جایزه خانواده اشنایدر، جایزه ای ویژه کتاب های توانخواهان

جایزه خانواده اشنایدر، جایزه‌ای ویژه کتاب‌های توانخواهان
SCHNEIDER FAMILY BOOK AWARD

اباذر نصراصفهانی

هر سال در جهان، جوایز بسیاری به کتاب‌ها داده می‌شود که هر یک اعتبار ویژه‌ای دارند. یکی از مهمترین این جوایز، جایزه خانواده اشنایدر است که به نام دکتر کاترین اشنایدر نام‌گذاری شده و با حمایت مالی او برگزار می‌شود و به آثاری تعلق می‌گیرد که برای افراد با ویژگی‌ها و نیازهای ویژه خلق شده‌اند.
این جایزه از سال ۲۰۰۴ برگزار می‌شود و نویسندگان و تصویرگران برتر که این جایزه را دریافت می‌کنند توسط انجمن کتابخانه‌های آمریکا برگزیده می‌شوند.
هدف از برگذاری آن، قدردانی از نویسندگان و تصویرگرانی است که آثاری در مورد افراد با نیاز های خاص خلق کرده اند. این جایزه شامل بخش های کتاب های کودکان، نوجوانان و جوانان است.
در سالیان اخیر برخی از آثار برگزیده شده این جایزه، توسط ناشران ایرانی به فارسی ترجمه و منتشر شده اند از جمله:
– رویای دویدن ( انتشارات پرتقال / ۱۳۹۷)
– ماهی ها پرواز می کنند! (نشر چشمه / ۱۳۹۵)
– جنگی که نجاتم داد ( انتشارات پرتقال / ۱۳۹۷)
– در انتظار یک زندگی طبیعی (انتشارات افق / ۱۳۹۴)

ماهی ها پرواز می کنند! (تهران/ نشر چشمه / ۱۳۹۵)
برنده جایزه_اشنایدر (۲۰۱۶)
معرفی کتاب “ماهی ها پرواز می کنند! ” اثر لیندا موللی هانت
الای، شخصیت اصلی رمان ماهی ها پرواز می کنند!، همیشه آن قدر زیرک بوده است که بتواند آدم های باهوش را دست بیاندازد. او هربار که به مدرسه ای جدید می رود، قادر است ناتوانی اش در خواندن را با پرت کردن حواس دیگران به چیزی دیگر پنهان کند. اما کمک گرفتن از دیگران او را می ترساند؛ اصلا مگر می شود بیماری خنگی را درمان کرد؟ با این حال، معلم جدید او آقای دانیلز، کودکی خلاق و باهوش را زیر نقاب این دختر دردسرساز می بیند. با کمک او، الای یاد می گیرد تا کمتر به خودش سخت بگیرد و متوجه می شود که بیماری دیسلکسیا [خوانش پریشی] نباید مایه ی شرمساری او باشد. الای با به دست آوردن اعتماد به نفسش، جرأت خود بودن را پیدا می کند و جهانی سرشار از فرصت ها به رویش گشوده می شود. شخصیت اصلی این رمان می فهمد که برچسب های اجتماعی نمی توانند او[و آدم های دیگر] را محدود کنند و اینکه ذهن های برتر، همیشه مانند هم فکر نمی کنند.

جنگی که نجاتم داد (تهران / انتشارات پرتقال / ۱۳۹۷)
برنده جایزه_اشنایدر (۲۰۱۶)
معرفی کتاب “جنگی که نجاتم داد” اثر کیمبرلی بروبیکر بردلی
کتاب جنگی که نجاتم داد، رمانی ماجرایی نوشته ی کیمبرلی بروبیکر بردلی است که اولین بار در سال ۲۰۱۵ به انتشار رسید. آدا، دختری نه ساله با پاهای معلول است که هیچ وقت خانه ی کوچکش را ترک نکرده است. مادر آدا، آنقدر از معلولیت دخترش احساس خجالت و تحقیر می کند که اجازه نمی دهد او از خانه خارج شود. به همین خاطر، زمانی که قرار می شود جِیمی، برادر کوچکتر آدا، برای فرار از خطرات جنگ از لندن خارج شود، آدا حتی یک لحظه هم وقت تلف نمی کند و برای پیوستن به جیمی، مخفیانه از خانه خارج می شود. به این شکل، ماجراجویی جدید آدا و همچنین سوزان اسمیت، زنی که مجبور می شود مراقب این دو بچه باشد، آغاز می شود. همزمان با این که آدا به خود یاد می دهد که چگونه سوار اسب شود، چگونه بخواند و مراقب جاسوس های آلمانی باشد، به تدریج اعتماد کردن به سوزان را هم می آموزد و سوزان هم رفته رفته، عاشق آدا و جیمی می شود. ا

رویای دویدن (تهران / انتشارات پرتقال / ۱۳۹۷)
برنده جایزه_اشنایدر (۲۰۱۲)
معرفی کتاب “رویای دویدن” اثر وندلین ون درانن
کتاب رویای دویدن، رمانی نوشته ی وندلین ون درانن است که اولین بار در سال ۲۰۱۱ منتشر شد. جسیکا پس از این که در یک سانحه ی رانندگی یکی از پاهایش را از دست داد، فکر می کند که زندگی اش به پایان رسیده و خبر این که در آینده خواهد توانست با پای مصنوعی دوباره راه برود نیز در حال او تأثیری ندارد. زمانی که تمام زندگی کسی در دویدن خلاصه می شود، راه رفتن دوباره با پای مصنوعی چه اهمیتی می تواند داشته باشد؟ پس از مدتی، دختری به نام رزا وارد زندگی جسیکا می شود که قرار است درس هایی که از آن ها عقب افتاده را به او آموزش دهد. با پیشروی داستان، رابطه ی پرفراز و فرود اما صمیمانه ای میان این دو شکل می گیرد. جسیکا با حمایت خانواده، دوستان، مربی و هم تیمی هایش ممکن است دوباره بتواند در مسابقه ی دو شرکت کند. اما اکنون این موضوع، دیگر برای جسیکا کافی نیست. او نمی خواهد که فقط از خط پایان بگذرد بلکه می خواهد رزا نیز در این اتفاق با او شریک باشد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.