گردشگری معلولان در کشورهای مختلف

محققان اظهار کردند: استانداردسازی و فراهم کردن امکانات برای افراد معلول می‌تواند با افزایش جذب گردشگر خارجی به تحول اقتصادی کمک کند و برای هر کشوری ارزآوری داشته باشد.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، از آنجا که تعداد معلولان در جهان کم نیست، کارشناسان باید به این موضوع توجه داشته باشند که فراهم‌سازی امکانات سفر و گردشگری معلولان، بازار گسترده‌ای است که امکانات و خدمات مسافرتی و گردشگری برای آن هنوز فراهم نشده است.
برای گردشگری افراد مسن، معلول و دارای محدودیت‌های فیزیکی باید امکاناتی فراهم شود که به آسانی در دسترس باشند.
گردشگری قابل دسترس، همه افراد را قادر می‌سازد تا تجارب گردشگری داشته باشند و از آن بهره‌مند شوند. برای مثال، افراد مسن‌ کمتر می‌توانند از فناوری‌هایی مانند تلفن همراه استفاده کنند و این موضوع یک مانع برای گردشگری این افراد محسوب می‌شود.
البته لازم است بدانیم که مشکلات معلولان می‌تواند شامل افراد دیگری مانند کسانی که کودک در کالسکه دارند و یا سالمندان هم باشد.

موانع سفر و گردشگری برای افراد معلول چیست؟
مسافرت برای افراد معلول، می‌تواند یک چالش باشد، زیرا پیدا کردن اطلاعات در مورد خدمات در دسترس، چک کردن چمدان در هواپیما و رزرو اتاق برای بسیاری از معلولان دشوار، پرهزینه و زمان‌بر است.
البته باید بدانیم که سفر و گردشگری تاثیر بسیار زیادی بر روحیه افراد معلول دارد، اما با توجه به مشکلاتی که این افراد در مناطق گردشگری دارند، کمتر سفر می‌کنند.
نتایج مطالعات نشان می‌دهد که زیرساخت‌های شهری و سیستم حمل‌ونقل در بسیاری از کشورها، برای افرادی که تحرک محدود دارند، بسیار سخت و دشوار است و همین موضوع باعث شده است تا افراد معلول با موانعی برای جابجایی و سفر روبرو باشند.
همچنین افزایش خدمات برای معلولان، بهینه‌سازی زیرساخت‌ها و سیستم حمل و نقل، علاوه بر اینکه گردشگری را برای افراد معلول آسان می‌کند، باعث رونق اقتصادی در زمینه گردشگری نیز می‌شود.
البته برخی کشورها توانسته‌اند برای افراد معلول امکانات رفاهی فراهم کنند تا مشکلات آنها کمتر شود، از جمله این مکان‌ها عبارتند از:

واشنگتن
این منطقه در آمریکا با سیستم مترو بهینه برای افراد معلول و دسترسی به صندلی چرخدار و آسانسور در هر ایستگاه امکان تردد راحت برای افراد معلول را فراهم کرده است تا گردشگران معلول به راحتی در این منطقه تردد داشته باشند.

دنور
دنوردر کلرادو امریکا هم با فراهم کردن سیستم حمل‌ونقل عمومی مترو برای معلولان، تردد آنها را در شهر آسان کرده است.
از جمله امکانات دیگر در این شهر، فراهم کردن سرویس « در تا در است » که حمل و نقل افراد معلول در سراسر شهر را آسان می‌کند.
همچنین، در این شهر گام‌های بزرگی برای جاذبه‌های توریستی انجام شده است و دسترسی افراد معلول به مکان‌های گردشگری را فراهم می‌سازد که از جمله آنها دسترسی آسان برای افرادی است که اختلالات شنوایی دارند.

رُم
رم از جمله شهرهایی است که یک مقصد محبوب توریستی در ایتالیاست. در این شهر وسایل حمل ونقل، صندلی چرخدار و ایجاد رمپ در پیاده‌رو، رستوران، گالری و موزه‌ها فراهم شده است.

برلین
آلمان از جمله کشورهایی است که سرمایه‌گذاری زیادی برای افراد با محدودیت تحرک انجام داده است. برلین در سال ۲۰۱۳ توانست از کمیسیون اروپا برای سرمایه‌گذاری و دسترسی راحت افراد معلول جایزه دریافت کند.
سیستم حمل‌ونقل عمومی برلین تقریبا صد در صد برای افراد معلول طراحی شده است. بسیاری از موزه‌ها، مکان‌های نمایش تئاتر، رستوران‌ها و مکان‌های تفریحی برای دسترسی افراد معلول طراحی شده‌اند.

لندن
حمل‌ونقل عمومی در لندن دسترسی افراد معلول را به طور کامل فراهم کرده است. تاکسی‌ها در این شهر برای افراد معلول طراحی شده‌اند.
خیابان‌ها دارای رمپ‌های مخصوص صندلی چرخدار هستند و تقریبا تمام هتل‌ها برای مهمانان معلول، امکاناتی را فراهم کرده‌اند.

دبی
دبی به عنوان یک شهر جدید و مدرن، بیشتر ساختمان‌ها، رستوران‌ها و جاذبه‌های گردشگری خود را برای دسترسی افراد معلول مهیا کرده است. این شهر اخیرا سیستم مترویی ایجاد کرده است که برای افراد معلول بسیار راحت است و دسترسی آسان به فرودگاه خواهند داشت.
در این شهر، هتل‌های بین‌المللی دارای اتاق‌های خاص برای مهمانانی است که ممکن است معلولیت جسمی داشته باشند و نیاز به امکانات خاص دارند.

سنگاپور، سیدنی و ملبورن
سنگاپور، سیدنی و ملبورن هم از جمله شهرهایی هستند که توانسته‌اند بهترین امکانات را برای افراد معلول فراهم سازند تا به راحتی در این شهرها تردد داشته باشند.
یکی از امکانات مهم برای گردشگران معلول ساحل گردی است که استرالیا این امکان را برای گردشگران معلول فراهم کرده است.
در این سواحل به گردشگران معلول، صندلی‌های چرخدار مخصوص ارائه می‌دهند که برای استفاده در ساحل طراحی شده‌اند.
البته در برخی مکان‌ها، برای معلولان امکاناتی فراهم شده است تا بتوانند به زیر آب هم بروند و از دنیای زیر آب لذت ببرند.
یکی از موارد مهم این موضوع، استفاده از این صندلی‌ها در آب است و همچنین استفاده از صندلی‌های خاص برای کودکان و بزرگسالانی که مشکل جسمانی دارند.

اسپانیا
در اسپانیا اقدامات مهمی برای گردشگری قابل دسترس انجام شده که معلولان به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند.
در اینجا امکانات بسیاری در مناطق گردشگری و بناهای تاریخی برای افراد معلول فراهم شده است.
در شهر مادرید، تورهای ویژه معلولان برگزار می‌شود.
در بارسلونا نیز راهنماهای صوتی برای مسیرهای اصلی و بناهای تاریخی تعبیه شده است.

ایران
ایران هم با توجه به جاذبه‌های زیبایی برای جذب گردشگر می‌تواند امکانات رفاهی برای افراد معلول را فراهم کند تا آنها کمتر با مشکل مواجه شوند.
البته پاراتورهایی برگزار می‌شود که امکانات ویژه برای تورهای معلولان دارد، اما بسیاری از مکان‌های تاریخی و گردشگری برای افراد معلول امکاناتی ندارد و افراد نمی‌توانند از این مکان‌ها دیدن کنند.
البته در جزیره کیش، تاکسی ویژه سالمندان و معلولان راه‌اندازی شده است.
امکان ورود ویلچر به داخل تاکسی، صندلی‌های متحرک، رمپ ورودی و جادار بودن فضای داخلی از مزیت‌های تاکسی ویژه سالمندان و معلولان است.
مناسب‌سازی ناوگان حمل ونقل شهری و سهولت دسترسی برای گردشگران و ساکنان به جاذبه‌های گردشگری این جزیره از مهم‌ترین اهداف این طرح است.
مشکلات خاصی که توریست‌های معلول در هنگام سفر و گردشگری دارند عبارتند از:
فقدان اتاق‌های مناسب در هتل
مشکل انتقال از فرودگاه تا محل مورد نظر
کمبود وسایل نقلیه قابل دسترس
فقدان دسترسی به رستوران ها، کافه‌ها و غیره
فقدان دسترسی به امکانات اینترنتی
کمبود سرویس‌های بهداشتی مناسب معلولان در رستوران‌ها و مکان‌های عمومی
خیابان‌های نامناسب برای معلولان
فقدان دسترسی به افراد آگاه برای اطلاع‌رسانی و مشاوره به افراد معلول
نبود تجهیزات مرتبط با معلولان مانند صندلی چرخدار، صندلی حمام و بسیاری از موارد مورد استفاده برای امور شخصی
فقدان اطمینان از دسترسی به جاذبه‌های گردشگری
افراد معلول هم باید مانند سایر افراد جامعه از تعطیلات و سفر لذت ببرند، اما این امر فقط با فراهم‌سازی امکانات رفاهی میسر خواهد شد.

منابع:
www.un.org
www.disabled-world.com
www.divine.vic.gov.au
www.sunrisemedical.com
www.spain.info

منبع: ایسنا، ۵ آبان ۱۳۹۷

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.