معلولیت و معلولان در جامعه بلاروس

معلولیت و معلولان در جامعه بلاروس

طبق آمار نسبت افراد معلول در کل جمعیت بلاروس ۵.۷٪ می باشد؛ در این میان نسبت جمعیت بزرگسالان معلول به کل جمعیت بزرگسالان ۶.۶٪ و کودکان معلول سهم ۱.۵٪ از جمعیت کودکان کشور را به خود اختصاص داده اند.
به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از رایزنی فرهنگی کشورمان در بلاروس، بر اساس “مطالعات وضعیت کودکان و جوانان معلول در بلاروس” تعداد این افراد در آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی، 556 هزار نفر تخمین زده شده بود. اکثر آنها بیکار هستند، مطالعه نمی کنند، از زیرساخت های فرهنگی و تفریحی شهری استفاده نمی کنند و حتی برای انجام کارهای روزمره از خانه بیرون نمی روند. آنها بیشتر وقت خود را در خانه می گذرانند و بسیاری نیز هرگز در محیط های خارج از منزل حاضر نمی شوند.
چه عواملی باعث می شوند که افراد دارای معلولیت برای خانواده و جامعه مفید نباشند؟
علاوه بر کمیت و کیفیت ساختارهای حمل و نقل شهری و و سایل و ابزار جانبی جهت تردد و انجام امور روزمره دو عامل اصلی براشتغال و ورود افراد معلول به جامعه تاثیر گذار هستند.
اگر از کودکی آموزش نبینیم که ما برای کارهای مهم به دنیا آمده ایم، نقش موثری در آینده و اجتماع داریم و قادر به انجام کارهای خاص هستیم، مسلما با این فکر که به درد هیچ کاری نمی خوریم و مفید نیستیم، سرنوشتمان خانه نشینی و استفاده از یارانه ها و حقوق های دولتی خواهد بود.
اگر حقوق یک فرد دارای معلولیت تفاوت زیادی با کمکها و یارانه های دولتی نداشته باشد، و جهت جستجوی کار و استخدام مشکلات فراوان و تمایزهای اجتماعی در این راه وجود داشته باشد، انگیزه خاصی برای یافتن شغل و توسعه های حرفه ای و شغلی برای این فرد نخواهد ماند.
معمولا کودکان در مهد کودک، مدرسه، کوچه و خیابان ها به صورت طبیعی می آموزند تا چگونه گروهی و در اجتماع زندگی کنند. اگر کودکان معلول در چنین فضاهایی قرار نگیرند نمی توانند فعالیت های اجتماعی در آینده داشته باشند. مدارس باید از همان ابتدا سیستم آموزشی مشترک و مطابق با همکاری های معلولین با کودکان سالم داشته باشند که متاسفانه مدارس بلاروسی در این مورد آمادگی ندارند و فقط سه درصد از مدارس و مراکز پیش دبستانی کشورامکان تردد بدون مانع را برای معلولین فراهم کرده اند.
با توجه به تمام مشکلاتی که پس از استخدام در محیط کار برای معلولین وجود دارد و اینکه کار فرمایان نیاز به افرادی دارند تا در اسرع وقت برای آنها سود آوری کنند، بیشتر مراکز و سازمان ها هیچ علاقه ای به استخدام معلولین ندارند. از آنجا که افراد دارای معلولیت شامل گروه اجتماعی می شوند که به دلیل محدودیت های روانی و جسمی اساسا قادر به کار کامل نیست، یک عنصر مهم حمایت اجتماعی از آنها، کمک های مالی و مزایای دولت برای این دسته است.
در آمد اصلی معلولین در بلاروس یارانه های دولتی است، مبلغ حقوق بیکاری دولت به معلولین در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی، 346 روبل و 73 کاپک محاسبه شده است. همچنین معلولین از دوران کودکی حدودا مبلغ 205 روبل یارانه دولتی دریافت می کنند. قانون بلاروس معافیت ها و کمک هایی جهت ایجاد شغل، استخدام افراد معلول و همچنین انطباق آنان در محل کار در نظر گرفته است، اما این قوانین و کمک ها به دلیل اینکه افراد با ناتوانی های سطح پایین را هدف می گیرند، در کلیت این امر نقش بسزایی ندارند و نیاز است تا برای افرادی با معلولیت های شدید تر قوانین مختص اتخاذ گردد.
حمایت اجتماعی از معلولین یکی از اولویتهای سیاست های اجتماعی دولت در بلاروس است و با هدف بهبود کیفیت زندگی معلولان و ایجاد فرصت های برابر برای آنها جهت شرکت در زندگی جامعه اجرا می گردد. این حمایت ها از جانب دولت در قالب کمک های مالی و پرداخت یارانه، حقوق بازنشستگی، مزایا و کمک های اجتماعی هدفمند، تامین وسایل فنی و توانبخشی اجتماعی، از جمله صندلی چرخدار، پروتز و لوازم ارتوپدی، نشریات با فونت مخصوص، تجهیزات تقویت صدا و دستگاه های هشدار و نیز ارائه خدمات اجتماعی و خدمات تامین مسکن صورت می گیرد. جهت مشارکت کامل و برابر افراد معلول در زندگی جامعه، جمهوری بلاروس طبق برنامه توانبخشی وعدم تناقض معلولین فرصت های شغلی جدید با شرایط استاندارد در محیط کار ایجاد می نماید.
در جلسه چهل و هفتم مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۹۲ میلادی، روز سوم دسامبر بعنوان روز جهانی معلولین انتخاب شد. این کنوانسیون حقوق تازه ای را برای افراد معلول در نظر نگرفته است، اما تضمین می کند که حقوق جهانی بشر که در این اسناد مطرح شده است در رابطه با افراد معلول نیز اجرا گردد. بلاروس با دستور ریاست جمهوری از بیست و چهارم سپتامبر سال ۲۰۱۵ میلادی بعنوان صد و شصتمین کشور به معاهده حقوق معلولین پیوست. در این راستا دولت بلاروس با فعالیت گسترده سازمانهای ذیربط سعی بر آن دارد تا علاوه بر حمایت های مالی که جهت آسودگی خاطر افراد معلول و خانواده ها در تامین مایحتاج و اداره زندگی روزمره و همچنین ایجاد بستر امن و تحکیم اینگونه خانواده ها برای پرورش فرزندان و بستگان ناتوان در فضای گرم خانواده و جلوگیری از فروپاشی به دلایل مسائل مالی انجام می گیرد، با فرهنگ سازی برابری اجتماعی و پشتیبانی دیگر افراد جامعه از این افراد مسیر حضور و مشارکت معلولین در جامعه را هموار سازد. با این هدف مراسم و رویدادهای مختلف در مناسبت های مرتبط، بطور گسترده و پیوسته در اقصی نقاط کشور برگزار می شود. فقط در امسال به مناسبت روز جهانی معلولین مراکز خدمات اجتماعی استان ها در آستانه این روز بیش از 160 رویداد را که سیزده هزار نفر را تحت پوشش می گیرد، برنامه ریزی کرده اند.
ماراتن و رویداد های مردمی، برنامه های فرهنگی واجتماعی ( برنامه تور و گردشگری، کنسرت، ورزشی)، نمایشگاه و مسابقات هنری آثار معلولین از جمله مراسمی هستند که با هدف ادغام افراد معلول در جامعه، ایجاد شرایط و فرصت های برابر برای آنها، بهبود کیفیت زندگی، جلب توجه عموم مردم به مشکلات افراد معلول و گسترش منافع آنها اجرا خواهند شد. از جمله این برنامه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
نمایشگاه نقاشی های ناشنوایان “مارا” مورخ یک نوامبر در موزه ملی هنر بلاروس. برای اولین گروه ناشنوایانی که تحصیلات عالیه خود را در رشته هنر در بلاروس به اتمام رسانده اند؛
نخستین جشنواره بین المللی کودکان و نوجوانان با عنوان “خلقت” مورخ بیست و ششم نوامبر در مینسک با هدف “جلب توجه سازمان های دولتی و موسسات تجاری و خصوصی به مشکلات ورود کودکان معلول به اجتماع و حمایت مالی و معنوی از آنها”؛
جشنواره هنری منطقه ای “من را همانند خودت بدان” مورخ بیست و هشتم نوامبر در چرنیکوف برای افراد معلول بخش مراقبت های روزانه مرکز خدمات اجتماعی استان ماگیلیوف، ؛
کنفرانس مطبوعاتی “هنر نقاشی در بین معلولین. یکسان با دیگران خلق کن.” در تاریخ بیست و نهم نوامبر در مرکز خبر خانه مطبوعات با حضور معاون رئیس اداره کل فرهنگ و تحلیل ـ رئیس بخش فرهنگ و هنر ملی وزارت فرهنگ جمهوری بلاروس، خانم ناتالیا زادرکوفسکایا، روسای انجمن معلولان کشور، انجمن دوستی نابینایان، انجمن ملی ناشنوایان بلاروس، مرکز “فرهنگ جامع مشارکت های برابر با معلولین”؛
آثار دانشجویان ناشنوای آکادمی هنر برای اولین بار در تاریخ ۲ دسامبر در موزه ملی هنر به نمایش گذاشته شد. این طرح توسط موزه و دانشکده آموزش مشترک کودکان معلول و سالم دانشگاه تربیت معلم “تانکا” آغاز شد،
همچنین در همین راستا جشنواره فرصتهای هنری با عنوان “من همانند دیگران هستم” در روز جهانی معلولین مورخ سوم دسامبر در مینسک برگزار خواهد شد. به گفته برگزار کنندگان، ده ها جوان معلول و عقب مانده ذهنی امسال در چهارمین دوره این جشنواره شرکت می کنند. آنها برنامه هایی با سبک های مختلف هنری جهت اجرا آماده کرده اند. آ.او.خواشچفسکای، مدیر مرکز خدمات اجتماعی منطقه اوشاچینا در گفتگوی خود به مناسبت روز جهانی معلولین در مورد فعالیت های مجموعه جهت حضور و مشارکت فعال معلولین در اجتماع گفت: ۱۴ کلاس آموزشی، ۴ باشگاه و ۳ کارگاه برای بخش روزانه وجود دارد. طرح اجتماعی “گردشگری برای افراد معلول” برنامه ریزی شده است، در چارچوب این طرح تور بازدید از مکان های تاریخی و فرهنگی بلاروس برگزار خواهد شد. همچنین تولد معلولین جشن گرفته می شود، جلسات دیدار با کشیش ها برگزار می گردد و به مناسبت جشنهای مختلف مراسم برگزار می کنیم.
این موارد ازجمله رویداد هایی هستند که تا بحال با همکاری سازمان های دولتی و مراکز اجتماعی ـ مردمی در بلاروس جهت تحقق اهداف از قبل تعیین شده دولت در این راستا به اجرا گذاشته شده اند.

منبع: سایت خبری ایران بالکان، 14 آذر 1397

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.