مسابقات قرآن بانوان

مسابقات قرآن بانوان
دارالقرآن امام علی علیه السلام ـ آذرماه ۱۳۹۷

گزارشی از مسابقاتی که در روزهای آخر آذرماه ۹۷ در مجتمع یاوران مهدی واقع در جمکران شهر قم برگزار شد توسط خبرگزاری ایکنا منتشر شده است. در این گزارش فقط از شرکت تعدادی از بانوان نابینای اصفهان خبر داده است. با اینکه لازم است همه قشرهای معلولان از این‌گونه فرصت‌ها بهره‌برداری کرده و در این‌گونه مسابقات مشارکت جدی داشته باشند. به منظور افزایش شرکت معلولان در مسابقات قرآنی سالانه که در شهر قم برگزار می‌شود، چند راه کار پیشنهاد می‌گردد:
۱ـ اطلاع‌رسانی درباره این مسابقات در مراکز معلولین ضعیف است. برای رفع این ضعف سازمان بهزیستی، رسانه ملی و نشریات باید به وظیفه خود عمل کرده و به تبلیغ و افزایش مشارکت بپردازند.
۲ـ افراد دارای معلولیت که مشارکت داشته‌اند و یک یا چند سال در این مسابقات حضور داشته‌اند، باید به وظیفه خود عمل کنند و درباره این مسابقات مطالبی در شبکه‌ها و سایت‌ها و رسانه‌ها منتشر کنند.
۳ـ تردد و حمل و نقل معلولان از شهرهای دور و نزدیک معضل مهمی است که فقط با اهتمام نیکوکاران و تشکل‌ها رفع می‌شود. از کسانی که وسیله حمل و نقل دارند و آمادگی دارند در این اقدام حضور داشته باشند می‌توان دعوت کرد.
۴ـ تشکل‌های مردمی لازم است خلأ و کم کاری ادارات بهزیستی را جبران نمایند و در زمینه اطلاع‌رسانی، سامان‌دهی به حمل و نقل، جذب نیکوکاران، تشویق خود معلولان، آموزش آنان و غیره تلاش کنند. همانطور که پیدا است ادارات بهزیستی‌ در این عرصه‌ها توان مدیریتی ضعیف دارند و خود مردم و تشکل‌های مردمی باید آستین بالا زده و شروع به کار نمایند.
۵ـ انتقال تجارب از سنوات گذشته به شرکت کنندگان جدید و آموزش ورودی‌های جدید، اهمیت بسیار دارد و ضرورت دارد این فعالیت هم توسط تشکل‌ها انجام پذیرد.
۶ـ معلولانی که در مسابقه شرکت می‌کنند و جمعی در کنار هم قرار می‌گیرند بهترین فرصت برای هم‌اندیشی و مبادله تجارب است. این فرصت گران بها را به راحتی از دست ندهند.
دفتر فرهنگ معلولین

گزارشی از مسابقات قرآن بانوان در دارالقرآن امام علی(ع)
گروه فعالیت‌های قرآنی ـ چند روزی است که حال و هوای مجتمع «یاوران مهدی» جمکران قم متفاوت از همیشه و میزبان متسابقین داخلی و خارجی مقیم ایران در یکی از بزرگترین مسابقات قرآنی کشور با حضور بیش از پنج هزار بانوی شرکت‌کننده است.
به گزارش ایکنا از قم، چند روزی است که حال و هوای مجتمع یاوران مهدی جمکران قم متفاوت از همیشه و میزبان متسابقین داخلی و خارجی مقیم ایران در بزرگترین رویداد قرآنی کشور با حضور بیش از پنج هزار بانوی شرکت کننده است که هر کدام حداقل یک همراه دارند.
از کودکان شش ساله تا بانوان ۶۷ ساله از راه دور و نزدیک و با بار و بنه خود را با ماشین شخصی و آژانس، اتوبوس، قطار و هواپیما به قم رسانده است. مردم با کیف‌های مسافرتی و بچه به بغل و برخی عصا زنان همه آمده‌اند تا بزگترین رویداد قرآنی را شکل دهند.
حضور روشندلان و معلولان جسمی و حرکتی هم در این مسابقه بسیار امیدبخش است؛ از ویلچر تا کالاسکه در اینجا هست و ذوق و شوق را در پیر و جوان، می‌بینی. امیدها و استرس‌ها پشت در اتاق‌های مسابقات موج می‌زند برخی از اینکه برنده هم نشدند خوشحال هستند که در کنار افراد بزرگ قرآنی به رقابت می‌پردازند.
حدود دو ماه دیگر هم، پیش‌بینی می‌شود حدود پنج هزار شرکت‌کننده آقا در این مکان به رقابت بپردازند و در مجموع بیش از ۱۰ هزار نفر در سال در این آزمون‌ها شرکت می‌کنند و با احتساب هر کدام یک همراه، می‌توان گفت در این مسابقات به حدود ۲۰ هزار نفر خدمات ارائه و به همه آنان یک شب اسکان رایگان داده می‌شود.
صحنه‌های زیبایی اینجا پدید می‌آید که کمتر جایی وجود دارد اینکه روزانه بیش از هزار نفر همزمان در گوشه گوشه یک ساختمان قرآن می‌خوانند فضای معنوی را ساخته است؛ خیلی‌ها حافظ هستند و زمزمه می‌کنند و راه می‌روند و بسیاری هم قرآن به دست دارند.

حال وهوای این گوشه شهر کاملاً قرآنی است
حال وهوای این گوشه شهر کاملاً قرآنی است؛ نوای دلنشین انواع صوت و الحان قرآن از اتاق‌ها به گوش می‌رسد و متفاوت از چند سال اخیر که بیشتر شرکت‌کنندگان توجه را روی حفظ و ترتیل و تحقیق و.. برده بودند امسال از هر کسی می‌پرسی از سعی خود بر عمل به قرآن می‌گوید. از شهرهای شمالی با لباس‌های محلی و روسری‌های بلند و گل‌دار زیبا و برخی با لباس‌های عربی آمده‌اند. شرکت کننده‌های خارجی هم همراه با مترجم آمده‌اند به نظر همه خوشحال هستند و لبخند بر لب دارند برخی جلوی درب مدیریت می‌آیند و تشکر می‌کنند.
مسابقات در دو گروه سنی بیشتر و کمتر از ۱۶ سال بدون محدودیت سنی و بدون در نظر گرفتن ملیت افراد با هزینه خیرین برگزار می‌شود و جالب اینکه هیچ بودجه دولتی دریافت نمی‌شود.
محمدباقر محمدی، مسئول فنی این مسابقات می‌گوید این حجم خدمات‌دهی انگیزه و نیروی فوق‌العاده‌ای را می‌طلبید؛ لذا برنامه‌ریزی برای این مسابقات از سه ماه قبل شروع شد وگروه فنی و مهندسی و برنامه‌ریزی شامل ۲۷ خانم و آقا برنامه این روزها را تعریف کردند. در مسابقات این دوره ۵۰ داور ملی و بین‌المللی از ساعت هشت صبح تا حدود ۲۲ شب به فعالیت می پردازند.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته جوایزی در حدود یک میلیارد تومان به شرکت‌کننده‌ها اهدا شد، گفت: همه همت مسئولان باید در این راستا باشد که علاقه و شوری را ایجاد کنند که گرایش به قرآن بیشتر شود به همین منظور در راستای منویات رهبری و کاهش آسیب‌های اجتماعی وارد عمل شدیم تا بتوانیم در جهت ساخت جامعه قرآنی قدمی برداریم.

سرویس رفت و برگشت به حرم حضرت معصومه(س)
محمدی در مورد تفاوت این دوره از مسابقات با سال گذشته گفت: در این دوره از مسابقات روز و ساعت آزمون به انتخاب متقاضیان انجام می‌شود و در بخش اسکان خدمات بهتری ارائه و نوبت‌دهی هم سیستمی و خدمات بهتری ارائه شده و سرویس رفت و برگشت به حرم حضرت معصومه(س) نیز در سه نوبت نماز صبح، ظهر و مغرب به صورت رایگان متسابقین را به حرم می‌رساند.
با گذر از بخش مسابقات گروه سنی کمتر از ۱۶ سال، استرس زیاد و گریه و خنده و شوق درهم آمیخته به شکلی که با خراب کردن مسابقات شروع به گریه می‌کنند و با دلداری و دریافت یک جایزه برق شادی در چشمانشان موج می‌زند.
بسیاری از افراد شرکت‌کننده می‌گویند برای چندمین بار است که در این مسابقات شرکت کرده‌اند و با دیدن دوستانشان از خوشحالی همدیگر را در آغوش می‌کشند.
شرکت‌کننده‌ها از اینکه با افراد ممتاز قرآنی و نفرات اول کشوری آشنا می‌شوند خیلی خوشحال هستند و با افراد معروف عکس می‌اندازند و رقابت بیشتر می‌شود و تجربه‌های خوبی کسب می‌کنند و از اینکه این مسابقات همزمان با شهادت حضرت معصومه(س) در قم بودند و در مراسم حرم مطهر حضور داشتند راضی بودند.
لیلا محمدی، مدیر قسمت بانوان دارالقرآن امام علی(ع) هم در این راستا می‌گوید: شعب دارالقرآن در مناطق تهران و مراکز همه استان‌ها دایر است و همه کلاس‌های آن رایگان و با استقبال زیاد مردم مواجه است و به تمام شرکت‌کننده ها موقع اخذ گواهی‌نامه هدیه نقدی اهدا می‌شود.
محمدی افزود: به عنوان مثال شعبه دارالقرآن در استان ایلام پنج سال است که دایر شده و قرآن‌آموزان از همان ابتدا در این مسابقات حضور پیدا کردند.

با قرآن ارزشمند شدیم
وی بیان کرد:‌ در برخی مراکز استان‌ها که از لحاظ اقتصادی وضعیت مناسبی ندارند شعب دارالقرآن دایر شده و چند مورد در کشور وجود دارد که خانواده‌ها تعصب داشته‌اند و دختران حتی اجازه درس خواندن هم نداشته‌اند اما در این دوره‌ها شرکت و مدارک رشته‌های مختلف را دریافت کردند و هم اکنون استاد قرآن شده‌اند و خودشان می‌گویند که با قرآن ارزش پیدا کرده‌اند.
محمدی افزود: دیروز حدود ۱۵ روشندل از استان اصفهان برای شرکت در مسابقات آمده بودند و می‌گفتند دوست داریم هرساله در این مسابقات شرکت کنیم و ما به دلیل ارزشی که برای این شرکت‌کننده‌ها قائل هستیم به آنان قول دادیم که حتی در صورتی که رتبه بیاورند هر ساله می‌توانند در این مسابقات شرکت کنند و از آنان تقدیر می‌شود.
وی گفت: برخی از کم بینایان تقاضا داشتند که قرآن‌های ویژه‌ای برای آنان تهیه شود که قرار بر این شد که قرآن‌هایی خاص این افراد به زودی تهیه شود.
محمدی افزود: نسبت به سال گذشته خدمات رفاهی بیشتر بود تخت برای استراحت و وسایل پذیرایی در تمام طول مسابقات برای متسابقین فراهم بود و از لحاظ گرمایشی هم مکان مناسب در نظر گرفته شده بود.
از برنامه‌های حاشیه‌ای این دوره از مسابقات برپایی اتاق بهیاری با دو پزشک طب مدرن و سنتی است که خدمات رایگان به شرکت‌کننده‌ها و همراهان آنان می‌دهد ومراجعه کننده‌های زیادی هم دارند و داروها هم به صورت رایگان در اختیار آنان قرار می‌گیرد؛ برخی دچار سرماخوردگی شده و برخی از استرس دچار مشکل شده بودند که مورد مداوا قرار گرفتند و دمنوش‌های آرامش بخش به آنان داده می‌شد.
پذیرایی کامل شامل صبحانه سلف سرویس، ناهار، شام و میوه روزانه ارائه و جوایزی برای خردسالان در نظر گرفته شده است. همه مشغول و در تلاش هستند و حتی ناهار و شام را همراه با کار میل می‌کنند تا خاطره خوبی را در ذهن مسابقه دهنده ها بر جای گذارند و در مقابل کار به یکدیگر می‌گویند اجرتان با قرآن. حدود ۲۰ نیروی خدماتی و۲۰ نیرو در آشپزخانه به فعالیت مشغولند و پس از صرف صبحانه شروع به پخت ناهار و پس از صرف شام پخت شام را آغاز می‌کنند.

نیروهای خدماتی افتخاری
برخی از نیروهای خدماتی هم افتخاری آمده‌اند و برای خدمت به جامعه قرآنی یک لحظه دریغ نمی‌کنند و با تمام خستگی می‌گویند که حال وهوای اینجا توصیف نشدنی است.
برخی تقاضا دارند که مسابقات قرآن، استانی برگزار شود اما از اینکه همه اهالی قرآن در طول یک هفته در یک جا جمع می‌شوند لذت‌ می‌برند.
برخی با دعاهایی که می‌کنند خستگی را از تن برگزارکنندگان در می‌آورند؛ یکی از متسابقین می‌گفت: به دلیل شرکت در این مسابقات در یک هفته دو بار قرآن را ختم کردم که در عمرم این کار را نکرده بودم و ثوابش را به مؤسس این دارالقرآن اهدا می‌کنم.
دیگری می‌گفت اقدام خیلی خوبی بود که مسابقات در قم برپا شد زیرا همسرم گفت ما داریم برای زیارت می‌رویم و یک تیر و دو نشان می‌زنیم؛ لذا استرس امتحان ندارم؛ بچه‌ها هم ذوق کردند زیرا مسافرت و زیارت و مسابقه با هم است و آنان هم شور امتحان مرا دارند.
در این مکان همه چی جمع است در این ساختمان مکانی برای خرید سوغات هم فراهم است و متسابقین در موقع رفتن، سوهان می‌خرند و با دست پر و با شیرینی و مهر و تسبیح از این شهر می‌روند.
پایان بخش این مسابقات هم اختتامیه است که روز جمعه در بیت علامه طباطبایی و با حضور اساتید حوزه و فعالان داوران و برگزیدگان برگزار می‌شود.
منبع: ایکنا، ۳۰ آذر ۱۳۹۷

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.