گاهی تولید کتاب صوتی زحمتی برابر با ساخت یک فیلم کوتاه دارد

مدیر مسئول نشر سپیدماه‌آوا در گفت‌وگو با ایبنا:
گاهی تولید کتاب صوتی زحمتی برابر با ساخت یک فیلم کوتاه دارد
انتشار کتاب‌های صوتی در قالب سریال نمایشی برای اولین بار

راضیه هاشمی؛ مدیر مسئول نشر سپیدماه‌آوا در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره صفر تا صد تولید یک کتاب صوتی استاندارد گفت: اصلی‌ترین روند در تولید کتاب‌های صوتی خواندن کتاب‌های فیزیکی است که انواع و روش‌های گوناگونی دارد.
وی افزود: کتاب‌هایی که برای تولید صوتی به کار گرفته می‌شوند ممکن است به صورت نمایشی از سوی گویندگان صوتی شود و یا همراه با موسیقی پس‌زمینه تولید شود. در برخی موارد امکان دارد یک نفر و یا بیش از یک نفر آن کتاب را گویا کنند. حتی نحوه ارائه یک کتاب صوتی می‌تواند متفاوت باشد؛ امکان دارد کتابی به صورت یک‌جا سامان‌دهی شود و بعد منتشر شود و یا این فرآیند در یک بازه زمانی مشخص صورت بگیرد.
به گفته هاشمی تمام این فرآیند‌ها و گوناگونی‌ها در تولید کتاب‌های صوتی به نوع ژانر و محتوای کتاب‌ها بستگی دارد.
وی درباره نحوه همکاری این نشر با دیگر ناشران کتاب‌های کاغذی گفت: مجوز تولید یک کتاب صوتی برای نشر سپیدماه‌آوا و اغلب ناشران متعهد در این زمینه منوط به مجوز و شابک فیزیکی کتاب و اجازه ناشر است. برای تولید یک کتاب صوتی ابتدا با ناشر مکتوب اثر قرارداد بسته می‌شود که در آن تمامی حقوق دو طرف ذکر می‌شود. در مرحله بعد کتاب از سوی شخصی که در نشر سپید‌ماه‌آوا وظیفه آنالیز کتاب‌ها را برعهده دارد، بررسی می‌شود. به این معنا که فردی که در ابتدا کتاب را می‌خواند، نوع داستان و ویژگی شخصیت‌های آن مانند رده‌ سنی، مثبت و یا منفی بودن آن‌ها، ویژگی‌های ظاهری و غیره را به دیگر اعضای گروه معرفی می‌کند.
هاشمی ادامه داد: با توجه به شناختی که از داستان و شخصیت‌های آن به وجود آمد تصمیم گرفته می‌شود که چند نفر آن را بخوانند. درواقع تیم انتخاب بازیگر تصمیم‌ می‌گیرند که چه فرد یا افرادی و با چه ویژگی‌های صدایی خوانش متن کتاب را بر عهده بگیرند.
مدیر مسئول نشر سپیدماه‌آوا خاطرنشان کرد: در موردی که متن به صورت نمایشی توسط گویندگان خوانده می‌شود، در متن هم تغییراتی ایجاد می‌شود که این تغییرات به محتوای کتاب هیچ آسیبی نمی‌زند؛ بلکه به انتقال حس به شنونده کمک می‌کند. این فرایند تنظیم نمایشی نام دارد.
وی درباره دیگر فعالان در تنظیم نمایشی یک کتاب صوتی گفت: در خلال صداهایی که توسط گویندگان تولید می‌شود، بر اساس متن صداهایی هم هستند که غیر کلامی بوده این صداها در تنظیم نمایشی توسط فردی به نام افکتور تولید می‌شود. درواقع افکتور در تمام طول ضبط همراه گروه است و تمام صداهای غیر کلامی را به صورت زیر صدا درمی‌آورد و محصولی که به دست می‌آید یک فایل نمایشی زنده است.
هاشمی گفت: پس از ضبط و اتمام مرحله خواندن کتاب از سوی گویندگان فایل صوتی وارد مرحله ویرایش صوتی شده و کتاب بازشنوایی می‌شود. در این مرحله موسیقی‌ها جاگذاری می‌شود.
وی افزود: در مرحله آخر کتاب صوتی تولید شده به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می‌شود که در این مرحله امکان دارد اصلاحیه‌های زیادی از سوی این وزارت‌خانه داده شود که پس از انجام اصلاحیه‌ها موفق به دریافت پروانه انتشار می‌شویم. کتاب‌های صوتی به دو گونه منتشر می‌شوند یکی برخط که همان فایل آپلود شده در سایت اینترنتی نشر سپیدماه‌آوا است و دیگری به صورت حامل که کتاب صوتی در قالب سی‌دی منتشر می‌شود.
به گفته هاشمی تمام این مراحل نزدیک به سه ماه به طول می‌انجامد در کل فرایند تولید کتاب صوتی فرآیندی زمان‌بر است و تولید یک کتاب صوتی استاندارد تا حدود زیادی شبیه تولید یک برنامه رادیویی است و رادیو نمایش می‌تواند به صورت مستقیم دراین جریان اثرگذار و تاثیر‌پذیر باشد.
این فعال در عرصه رادیو و تولید محتوای صوتی درباره علت توجه خود به تولید کتاب‌های صوتی گفت: علت توجه من به تولید کتاب‌های صوتی سابقه فعالیت طولانی مدت در رادیو بود که باعث شد در این عرصه هم به فعالیت بپردازم. گاهی تولید یک کتاب صوتی زحمتی برابر با ساخت یک فیلم کوتاه دارد و هزینه‌های سنگین زیادی هم برای تولید‌کننده رقم می‌زند.

آنونس کتاب‌ها قبل از انتشار
مدیر مسئول نشر سپید‌ماه‌آوا درباره نحوه انتشار آثار صوتی این نشر گفت: زمانی‌که یک فایل کتاب صوتی در سایت اینترنتی نشر سپیدماه‌آوا بارگذاری می‌شود، هم‌زمان با این فایل قسمتی از کتاب به عنوان آنونس برای مخاطبان به صورت رایگان گذاشته می‌شود تا افراد در صورت آگاهی کامل از کتاب به خرید آن اقدام کنند.

محتوا اولین معیار انتخاب
وی در پاسخ به این پرسش که آیا شهرت نویسنده و ناشر و یا میزان فروش کتاب‌ها می‌تواند در انتخاب آن‌ها و نوع صوتی شدن کتاب برای شما اثر‌گذار باشد یا خیر، تشریح کرد: اساسا انتخاب چند گوینده برای تولید یک کتاب صوتی هزینه زیادی را می‌طلبد اما جذابیت یک کتاب صوتی از اهمیت زیادی برای نشر سپیدماه‌آوا دارد و الزامی نه از سوی ناشر و نه از سوی نویسنده برای نحوه صوتی شدن کتاب‌ها وجود ندارد.
هاشمی گفت: محتوای کتاب معیار مهمی برای انتخاب نحوه صوتی شدن آن است و میزان فروش آن تاثیر چندانی در این امر ندارد. امکان دارد کتابی میزان فروش بالایی هم داشته باشد اما به لحاظ محتوایی چندان باعث جلب توجه نشر سپیدماه‌آوا قرار نگرفته باشد.

کتاب صوتی عامل افزایش کتاب‌خوان‌ها
وی درباره مراحل پیش‌تولید کتاب‌های صوتی خاطرنشان کرد: مرحله پیش تولید کتاب در نشر سپیدماه‌آوا فرایندی بسیار طولانی است و این امکان وجود دارد که کتابی از سوی کارشناسان محتوا خوانده شود و تولید نشود. خوشبختانه اغلب ناشران پذیرفته‌اند که فروش کتاب صوتی در کنار کتاب فیزیکی نه تنها باعث کاهش فروش کتاب فیزیکی نمی‌شود بلکه در اغلب موارد فروش آن را افزایش داده است.
به گفته این ناشر فعال در عرصه تولید کتاب‌های صوتی جمعیت کتاب‌خوانان با تولید رو به افزایش کتاب‌های صوتی، افزایش یافته است و لازم به ذکر است که در سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران میزان درخواست ناشران برای تولید کتاب‌های صوتی افزایش داشته است.
وی درباره نوع انتشار کتاب‌های صوتی گفت: با وجود اینکه برخی منتشرکنندگان و فروشگاه‌های مجاز فروش کتاب‌های صوتی فعالیت گسترده‌ای در این زمینه دارند، طراحی اپلیکیشن جداگانه برای محصولات صوتی نشر سپیدماه‌آوا فرایندی اضافه بر سازمان است.

متخلفان کپی‌رایت مخاطب اصلی فرهنگ نیستند
هاشمی درباره انتشار غیرقانونی کتاب‌های صوتی گفت: متاسفانه انتشار غیرقانونی کتاب در حوزه کتاب‌های صوتی هم به وضوح خودش را نشان داده و این معضل، آسیب‌های جدی به تولید‌کنندگان این حوزه وارد کرده است. افرادی که یک کتاب صوتی را بدون حفظ قوانین کپی‌رایت و به صورت رایگان از سایت‌های اینترنتی متخلف دانلود می‌کنند، اساسا مخاطب اصلی نشر سپیدماه‌آوا و در کل کتاب‌های صوتی نیستند. تا زمانی که دولت هزینه برای رایگان شنیدن و رایگان خواندن نکند این تخلفات ادامه‌دار خواهد بود.
وی از ساخت سریالی کتاب‌های صوتی برای اولین بار خبر داد و گفت: تاکنون کتاب‌های صوتی به صورت نمایش سریالی منتشر نشده است و نشر سپید‌ماه‌آوا قصد دارد برای اولین بار کتاب‌ها را به صورت سریالی و در قالب نمایش در یک بازه زمانی منتشر کند؛ همچنین با توجه به اینکه هدف اصلی این نشر خدمت‌رسانی برای نابینایان است این نشر همواره سعی دارد تا از نظرات این افراد در جهت بهبودی فرآیند تولید کتاب صوتی بهره جوید.

منبع: ایبنا، ۶ خرداد ۱۳۹۷

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.