اولین نشست شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد

اولین نشست شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد

آقایان و خانم ها معینی، یاوری، برجیان، کاری، عاروان، صالحی، عابدین‌زاده، قبادی، مبصر، کلوشانی، نعمتی، بیگ‌محمدلو و مروتی از حوزه معلولیت در این نشست حضور داشتند که معینی، برجیان، کاری، عاروان، نعمتی، صالحی، عابدین‌زاده، بیگ‌محمدلو و مروتی سخنرانی کردند.

گزیده‌ای از سخنان مدیران تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد حوزه معلولیت در اولین نشست با شریعتمداری وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی
مروتی مدیر کمپین پیگیری حقوق معلولان نیز با بیان اینکه جامعه معلولان در بدترین شرایط معیشتی خود در ۴۰ سال گذشته به دلیل تخصیص اعتبارات به بهزیستی و تحریم قرار دارند گفت: در دولت در سال ۹۴ مصوبه‌ای داشتیم که هنوز اجرا نشده است و در آن به شورای عالی معلولان اشاره شده بود که هنوز انتخاباتی برای آن برگزار نشده است.
وی افزود: اگر خانواده معلولان نباشند نمی‌دانیم شرایط و آینده آنها چه می‌شود. اکثر آنها وابسته به خانواده‌اند و برنامه‌های توانمندسازی کمی کمرنگ تر شده است.
وی افزود: از وزیر جدید می‌خواهیم بروزرسانی برای بهزیستی داشته باشد چه از لحاظ نرم افزاری و چه سخت افزاری؛ زنان معلول سرپرست خانوار دچار تبعیض مضاعف هستند. همچنین به بازنشستگی پیش از موعد معلولان نگاه ویژه داشته باشید.

احمدعلی بیگ محمدلو فعال حوزه مدنی نیز در این نشست گفت: در ایران، قوانین بالادستی و توسعه ای مدرنی نوشته می شود و این در حالی است که ما در اجرای ابتدایی ترین قوانین با مشکلات جدی روبه رو هستیم.

معینی مدیرعامل شبکه نابینایان و انجمن باور در این نشست گفت: در این شرایط خاص اقتصادی، اقشار متوسط به سطوح پایین آمده‌اند و اقشار ضعیف نتوانستند از چرخه حمایتی خارج شوند؛ در سیاست‌های عملی وزارتخانه، حتما ما را در تصمیم‌گیری‌ها بگنجانید.
وی افزود: لازم است حمایت‌های ویژه‌تری از معلولان صورت گیرد. قانون حمایت از معلولان تصویب شد اما در سال جاری اجرایی نشد و درخواست ما این است که به بودجه ۹۸ برسد و اجرایی شود تا بخشی از مواد قانونی را در بودجه ببینیم.
مدیرعامل انجمن باور خواستار تشکیل کمیته امور معلولان ذیل شورای عالی رفاه شد و گفت: وزارت رفاه پیگیر حقوق معلولان از دیگر دستگاه‌های اجرایی باشد./فارس

کامران عاروان، مدیرعامل جامعه معلولان ایران خطاب به وزیر رفاه گفت: بسیاری از ما پای مطالباتمان پیر شدیم و بسیار جدی هستیم و امیدواریم شما کمک کنید تا شرایط خوبی فراهم شود.
وی ادامه داد: بخش مهمی از معلولان ما که شاغل بودند بیکار شدند و یا در آستانه اخراج هستند. بخش خصوصی در قوانین حمایتی دیده نشده است. از شما می‌خواهم از بخش خصوصی حمایت کنید و مطمئن باشید که به کمک دولت می آیند. هر ساله تا ۱۰۰ نفر را جذب کار می کردیم اما از فروردین امسال ۵ نفر را هم نتوانستیم وارد بازار کنیم.

برجیان مدیرعامل انجمن علمی و آفرینش‌های هنری معلولان نیز با اشاره به گرانی ارز برای واردات تجهیزات‌ توانبخشی گفت: این تجهیزات ارزش بالایی پیدا کرده و دسترسی به آن مشکل شده است.
وی با اشاره به اینکه تجهیزات توانبخشی اولویت دوم برای تخصیص ارز دولتی است، افزود: این فشار روی بهزیستی و روی معلولان است و ویلچری که ۵۰۰ هزار تومان می خریدند اکنون باید دومیلیون تومان بخرند. فارس

محمود کاری: در آخرین جلسه به دکتر ربیعی گفتم شما ۵ سال وزیر بودی و ما خیری ندیدیم!

به گزارش ایسنا، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان این نشست به جمع بندی موارد مطرح شده پرداخت و گفت: با توجه به تحولات یک سال اخیر در کشور ضرورت دارد نگاه عمیق تری برای دوره سه ساله باقی مانده داشته باشیم.
وی افزود: مجددا از همکارانم می‌خواهم منشوری که درباره‌اش در مجلس سخن گفتیم را در اختیار نمایندگان تشکل ها قرار دهند تا آن را تکمیل کنیم. شما فعالان ان جی او ها در گرانبهایی هستید که نباید دست از دامان شما بکشیم. کمتر از ۱۰ درصد مردم علاقه مند به سهیم شدن در امور مشارکتی اجتماعی هستند. باید برای بزرگ کردن بدنه شرکای اجتماعی تلاش کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اظهاراتی مبنی بر اینکه موانع اداری در جلب مشارکت‌ها وجود دارد گفت: در این نشست اشاره شد که نظریه روشنی در حوزه اجتماعی نداریم از همکارانم می‌خواهم گام جدی در این زمینه بردارند. دولت باید بتواند به سیاست های روشنی برسد که از همین نظریه ها الهام گرفته شده باشد.
شریعتمداری افزود: پیگیری های لازم را برای تحقق اهداف مدنظر انجام می دهیم و تلاش می کنیم شورای عالی رفاه را در اولین فرصت تشکیل دهیم.

منبع: کانال تلگرامی کمپین حمایت از حقوق معلولان، ۶ آبان ۱۳۹۷

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *