یک حادثه، فاصله ما با معلولین

یک حادثه، فاصله ما با معلولین

«شب تئاتر» در دهمین نشست خود، شامگاه شنبه ۱۷ آذر، با اجرای پیام دهکردی و موضوع «تئاتر معلولین»، میزبان میرکمال میرنصیری، کارگردان و مشاور خانواده بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ کارگردان تئاتر رستم و سهراب معلولین، در ابتدا به ۹ سال زمان تمرین و آماده سازی این تئاتر اشاره کرد و در مورد انتخاب این متن گفت: به دو دلیل من دنبال این متن رفتم. یکی بحث درمانی آن است ، تصور کنید افرادی که تا چندی پیش سالم بوده اند و با حادثه ای دچار معلولیت شده اند و به هر دلیلی شرایط نگهداری از آنها در منزل نیست، این به بخش عظیمی از روحیه و احساس خود ارزشمندی آنها می تواند آسیب بزند. همچنین نگاه جامعه به آدم ایستاده با نشسته فرق دارد. با توجه به مجموعه همه اینها به نظر من می رسید که اگر بحث شاهنامه و رستم و سهراب را شروع کنیم، بخش اعتماد به نفس و منیت مستور شده آنها را می تواند ایجاد کند. دلیل دیگر این بود که می خواستم پیامی برای جامعه داشته باشم و آن این بود که واقعا دیگر زمانه ای که رستم لازمه اش تن سالم بوده به سر آمده است. اینکه انسانی فکر و روح سالم و همت و ایده دارد و می تواند در زندگی دیگران ایجاد نقش کند ولو اینکه روی چرخ باشد او قطعا برای جامعه مفید تر از کسی است که با وجود بدن سالم به یک زحمت برای جامعه تبدیل شده است.همه پهلوان های ما در این کار روی ویلچر نشسته بودند با افتخار.

انجام کار تعهد ماست، نه دیده شدن
وی در ادامه گفت: تعهد ما این بوده که بیشتر از آنکه بخواهیم دیده شویم بخواهیم کار انجام شود.
میرنصیری در مورد بازگرداندن اعتماد به نفس به معلولین گفت: من همیشه به بچه ها می گویم این زمین برای همه است، شما ،هم حق دارید زندگی کنید و هم وظیفه دارید در زندگی دیگران نقش آفرینی کنید و این همان نگاهی است که ممکن است در یک شهروند سالم با دیدن این کار ایجاد شده باشد.

شرایط زندگی آدمها با معلولیت عوض می شود و نه میلشان به زندگی
دهکردی با بیان اهمیت فرهنگ سازی در مورد معلولین گفت: اگر ما به عنوان رسانه، بهزیستی ، شهرداری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،این آگاهی را ایجاد کنیم، آرام آرام معلولیت دیگر به حالت نقص ترجمه نمی شود بلکه به عنوان یک ویژگی مثل چاق یا لاغر بودن شناخته می شود.
میرنصیری ادامه داد: شرایط زندگی آدمها با معلولیت عوض می شود و نه میلشان به زندگی و نه تعهدشان به زندگی دیگران و نه حقشان. آنها قبل از اینکه معلول باشند یک انسانند. فاصله بین ما و آنها یک حادثه است.
وی در مورد نهادها و بنیادها گفت: اگرچه شرایط اینها برای زندگی سخت است اما مسئولیت مسئولین نسبت به اینها بیشتر است تا زندگی را برای معلولین عادلانه تر کنند.

جای نمایش درمانی در جامعه خالی
میرنصیری در مورد گستره تئاتر درمانی بیان کرد: مخاطب تئاتر درمانی آدم است. نمایش درمانی می گوید کمکت می کنم تا از این چیزی که هستی بهتر زندگی کنی و این کمک را به هر کسی می توان کرد. اما متاسفانه جای نمایش درمانی در جامعه خالی است.
دهکردی افزود: هنوز برای مسئولین ما حیاتی بودن این امر هجی نشده است. نمایش درمانی می تواند بسیار ی از بحران های جامعه را برطرف کند.

آدمها باید زندگی کنند نه اینکه فقط زنده بمانند
میرنصیری با گله از عدم حمایت مسئولین، به نقل قول از مدیر آسایشگاه خیریه کهریزک گفت: ما دوست داریم آدمها اینجا زندگی کنند نه اینکه فقط زنده بمانند. برای یک مسئول هم زندگی کردن آدمها باید مهم باشد. ای کاش آدمها بی آنکه نیاز باشد عزیزشان برای همیشه سلامتی اش را از دست بدهد تا شرایط معلولین را درک کند، از فرصت استفاده کنند و اینها را به عنوان شهروندانی که ما لازمشان داریم ببینند.

نمایش، وسیله ای برای کمک کردن به افراد
میرنصیری نمایش درمانی را اینطور توضیح داد: در نمایش درمانی هدف نمایش نیست، وسیله ما نمایش است برای کمک کردن به افراد.
وی در ادامه از عدم وجود برنامه ریزی و چشم انداز در این حوزه و قائم به فرد بودن تصمیمات و طولانی شدن پروسه تولید به این دلایل انتقاد کرد و لزوم ورود و نظارت سازمان نظام روانشناسی و بهزیستی را خاطر نشان کرد.
در پایان میر نصیری برای صحبت با مسئولین در راستای مرتفع کردن مشکلات اعلام آمادگی کرد و از مسئولین و هنرمندانی که تئاتر رستم و سهراب را یاری کرده بودند تشکر کرد و افزود : ما برای اجرای تئاترمان به بنیاد رودکی ریالی پرداخت نکردیم که ما از آنها و فرهنگسرای بهمن و سایت ایران نمایش تشکر می کنیم و همچنین از تمام مدد جوهایی که در این کار مرا تحمل کردند و دوستان عزیزم در هیئت مدیره آسایشگاه کهریزک تشکر می کنم.
«شب تئاتر» با اجرا و کارشناسی پیام دهکردی،تهیه کنندگی امیر قمیشی و سردبیری محراب محمدزاده، با محوریت تحلیل مسائل مربوط به تئاتر کشور، شنبه های هر هفته ساعت ۲۳ از شبکه چهار سیما پخش می شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سیما، ۱۸ آذر ۱۳۹۷

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.