فصل سوم به معالجه نابینایی قلبی می‌پردازد و نه روش درمانی که در قرآن آمده را توضیح می‌دهد. مانند نپذیرفتن سخن افراد بدون دلیل و مدرک؛ تدبر و تفکر و مطالعه درباره واقعیت‌ها؛ تقلید نکردن کورکورانه، عبادت و افزایش معنویت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *