اولین جشنواره سراسری عکس معلولیت و معنویت

اولین جشنواره سراسری عکس معلولیت و معنویت: بهار ۱۳۹۲، علی نوری، انتشارات توانمندان و دفتر فرهنگ معلولین، ۱۳۹۷، ۱۰۸ ص. مصور (رنگی).

ISBN: 978-622-6216-16-6

موضوع(ها):
معلولان — ایران — مصور
جشنواره‌های هنری — ایران

معرفی مختصر کتاب

مشاهده صفحات اولیه کتاب

انتشارات توانمندان
ناشر تخصصی معلولیت و معلولان
تلفن: ۰۲۵۳۲۹۱۳۴۵۲ (ساعت ۸ الی ۱۷) ؛ تلگرام: ۰۹۳۹۸۳۷۳۴۳۵
آدرس: قم، بلوار محمد امین، خیابان گلستان، کوچه۱۱، پلاک۴، دفتر فرهنگ معلولین
ایمیل: info@handicapcenter.com

 

پیام حجت الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی
به مناسبت نخستین جشنواره سراسری عکس معلولیت و معنویت
بسم الله الرحمن الرحیم
این روز فرخنده، ولادت حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام قطب ولایت و مولود کعبه، مولی و امام همه نخبگان و فرهیختگان جهان، راهبر انسانیت در جوامع مختلف نیز هدایتگر معلولین را تبریک می‏گویم.
از اینکه در خدمت معلولین مؤمن و مسلمان و خادمان آنان هستیم، مفتخریم. حضرت امیر(ع) در همه زمینه‏ها، الگو و مقتدای مؤمنان می‏باشند؛ در عرصه معلولین نیز، سیره و رویه‏ای به یادگار گذاشته که همواره الهام‏بخش مسلمین بوده است.
حضرت علی(ع) در فرمان به مالک‏اشتر، ضمن تعیین وظایف اقشار و گروه‏های مختلف جامعه، برای معلولین و مدیران مرتبط به امور آنان هم دستورالعمل‏هایی بیان فرموده‏اند و آنچنان زیبا به تحلیل مشکلات، آسیب‏شناسی و نیز راه کارها می‏پردازند، که گویی در تمامی عمر شریف، فقط کارشناس امور معلولین بوده‏اند.
ما پیروان آن حضرت موظفیم توصیه‏ها، اوامر و نواهی آن امام همام را اطاعت نماییم، این جشنواره در راستای همین اطاعت است و امیدوارم نخست رضای خداوند و سپس مرضی آن حضرت قرار گیرد. رجاء واثق دارم، معلولین و دیگر افرادی که در سطوح مختلف با تلاش‏های بی‏وقفه این جشنواره را برپا کردند، لب حوض کوثر از دست حضرت، اجر و پاداش خود را دریافت می‏نمایند.
از خداوند منّان استدعای عاجزانه دارم راه سعادت و سلامتی را برای معلولین هموار فرماید و ما را بیش از پیش در خدمتگزاری این انسان‏های شریف، مهیا نماید.
سید جواد شهرستانی
۱۳ رجب المرجب ۱۴۳۴

مقدمه
شخصیت‏ های فرهیخته و دانشمندان فراوان از میان معلولین مسلمان ظهور کرده ‏اند. ابن‏ ابی ‏الیمان (۲۰۰-۲۸۲ق) ادیب بزرگ و صاحب تألیفات در زمینه معانی، بیان و شعر، نابینایی مادرزاد بود؛ ابن حائک (متولد ۲۹۱ق) نحوی و ادیب بزرگ از هر دو چشم نابینا بود و مؤلف چند اثر است؛ مجدالدین ابن ‏اثیر شیبانی (۵۴۴-۶۰۶ق) از مورخان و محدث بزرگ و صاحب ده‏ها عنوان کتاب از دو پا فلج بود؛ ابن بصیر شاگرد و صحابی امام صادق(ع) و دارای خدمات زیادی در عرصه نظریات علمی شیعیان، نابینا بود. صدها شخصیت نامور و مشهور با اینکه از آسیب‏های ناشنوایی، نابینایی یا حرکتی برخوردار بوده‏ اند، اما هرگز گوشه ‏نشینی و کناره‏ گیری از خدمات فرهنگی و علمی را انتخاب نکرده ‏اند. در دوره جدید نیز شخصیت‏ های فراوانی با اینکه تعلق به جامعه معلواین داشته ولی از خدمت‏ رسانی به جامعه مسلمان دریغ نکرده ‏اند. سید هبه ‏الدین شهرستانی عالم وارسته‏ ای که تقریباً نیمی از عمر را نابینا بود ولی بنیان‏گذار نشریات فرهنگی و علمی شیعه، فعال در عرصه تعلیم و تربیت نوجوانان و جوانان شیعه و مؤلف ده‏ها عنوان کتاب بود. او از سال ۱۳۴۲ق به مشکلات جسمی دچار و در ۱۳۴۶ق بینایی خود را کاملاً از دست داد و در ۱۳۸۶ق به جهان ابدی پیوست.(دائرهالمعارف تشیع، ج۱۰)
به رغم این همه خدمات و تلاش، هنوز عده ‏ای فکر می‏کنند معلولین آدم‏های منزوی، بی‏ثمر و فقدان کارآیی اجتماعی ‏اند، زیرا شناخت صحیحی از جامعه معلولین ندارند. از اینرو هر سال همایشی به نام «جشنواره معلولیت» برگزار می‏ شود تا جامعه معلولین را بهتر معرفی نماید. این جشنواره هر سال متفاوت است و محتوا و موضوع تغییر می‏کند. سال جاری محتوای آن عکس و موضوع آن معنویت (شامل عبادت، زیارت، عزاداری، مطالعه و رایانه) است. ولی در سال‏های آینده محتوای جشنواره در حوزه‏ های عکس، فیلم، مقاله، کتاب، پایان‏ نامه، نشریات تخصصی، مراکز و مؤسسات و شبکه جهانی اینترنت متغیر است. یعنی هر سال نسبت به اقتضائات یک یا دو عنوان از عناوین فوق برای محتوا تعیین می‏شود، نیز موضوع هم متغیر است و هر سال نسبت به اولویت‏ها و ضرورت‏ها تعیین می‏شود.
دفتر فرهنگ معلولین (تأسیس مهرماه ۱۳۹۱) درصدد برآمد ابعاد و زوایای تاریخی، اجتماعی و فرهنگی معلولین را به مسلمانان و جهانیان بشناساند. این معرفی به چند روش امکان پذیر است. یک شیوه متداول با استفاده از فرهنگ مکتوب (کتاب و نشریه) است. این دفتر بسیاری از شخصیت‏ های فرهیخته معلول را به وسیله همین روش معرفی کرده است. برای نمونه کتاب‏هایی درباره رودکی، رازی، هبه‏الدین شهرستانی، دکتر محمد خزائلی تألیف و منتشر کرده است. تصمیم هست تا سه سال آینده برای همه شخصیت‏های معلول حداقل یک جلد کتاب منتشر کنیم. اما صرف کتاب کافی و مکفی نیست و باید از فیلم، عکس، نقاشی و دیگر فنون هنری نیز استفاده شود.
جشنواره عکس یکی از این تلاش‏های جمعی است. این جشنواره در نخستین دور برگزاری آن، به چهار جنبه‏ی معلولین یعنی جنبه عبادی، عزاداری، مطالعاتی و استفاده از ابزارهای مدرن مانند کامپیوتر پرداخته است. بسیاری از میهمانانی که به دفتر معلولین تشریف آورده‏اند وقتی با چشم خود یک نابینای مطلق را می‏بینند که پشت کامپیوتر نشسته و به راحتی با کامپیوتر کار می‏کند، برنامه‏نویسی می‏کند، ورود اطلاعات می‏نماید و ده‏ها عملیات دیگر، بسیار تعجب کرده؛ و البته پیش از مشاهده چنین رخدادی را غیرممکن می‏پنداشتند. در ابتدای کار، بسیاری می‏گفتند چنین جشنواره‏ای رونق پیدا نمی‏کند و با شکست مواجه می‏شود. ولی با تلاش‏های شبانه‏روزی هنرمندان، عکاسان و خود معلولین به موفقیت عالی رسیدیم. از طراحی و اعلام تا برگزاری اجلاسیه، پنج ماه طول کشید، بدون اینکه زمان‏های اعلام شده را تغییر و تمدید نماییم، همه امور در تاریخ‏های اعلام شده اجرا شد و نتایج مطلوبی حاصل گردید.
این جشنواره به توصیه و پیشنهاد حجه الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی زیدعزه رئیس مؤسسه جهانی آل بیت(ع) و نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی سیستانی دام ظله الوارف آغاز به کار کرد. نیز در تداوم آن همواره از پشتیبانی‏ ها و راهنمایی‏ های ایشان برخودار بوده ‏ایم. ایشان فرموده‏ اند از سال آینده جشنواره را گسترش بدهیم و بین المللی برگزار نماییم. با تدبیر و آینده نگری ایشان در سه دهه اخیر حوزه علمیه و روحانیت، قدم‏های بلندی در زمینه‏های مختلف برداشته است. رایانه و خطوط ارتباطی اینترنتی در بین طلاب و روحانیون ابتکار ایشان بود، کتابخانه‏های تخصصی ادبیات، علوم قرآن، علوم حدیث، تاریخ، فقه و حقوق و ده‏ها عنوان ابتکار دیگر در کارنامه استاد شهرستانی ثبت است. نیز معلولین را به عنوان یک قشر اجتماعی آسیب‏پذیر برای نخستین بار به نمایندگی از مرجعیت شیعه و حوزه علمیه زیر چتر حمایتی خود گرفت. نیز ابزارهای هنری مانند عکس و فیلم را برای گسترش فرهنگ دینی در لایه‏های این جامعه به کار گرفته است. داوران، مدیران مرکز و شورای راهبردی نیز به پیشرفت امور بسیار کمک نمودند. همینجا فرض است از استاد حاج علاءالدین نجف مدیر محترم روابط بین ‏الملل و روابط عمومی مؤسسه جهانی آل البیت(ع) کمال تشکر را داشته باشیم. ایشان در همه مراحل با علاقه خاص امور جشنواره را هدایت نمودند. شایسته است متفکران، پژوهشگران و فرهیختگان با نقدها و راه‏کارهای دلسوزانه خود، ما را در این مسیر یاری نمایند و از راهنمایی‏های سازنده خود بی‏ نصیب نگذارند.
محمد نوری
بهار ۱۳۹۲

گزارش کامل اولین جشنواره سراسری عکس معلولیت و معنویت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.