راهنمای نشریات معلولیتی منتشر شد

راهنمای نشریات ویژه معلولیت

دفتر فرهنگ معلولین، ۲۲ آذر ۱۳۹۷

اباذر نصر اصفهانی تاکنون چندین کتاب‌شناسی درباره موضوعات ویژه معلولیت نوشته و منتشر کرده است. او از معدود کتاب‌شناسانی است که در حوزه معلولین فعالیت دارد.
کتاب حاضر شامل اطلاعات نشریاتی است که در ایران درباره موضوعات و مسائل معلولیت‌ها و معلولان منتشر شده است. این نشریات بسیار مؤثر بوده‌اند و در واقع وظیفه اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی و افزایش اطلاعات در حوزه معلولین برعهده این نشریات بوده است. اما مشخصات کتاب‌شناختی این کتاب اینگونه است:
راهنمای نشریات معلولیتی، اباذر نصر اصفهانی، قم، مقدمه محمد نوری، انتشارات توانمندان و دفتر فرهنگ معلولین، ۱۳۹۷، ۲۴۰ص.

این کتاب شامل دو فصل است. در فصل اول نشریات با ساختار کاغذی و معمولی و نشریات به خط بریل و صوتی و الکترونیکی معرفی شده‌اند. ۸۹ عنوان نشریه در این فصل معرفی شده‌اند. اولین نشریه «زبان» است که جبار باغچه‌بان در سال ۱۳۲۲ آن را منتشر کرد. پس از آن نشریه «گزارش» است که در سال ۱۳۴۲ توسط کانون ناشنوایان ایران و پس از آن نشریه «روشندلان» است که در سال ۱۳۴۵ توسط محمد خزائلی منتشر شدند.
اما فصل دوم چند مطلب در تجزیه و تحلیل نشریات معلولین آورده است. نخست درباره روزنامه‌نگاری معلولیتی در ایران چهار مقاله آمده است: روزنامه‌نگاران دارای معلولیت از محمد نوری؛ روزنامه‌نگاری جبار باغچه‌بان از محمد نوری؛ نشریات ناشنوایی در ایران از روزبه قهرمان؛ نشریات جدید ناشنوایی ایرانی از اعظم قاسمی همچنین در بخش وضعیت اروپا و آمریکا دو مقاله آمده است: روزنامه‌نگاری در غرب از لقمان سرمدی؛ نشریات ناشنوایی از محمد نوری.

گفت‌وگو با نویسنده کتاب “راهنمای نشریات معلولیتی”

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.