کتاب “ابابصیر مؤسسه آموزشی نابینایان”

ابابصیر مؤسسه آموزشی نابینایان

دفتر فرهنگ معلولین

محمد نوری (متولد 1340) پژوهشگر و نویسنده ده‌ها اثر درباره موضوعات معلولین است. آخرین کتابش درباره مؤسسه ابابصیر است. به نظر او مراکز مردمی مثل ابابصیر سرمایه بزرگی است که نباید با غفلت از کنار آن گذشت. سرمایه ملی قابل توجه برای هر یک از این مراکز خرج شده و دستاوردهای بسیاری داشته‌اند.
ابابصیر یکی از مراکز بزرگ معلولین کشور است که در سال‌های 50 تا 70 بسیار درخشید و خدمات آموزشی و فرهنگی و اجتماعی بسیاری انجام داد. بعداً به دلایلی که در کتاب بررسی شده فعالیت‌هایش محدودتر شد. این کتاب با مشخصات زیر منتشر شده است:
ابابصیر مؤسسه آموزشی نابینایان، محمد نوری، قم، انتشارات توانمندان و دفتر فرهنگ معلولین، 1397، 583ص.

این کتاب شامل یازده فصل است: فصل اول درباره تاریخ شکل‌گیری ابابصیر، زمینه‌ها و شرایط تاریخی و تحولات است. فصل دوم به بنیان‌گذاران ابابصیر می پردازد و آنها را معرفی کرده است. فصل سوم مدیران ارشد و یاوران افتخاری این مرکز را معرفی کرده است. فصل چهارم و پنجم به معرفی دانش‌آموختگان و استادان و مربیان این مرکز می‌پردازد. فصل ششم به معرفی فعالیت‌های ابابصیر در سال‌های اخیر اختصاص دارد. فصل هفتم شامل چند مصاحبه با چهره‌ها درباره ابابصیر است. فصل هشتم انعکاس اخبار ابابصیر در رسانه‌ها است. فصل نهم شامل تحقیقات دانشگاهی درباره ابابصیر است. فصل دهم با عنوان مسیحیت و معلولیت به نقش کلیسا در فعالیت‌های هنری و فرهنگی معلولان ایران و جایگاه ابابصیر به عنوان مخالف کلیسا پرداخته است. بالاخره فصل آخر شامل اسنادی است که در متن هم از آنها استفاده شده است.
این کتاب حجیم‌ترین و جامع‌ترین اثری است که تاکنون درباره یک مرکز ویژه معلولان در ایران تألیف شده است. اطلاعات را به شیوه کتابخانه‌ای و میدانی یا با پرسش‌نامه جمع‌آوری و بر اساس ضوابط علمی تجزیه و تحلیل کرده است. امید است درباره دیگر مراکز معلولان ایران و حتی‌ نهادهای دولتی، تحقیقات انجام شود و کتاب‌هایی نوشته شود و در نهایت تاریخ معلولیت و معلولان ایران تدوین گردد. زیرا تاریخ هویت و سرمایه و منبع تجارب هر جامعه است.

توضیحات و معرفی کامل کتاب

علاقه مندان جهت تهیه این کتاب می توانند از روش های زیر سفارش دهند:
انتشارات توانمندان: ناشر تخصصی معلولیت و معلولان
تلفن: ۰۲۵۳۲۹۱۳۴۵۲ (ساعت ۸ الی ۱۷) ؛ تلگرام: ۰۹۳۹۸۳۷۳۴۳۵
آدرس: قم، بلوار محمد امین، خیابان گلستان، کوچه۱۱، پلاک۴، دفتر فرهنگ معلولین
ایمیل: info@handicapcenter.com

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.