تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی قانون حمایت از حقوق معلولان در دست اقدام

«سهیل معینی» مشاور دفتر مدیریت امور حمایتی وزارت تعاون٬ کار و رفاه اجتماعی در تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی قانون حمایت از حقوق معلولان در گفتگو با کانال چاووش گزارشی از روند این آیین‌نامه‌ها ارائه داد.

به گفته وی آیین‌نامه‌های مواد 9 و 12 قانون به پایان رسیده و بخش عمده کار آیین‌نامه 13 به اتمام رسیده است. تنها نکته باقی‌مانده در خصوص این ماده روند تدوین همکاری سازمان‌های دخیل یعنی سازمان بهزیستی و تأمین اجتماعی در جهت تسهیل اجرای حکم این ماده و حذف مراحل بوروکراسی غیرضروری و دست و پا گیر در جهت پرداخت حق بیمه کارفرمایی، کارفرمایانی است که افراد معلول را استخدام می‌کنند.
معینی، با اشاره به آیین‌نامه اجرایی ماده 3 در خصوص مناسب‌سازی، با اعلام پیشرفت در تدوین این آیین‌نامه در جلسات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با نمایندگان دبیرخانه ستاد مناسب‌سازی کشور، دغدغه اصلی در این زمینه را رفع آسیب‌هایی که تاکنون موجب کاهش کارایی ستاد مناسب‌سازی کشور بوده است به گونه‌ای که بتوان ارتباط محکم و معناداری میان ستاد مناسب‌سازی کشور با ستادهای استانی و شهرستانی، به ویژه شهرداری‌ها به عنوان مهم‌ترین نهاد دخیل در مناسب‌سازی شهرها دانست.
وی افزود سابقه فعالیت ستاد مناسب‌سازی کشور مبین عدم عملکرد مطلوب این ستاد در هدایت ملی روند دسترس‌پذیری شهرها و روستاهاست که کوشش تیم تدوین‌گر آیین‌نامه اجرایی ماده 3 معطوف به حل این مشکلات است.

آیین‌نامه مهم دیگر در این خصوص مربوط به ماده 7 قانون یعنی حمایت از افراد معلول و خانواده‌های آنان از طریق پرداخت حق پرستاری، مددکاری، مشاوره و آموزش خانواده‌هاست.
معینی، مشکلات پیش‌روی این آیین‌نامه را که تیم تدوین‌گر سازمان بهزیستی و وزارت تعاون در صدد حل آنها هستند تعریف دقیق این خدمات، تعیین گروه‌های هدف، چگونگی افزایش دامنه شمول این خدمات و برآورد دقیق اعتبارات ذکر کرد. مشکل دیگر این آیین‌نامه حل مسئله چگونگی ارائه این خدمات از طریق مراکز غیردولتی یا کمک مستقیم به خانواده‌ها توصیف کرد که همگی مسائلی پیچیده و کارشناسی‌ هستند که باید به طور دقیق بررسی و حل و فصل شوند.

معینی، با اشاره به ماده 10 قانون یعنی تشکیل صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی افراد معلول افزود: بخش عمده محورهای این ماده تدوین شده‌اند و برخی مسائل باقی‌مانده باید در سطح کلان مدیریت وزارتخانه و سازمان بهزیستی تصمیم‌گیری شوند که امیدوارم به زودی این مهم نیز به انجام رسد.
مدیرعامل شبکه تشکل‌های نابینایان کشور با اشاره به وضعیت خطیری که کشور در آن قرار دارد از تلاش‌های جاری جهت تأمین حداکثری اعتبارات اجرایی قانون در سال 98 خبر داد که امید است با اعمال توجه درخور مسئولان منجر به اجرایی‌شدن بخش عمده‌ای از احکام قانون در سال آینده شود.

منبع: کانال تلگرامی شبکه نابینایان چاوش، 23 آبان 1397

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.