معرفی چند عنوان کتاب درباره لکنت زبان

لکنت زبان

دفتر فرهنگ معلولین
لکنت زبان نوشته تیاپوگین در زمره نخستین آثاری است که درباره نوعی معلولیت یعنی لکنت زبان در ایران منتشر شده است. این کتاب دارای مشخصات کتابشناختی زیر است:
ن. پ. تیاپوگین، لکنت زبان، ترجمه عبدالوهاب عبادی، تهران، نیکپو، 1347، 256ص.
لکنت به معنای گرفتگی زبان، از کارماندگی زبان، شکستگی زبان، نیم زبانی و کلمات را درست ادا نکردن است. لکنت در فرهنگ و ادب و فلکور جایگاه خاصی دارد چون فکاهیون با استفاده از لکنت زبان مردم را به خنده و مزاح یا مسخره کردن دیگران سوق می‌دادند. نیز لکنت در دانش پزشکی مورد بحث قرار گرفته است. اما کتاب حاضر از نظر پزشکی و روان‌پزشکی به لکنت پرداخته است.
این اثر شامل هفت فصل است:
تکلم و مکانیسم آن، اختلال‌های تشنجی در گفتار، علت بروز لکنت، کسالت و علامت‌های اولیه آن، پیشروی و توسعه لکنت، ترس در گفتار، اساس و علت بیماری در مرحله دوم، معاینه و بررسی مبتلایان به لکنت، معالجه لکنت و شرایط مربوط به آن، اهمیت و فایده تکلم شمرده، تمرین حرف‌های صدادار، معالجه خردسالان پنج تا ده ساله، معالجه کودکان نابالغ و نوجوانان و بزرگسالان، کارهایی که باید خارج از گروه انجام گیرد، لکنت در اثر صاعقه، پیش‌گیری لکنت، یادآوری و اندرز به کسانی که لکنت دارند، یادآوری و اندرز به پدران و مادران آنان.
درباره معالجه لکنت در این کتاب چنین آمده است: منظور از درمان لکنت زبان و هدف اصلی آن باید نکات ذیل باشد:
الف. برطرف کردن تلفظ غلط کلمه‌ها و بی‌تربیتی و ناهمواری‌های تکلم و تبدیل آن به یک تکلم و تلفظ صحیح؛
ب. برطرف کردن حالت تشنج که ریشه روانی دارد و واکنش آسیبی آن باعث سنگینی و سماجت این عارضه و ناراحت شدن شخص می‌شود و در نتیجه، وقفه‌های گفتاری را پیش می‌آورد؛
ج. بالا بردن اعتماد به نفس برای مکالمه درست و استوار که به طور کلی با مکالمه عجولانه گذشته متفاوت باشد.
این کتاب اولین بار توسط محمد نوری در دانشنامه ناشنوایان (ص1120) معرفی شد و مقاله درباره آن نوشت.

     

مقابله با لکنت

دفتر فرهنگ معلولین
این کتاب سرگذشت دانشمندی به نام فردریک پمبرتن موری (متولد 1925م) است که خود لکنت زبان داشت. این کتاب توسط چند تن از مترجمان به فارسی برگردان و با مشخصات زیر منتشر شد:
مقابله با لکنت: سرگذشت دانشمندی که خود دچار لکنت است، فردریک پمبرتن موری، ترجمه زهرا سلیمانی و آذر مهری و علی حیدری و مهدی دستجردی کاظمی، تهران، جوانه رشد، 1387، 216ص.
مشخصات متن اصلی:

A Stutterers story و Frederick Pemberton Murray.

محتوای این کتاب علاوه بر زندگی‌نامه مؤلف و چگونگی ترسیدن و لکنت دار شدن زبانش در سه سالگی یا (1928م)، شامل تجارب او در زمینه درمان افراد ناشنوا و لکنت دار نیز کمک به خانواده‌هایشان در زمینه چگونه تعامل و رفتار با کودک دارای لکنت زبان است.
این کتاب بیست و سه فصل دارد: شروع لکنت و علت آن؛ دوره کودکی؛ رفتن به مدرسه و اذیت دانش‌آموزان؛ تلفن کردن؛ دشواری‌ها؛ خطاب به معلمان؛ هراس و فوبی؛ مشاوران؛ حالت تهاجمی؛ رفتن به دانشگاه استنفورد و مشکلات؛ بازگشت به دانشگاه؛ آغاز اشتغال به درمان بیماران؛ رفتن به آیو برای درمان بیماران؛ معارفه با همکاران و نزدیکان؛ تحصیل فوق‌لیسانس در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی؛ درمان لکنت با مراجعه به روانکاو؛ رفتن به سربازی؛ سخنرانی در انجمن شنوایی گفتار؛ پرسش و پاسخ‌های تخصصی.
در مجموعه زندگی‌نامه خودنوشت فردی است که لکنت زبان داشت و به طبابت بیماران هم می‌پرداخت و برای ناشنوایان و افراد دارای لکنت زبان آموزنده است.

     

چرایی لکنت کودکان

دفتر فرهنگ معلولین
ناهید عظیمی‌راد (متولد 1328 در تهران) فارغ التحصیل آسیب‌شناسی گفتار از دانشگاه ایندیانا در آمریکا و شاغل در دانشکده توانبخشی و رفاه اجتماعی در دانشگاه بهزیستی بوده است. او تجارب و یافته‌های خود را در کتابی تألیف و منتشر کرده است:
چرا کودکم لکنت می‌کند؟: پیشگیری و درمان لکنت زبان در کودکان پیش دبستانی بر اساس آخرین یافته‌ها، ناهید عظیمی‌راد (مهجتی)، تهران، امیرکبیر، 1387، 133ص.
این کتاب دارای هفت فصل و این مباحث است:
کودک دارای لکنت زبان؛ تشخیص و علائم لکنت؛ عوامل موجب پیدایش لکنت؛ حقایقی درباره لکنت؛ کمک و حمایت از کودکان دارای لکنت؛ تشدید لکنت و رفتار ما؛ ضرورت کاهش اضطراب؛ کاهش هیجان و ترس؛ تداوم لکنت و درمان آن؛ وظیفه والدین.

     

فرهنگ آسیب‌شناسی گفتار و زبان

دفتر فرهنگ معلولین
رضا نیلی‌پور و اکبر دارویی و مرتضی فرازی و ثروت هروآبادی و طاهره سیما شیرازی و لیلی حیاتی و فریبا یادگاری این فرهنگ دو زبانه فارسی انگلیسی را تألیف و منتشر کرده‌اند.
فرهنگ آسیب‌شناسی گفتار و زبان، رضا نیلی‌پور و دیگران، تهران، دانشگاه علوم پزشکی و توانبخشی، 1387، 103ص. چاپ سوم: 1389.
این فرهنگ‌نامه شامل دو قسمت انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی است و شامل واژه‌های مثل آسیب زبان، آسیب شنوایی، لکنت و معادل‌های آنها است.

     

شناخت لکنت

دفتر فرهنگ معلولین
ناتان لیوید (متولد 1945) سال‌ها درباره لکنت پژوهش داشت و یافته‌هایش را در کتابی تألیف کرد که در ایران ترجمه و منتشر شد:
شناخت لکنت، ناتان لیوید، ترجمه مجید اوریادی زنجانی و فاطمه کیخا، تهران، نورعلم، 1385، 122ص.
این کتاب در پنج فصل به این مباحث می‌پردازد: تعیین ماهیت لکنت؛ افراد دارای لکنت، زیست‌شناسی لکنت؛ انواع لکنت؛ روش درمانی لکنت؛ درمان مؤثر.

     

کودک و لکنت زبان

دفتر فرهنگ معلولین
استانلی این ورث و جین فری‌زر دو تن از همکاران مؤسسه تکلم آمریکایی دیدگاه‌ها و یافته‌های خود را در کتابی نوشته‌اند که در ایران ترجمه و منتشر شد:
کودک و لکنت زبان: راهنمای والدین، استانلی این ورث و جین فری‌زر؛ ترجمه و توضیح غلامعلی افروز، تهران، نشر کوبه، 1371، 212ص.
مشخصات متن انگلیسی:

If your child stutters: A guide for Parents و Stanley Ainwarth و Jane Fraser و speech foundation of America و 1990.

این کتاب هفت فصل و دارای این مباحث است: علائم لکنت در کودکان؛ درمان و بهبودی؛ علل و عوامل لکنت؛ نقش والدین در پیدایش لکنت کودکان؛ ارتباط غیر کلامی؛ زندگی روزمره؛ کمک و حمایت؛ کاهش اضطراب و ترس.

     

درمان کامل لکنت

دفتر فرهنگ معلولین
فیلیپ ج. روبرتس از کودکی از لکنت رنج می‌برد. فارغ التحصیل رشته کامپیوتر بود ولی در درمان لکنت خود ناکام بود. تا اینکه تصمیم گرفت تمام تجارب و اقداماتی که برای درمان خودش داشته با دیگران به اشتراک گذارد. به همین دلیل کتاب حاضر را نوشت:
درمان کامل لکنت، فیلیپ ج. روبرتس، ترجمه جمشید پور قریب، تهران، رشد، چاپ سوم: 1392، 192ص. چاپ اول: 1387.
مشخصات متن انگلیسی:

Com Phehnsive stuttering theraphy و phillip Roberts و 2003.

این کتاب دارای این مباحث است: ویژگی‌های لکنت و توصیف آن؛ درمان افراد دارای لکنت، روش درمان لکنت با تمرین‌های یازده‌گانه؛ درمان با تمرین‌های سه‌گانه؛ درمان کودکان.

     

درمان لکنت

دفتر فرهنگ معلولین
دکتر لوید م. هولیت استاد آسیب‌شناسی گفتار و شنوایی دانشگاه ایلینویز آمریکا تجارب و یافته‌های خود در زمینه لکنت را تدوین و کتابی نوشته است که در ایران، ترجمه و منتشر شده است:
درمان لکنت، لوید م. هولیت، ترجمه محمد رحیم شاه بداغی و افسانه عرشی و فاطمه نادری، تهران، نشر دانژه، 1386، 128ص.
مشخصات متن انگلیسی:

Stutterig Therapy: A guid to the chahes van Riper approach و Lioyd M. Hulit.

این کتاب در نه فصل به این مباحث پرداخته است: درمان لکنت در بزرگسالی؛ شروع لکت و علل آن؛ شناسایی و مشخصات؛ حساسیت زدایی؛ اصلاح و تثبیت؛ درمان کودکان؛ پیشرفت لکنت.

     

پرسش و پاسخ درباره لکنت زبان

دفتر فرهنگ معلولین
جمعی از نویسندگان متخصص در لکنت زبان در بنیاد آمریکایی لکنت زبان؛ با تدوین تجارب خود کتابی تألیف کرده‌اند؛ این کتاب به فارسی ترجمه و در ایران منتشر شد:
پرسش و پاسخ درباره لکنت زبان، ادوارد کانچر، ریچارد کرلی، هوگو گری کوری، بری جیتار، لوئیس نلسون، ویلیام پرکینز، دن ویلیامز، ترجمه مهدی دستجری و فرید مفیدی، تهران، انتشارات رشد، 1385، 100ص. چاپ سوم: 1388.
این کتاب یافته‌ها و دیدگاه‌های هفت تن از پژوهشگران مشهور آمریکایی در زمینه لکنت است و شامل این مباحث می‌باشد: گفتار بهنجار یا طبیعی؛ چیستی لکنت؛ شناسایی لکنت در کودکان؛ علل بروز لکنت؛ زمان ابتلا به لکنت؛ ویژگی‌ها؛ رفتار نزدیکان و مردم با کودک دارای لکنت؛ درمان لکنت؛ تحصیل و مدرسه رفتن؛ تداوم لکنت و جلوگیری از پیشرفت آن؛ خدمات درمانی؛ حمایت از افراد دارای لکنت.
در هر مبحث سؤالاتی که در جامعه مطرح است را آورده و با تجزیه و تحلیل آنها، به پاسخگویی پرداخته است.
این کتاب راهنمای خوبی برای مربیان و درمانگرها است.

     

راز لکنت زبان

دفتر فرهنگ معلولین
کامبخش فرهمندپور (متولد 1334 در کرمانشاه) فارغ‌التحصیل رشته گفتار درمانی گرایش لکنت زبان در سال 1358، دستاوردهای سال‌ها تحقیق و درمان خود را در این کتاب تدوین کرده و کتابش را با مشخصات زیر منتشر کرده است:
راز لکنت زبان: بازشناسی ماهیت لکنت زبان و درمان آن، کامبخش فرهمندپور، تهران، نسل نواندیش، 1388، 296ص. چاپ دوم: 1389.
شامل نوزده فصل است: ماهیت لکنت و درمان آن؛ نظریات علمی درباره آن؛ چگونه آغاز می‌شود؛ شبه لکنت‌ها؛ گسترش لکنت؛ پنهان کاری؛ علل نابسامانی و اختلال در زبان؛ عوارض و پیامدها؛ کارکرد زبان و لکنت آن؛ درمان؛ مشکلات درمان؛ رسانه‌ها؛ خانواده؛ پیشگیری؛ نقد برخی دیدگاه‌ها؛ نقد شیوه‌های درمان، پرسش و پاسخ‌ها؛ معرفی افراد مشهور دارای لکنت.

2 پاسخ
 1. مهدی
  مهدی می گوید:

  سلام خسته نباشید
  نسخه الکترونیک کتاب مقابله با لکنت: سرگذشت دانشمندی که خود دچار لکنت است رو نتونستم پیدا کنم، اگر امکان داره کمک کنید تا بتونم خریداری کنم، مرسی

  پاسخ
 2. کامبخش فرهمندپور
  کامبخش فرهمندپور می گوید:

  با سلام و عرض ادب به سروران گرامی – از اینکه کتاب راز لکنت زبان را معرفی کردید، بسیار سپاسگزارم؛ ولی لازم میدانم چند نکته بسیار مهم را خدمت شما عرض نمایم: 1) لکنت زبان فقط یک عادت شرطی شده است و نمیتوان آنرا یک معلولیت دانست. 2) این نوع دسته بندی، فشار روانی مضاعفی را به افراد دارای لکنت زبان و خانواده آنها وارد میکند. 3) چنانچه به توضیحات بیشتری نیاز بود، من در خدمت هستم. موفق باشید http://farahmandpour.com

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.