تربیت بدنی معلولین

تربیت بدنی معلولین

دفتر فرهنگ معلولین

محمدرضا اسد تجارب آموزشی خود در رشته تربیت بدنی جمع‌آوری و کتاب حاضر را به عنوان متن درسی برای رشته تربیت بدنی و ورزش تألیف و با مشخصات زیر منتشر کرده است:
تربیت بدنی و ورزش معلولین، محمدرضا اسد، تهران، دانشگاه پیام نور، 1384، هشت + 247ص.

این اثر شامل پنج فصل است: فصل اول درباره تاریخچه معلولیت در جهان است و معلولیت را همزاد با پیدایش انسان می‌داند، از این‌رو تاریخ معلولیت همان تاریخ پیدایش انسان است. در جوامع باستانی، معلولان طرد می‌شدند ولی به تدریج انسان متوجه شد، معلولین حق حیات دارند و می‌توانند سودمند باشند و برای بقا و حیات آنان برنامه‌ریزی کردند. در ادامه به تعریف معلولیت، توانبخشی و روش‌های آن، حرکت درمانی و ورزش و تاریخچه آن، اهمیت و اثرات ورزش، انواع معلولیت‌ها و تأثیر ورزش در آنها.
فصل دوم درباره طبقه‌بندی معلولین است و شش گروه دسته‌بندی می‌کند: جسمی، حسی، ذهنی، اجتماعی، ارگان داخلی، سالمندان. فصل سوم وسایل کمکی و اندام‌های مصنوعی مورد استفاده معلولین. فصل چهارم به کلاس‌بندی رشته‌های ورزشی می‌پردازد. فصل پنجم درباره تاریخچه مسابقات پارالمپیک معلولین جهان است. در فصل آخر اطلاعات بسیار اندک درباره مشارکت ایران در پارالمپیک آورده است چون نویسنده بر اساس منابع دم دستی اقدام کرده و به اسناد و مدارک مراجعه نشده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *