تجربه مصر در اشتغال نابینایان

تجربه مصر در اشتغال نابینایان

محمد نوری، دفتر فرهنگ معلولین

معروف است که نابینایان مصری دارای شهرت و ثروت هستند. اما نابینایان در دیگر کشورهای اسلامی معمولاً در مشاغل پایین اجتماعی هستند. چرا چنین شده و تجربه مصر چیست؟
با مراجعه به منابع تاریخی مصر متوجه می‌شویم از دوره سیطره مملوکیان بر مصر و افتتاح دانشگاه الازهر، بخشی هم به آموزش و پرورش نابینایان و معلولین اختصاص دادند. پس از یاد گرفتن و فراگیری انواع حرفه‌ها و علوم مثل قرآن کریم و تبحر یافتن، به عنوان مدرس، قاری، مداح، واعظ و ده‌ها شغل دیگر در جامعه مشغول می‌شدند. اشتغال منشأ و مبدأ رفع و حلّ بسیاری از مشکلات و کمبودها است. نتیجه اینکه اینان پس از چند قرن در جهان به عنوان حافظ و قاری و غیره شناخته شد. و از کشورهای مختلف دعوت می‌شوند.
همین تجربه را در همه کشورها از جمله در ایران هم می‌توان به کار بست و با گسترش آموزش و توسعه فرهنگ راه را برای حلّ مشکلات معلولین گشود.
اکنون به معرفی چند قاری مصری که به شهرت جهانی رسیدند می‌پردازم و آنها را به اجمال معرفی می‌کنم:

سعید مسلم
سعید مسلم در شهر قطور (استان الغربیه) مصر در سال ۱۳۹۶ متولد شد. در ایران او را به نام شیخ بدوی می‌شناسند به این نام مشهور است. شهرت او به خاطر قرائت مخصوصش به ویژه سوره تکویر است.
او در سال ۲۰۰۲ درگذشت.
او نابینا بود ولی در قرائت قرآن به شهرت جهانی رسید.
رایحه، شماره ۱۳۱، تیر ۱۳۹۶، ص۷۰

محمود محمد رمضان
نابینا و در ۱۹۲۷م در مصر متولد شد. دارای سبک خاص در قرائت قرآن بود. تنوع الحان یکی از ویژگی‌های برجسته سبکش بود. در اجرای نغماتی مثل صبا، کرد و نهاوند تبحر خاصی داشت. بالاخره در قرائت قرآن به شهرت جهانی رسید. او در سال ۱۹۸۱م درگذشت.
رایحه، شماره ۱۳۱، تیر ۱۳۹۶، ص۷۰

محمد رفعت
نابینا و در سال ۱۸۸۲م در مصر متولد شد. با تلاش و کوشش توانست در قرائت قرآن به شهرت جهانی برسد. صدایش گستره و وسعت عجیبی داشت و می‌توانست نت‌های بسیاری را اجرا کند. در سال ۱۹۵۰درگذشت.
رایحه، شماره ۱۳۱، تیر ۱۳۹۶، ص۷۰

عبده عبدالراضی عبدالله صالح
او در سال ۱۹۲۲ در مصر متولد شد، شش سال داشت که نابینای مطلق شد. در ۱۲ سالگی حافظ کل قرآن بود و در ۱۵ سالگی بر اختلافات قرائات تسلط داشت و قرآن را با همه قرائت‌ها می‌خواند. او توانست سبک جدیدی را در قرائت ابداع کند. به سرعت آوازه و شهرتش جهانی شد. بالاخره در سال ۱۹۷۸م درگذشت.
رایحه، شماره ۱۳۱، تیر ۱۳۹۶، ص۷۰

محمد عکاشه
نابینا و در سال ۱۸۸۲م در مصر متولد شد. یکصد سال عمر نمود و در ۱۹۸۲ درگذشت. او را بهترین و فنی‌ترین قاری قرآن در سده بیستم میلادی توصیف و معرفی کرده‌اند. در مصر و در جهان کاملاً مشهور بود چون بر نغمات و الحان کاملاً تسلط داشت.
رایحه، شماره ۱۳۱، تیر ۱۳۹۶، ص۷۰

محمد عبدالعزیز حصان
نابینا و در ۱۹۲۸ در مصر متولد شد. در کودکی بینایی خود را از دست داد؛ ده ساله بود که قرآن را حفظ بود. او شهرت جهانی پیدا کرد و در ۲۰۰۳م درگذشت.
رایحه، شماره ۱۳۱، تیر ۱۳۹۶، ص۷۰

محمد احمد عمران
نابینا و در ۱۹۴۴ در مصر متولد شد. به فنون و شیوه‌های زیباسازی قرائت تبحر و تسلط خاص داشت از این‌رو صوتش جذاب و گیرا بود. به سرعت شهرت جهانی پیدا کرد. بالاخره در ۱۹۹۴م درگذشت.
رایحه، ش۱۳۱، تیر ۱۳۹۶، ص۷۰

علی محمود
نابینا و قاری مشهور مصری است. او در ۱۸۷۸م در مجله درب الحجاری بخش الجمالیه منطقه الحسین قاهره متولد شد. در کودکی بینایی‌اش را از دست داد و نابینای مطلق شد. او با تلاش و کوشش توانست فنون قرائت را فرا گیرد و نزد استادان مبرز مصری آموزش دید. پس از چند سال به عنوان قاری و بلال قاریان به شهرت جهانی برسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *