درباره صفحه «با معلولین» روزنامه اطلاعات

درباره صفحه «با معلولین» روزنامه اطلاعات

اباذر نصراصفهانی، ۷ مهر ۱۳۹۷

صفحه «با معلولين» در پنجم مهر ماه سال ۱۳۷۱ به عنوان تنها رسانه جدی و عمومی درباره معلولين با همت والاي آقاي رضا عبدالهي در روزنامه اطلاعات متولد مي شود.
اختصاص يك صفحه به معلولين در يك روزنامه كار بسيار با شهامتي بود كه مسئولين روزنامه اطلاعات از عهده آن برآمدند. البته نقش و تاثير رضا عبدالهي كه خود از چهره‌هاي موفق و درد آشناي معلوليت مي‌باشد قابل تحسين است.
طرح مسائل جدي و به چالش كشيدن مشكلات معلولين با حضور مسئولين امور معلولين و كارشناسان اين حوزه در صفحه با معلولين از نكات برجسته اين دوره مي باشد.
رضا عبدالهي در مدت چند سالي كه صفحه با معلولين را اداره مي كرده با قلم توانمند خود در سرمقاله‌هاي صفحه كه به “حرف اول” معروف شد توانست تا بخشي از مشكلات ناپيداي معلولين را با نگاهي نافذ باز بگشايد و در معرض ديد متوليان قرار دهد. او هرگز از نقش موثر و تمام كننده خود معلولين در بهبود وضعيتشان در جامعه غافل نشد.
حرف اول، مقاله هاي تحصصي و عمومي، اخبار، اشعار، مصاحبه، ورزش معلولين و معرفي توانبخشي در كشورهاي ديگر از بخش هاي اين صفحه مي باشد.
بعد از رضا عبدالهي صفحه با معلولين پس از يك وقفه به همت سرکار خانم نگین حسینی از دوازدهم آذر سال ۱۳۸۰ هر دو هفته یکبار روزهای دوشنبه منتشر میشود. خانم حسینی تا سال ۱۳۸۶ مدیریت این صفحه را بر عهده داشته اند.
طی پژوهشی که در قالب مأخذشناسی مقالات و نوشته های این صفحه توسط دفتر فرهنگ معلولین صورت گرفت درباره سیر انتشار این صفحه به این نتایج رسیدیم:
– این صفحه با عنوان «با معلولین» از مهرماه ۱۳۷۱ تا ۲۵ مرداد ماه ۱۳۷۷با مدیریت جناب آقای رضا عبداللهی هر دو هفته یکبار روزهای یکشنبه در صفحه یازدهم این روزنامه منتشر شده است.
-پس از سفر کاری جناب آقای عبداللهی به خارج کشور در تابستان ۱۳۷۷ این صفحه تعطیل می شود.
– با تلاش جناب آقای محمد کمالی، معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی، مجددا این صفحه با مدیریت سرکار خانم نگین حسینی از دوازدهم آذر ۱۳۸۰، همزمان با روز جهانی معلولین با همان عنوان «با معلولین» شروع به انتشار می کند. در دوره جدید این صفحه، هر دو هفته یکبار در روزهای دوشنبه و در صفحه یازدهم منتشر می شود.
– از پنجم تیرماه ۱۳۸۵ عنوا صفحه به «با معلولان» تغییر می‌یابد.
– بنا به صلاحدید مدیریت روزنامه اطلاعات، از دی ماه ۱۳۸۶ مطالب این صفحه یه ضمیمه اجتماعی روزنامه اطلاعات منتقل می شود و معمولا مطالب در صفحه اول و ششم ضمیمه اجتماعی که هر هفته روزهای چهارشنبه همراه با روزنامه منتشر می شود، آورده می شود. عنوان صفحه ششم هم که به این امر اختصاص می یابد «معلولان» می‌شود. نکته قابل توجه این است که گرچه مطالب به ضمیمه منتقل میشود، لیکن، هر هفته صفحه ای اختصاصی در این ضمیمه اجتماعی به معلولان اختصاص می یابد.
– در تمامی دوره ها مواقعی بوده که به جهت نداشتن مطلب، این صفحه منتشر نشده است و به عبارتی در ماه، یک مرتبه این صفحه منتشر شده است. این امر در اواخر سال ۱۳۸۰ و اوایل سال ۱۳۹۰ خیلی مشهود است.
– تا آذر ماه ۱۳۹۰، حداقل هر ماه دو مرتبه این صفحه منتشر شده است. ولی از این تاریخ به بعد، دیگر سیر منطقی نداشته است و به ندرت این صفحه منتشر شده است. از سال ۱۳۹۱ تاکنون این صفحه به غیر از روزهایی که مرتبط با معلولین است همچون روز جهانی معلولین، روز عصای سفید و روز جهانی ناشنوایان دیگر منتشر نشده است.


صفحه با معلولین روزنامه اطلاعات در تاریخ ۲۴ فروردین ماه ۱۳۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *