هفته جهانی ناشنوایان تبریک ندارد!

چگونه می‌شود به مظلوم‌ترین و مغفول‌ترین قشر جامعه تبریک گفت در حالی که به حداقل حقوق خود حتی در مقایسه با سایر معلولیت‌ها هم نرسیده‌اند؟
ناشنوایان مظلومترین و مغفول‌ترین قشر معلولان ایران هستند،این مهم را حتی می‌شود از آمار جمعیت ناشنوایان هم فهمید.سیدمرتضی خاتمی نماینده مجلس و عضو کمیسیون بهداشت و درمان در ۱۳ اسفند ۹۶ در گزارشی گفت که بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر دچار اختلال شنوایی هستند و سالانه ۷ هزار نفر به این جمعیت افزوده می‌شود(لینک منبع) این در حالی‌ست که دکتر نحوی‌نژاد معاون توانخشی بهزیستی ۳ مهرماه ۹۷ در مصاحبه با ایرنا آمار ناشنوایان را تنها ۲۴۵ هزاز نفر عنوان کرد (لینک منبع) .با این وجود چگونه می‌توان باور کرد که ناشنوایان به حداقل حقوق خود حتی در مقایسه با دیگر معلولان رسیده باشند؟
با اینکه قانون حمایت از حقوق معلولان تازه به تصویب رسیده اما زبان اشاره که زبان مادری ناشنوایان می‌باشد در این قانون وجود نداشته و به رسمیت شناخته نشده است،وقتی زبان اشاره این قشر را به رسمیت نشناسند چگونه می‌توانند ادعا کنند که حداقل حقوق انسانی این افراد را رعایت کرده‌اند؟چگونه می‌توانند ادعا کنند که ناشنوایان به حداقل فرصت‌ها دست یافته‌اند؟
ناشنوایی معلولیت پنهان است و از نظر کارشناسان جزء پیچیده‌ترین و مشکل‌ترین معلولیت‌هاست بنابراین لازم و ضروریست تا بیشتر به آن توجه شود اما در کمال تاسف نه تنها توجهی به آن نمی‌شود بلکه مورد تبعیض مضاعف نیز واقع شده است.
ناشنوایان از رسانه ملی محروم هستند و هیچکس پاسخگوی این محرومیت نیست.در مدارس استثنایی زبان مادری ناشنوایان تدریس نمی‌شود و آنان مجبورند زبان مادری خود را در آموزشگاه‌های آزاد با پرداخت هزینه سنگین که برای خیلی از خانواده‌ها نیز ممکن نیست یاد بگیرند!
در سازمانها ارگانها ادارات دولتی و خصوصی مراکز قضائی مراکز درمانی آموزشی هنری ورزشی و … هر جایی که شما فکرش را بکنید که کار هر انسانی به آنجا می‌اقتد رابط یا مترجم زبان اشاره وجود ندارد و ناشنوایان دچار مشکلات عدیده‌ای در مراجعه به آنها هستند.
در صورت وقوع تصادف یا حوادثی نظیر آتش سوزی درگیری اورژانس نیاز به ماموران انتظامی و … سامانه‌ای جهت ناشنوایان وجود ندارد تا ارتباط برقرار نموده و مشکل خود را گزارش دهند.
سمعک و کاشت حلزون بسیار گران هستند و هر چند از آغاز سال ۹۷ قرار بوده کاشت حلزون برای کودکان زیر شش سال رایگان باشد اما افرادی با سن بالاتر از این خدمات محروم هستند.نوبت دریافت سمعک‌های بهزیستی طولانی است و به دلیل ارزانی کیفیت خوبی نداشته و گزارشاتی مبنی بر افت شنوایی افراد بر اثر استفاده از این سمعک‌ها به گوش می‌ر‌سد.
در بحث استخدام و اشتغال ناشنوایان هم مانند موارد بالا آماری از اشتغال و استخدام آنان وجود ندارد و بیکاری جزء اولین و مهمترین مشکلات و دغدغه ناشنوایان است.
دستورالعملی برای مراکز آموزشی عالی و مدارس برای برخورد و رفتار با ناشنوایان وجود ندارد یا به آن اعتنا نمی‌شود.اساتید نسبت به دانشجویان ناشنوا بی توجه‌انداز اف ام استفاده نمی‌کنند و دانشجویان مانند سایرین نمی‌توانند بهره کامل را از کلاس‌های آموزشی ببرند.
در بسیاری اماکن عمومی تابلوهای راهنمایی وجود ندارد و ناشنوایان سردرگم می‌شوند،سینماها برنامه‌ای برای نمایش فیلم با زیرنویس یا زبان اشاره برای ناشنوایان ندارند.
ناشنوایان و سایر معلولان سهمی در کتابهای درسی و بیلبردهای شهری جهت آگاهی‌رسانی و فرهنگ‌سازی ندارند و مردم در مواجهه با معلولان به ویژه ناشنوایان نمی‌دانند چگونه ارتباط برقرار نمایند و رفتار کنند.
ناشنوایان همچون سایر اقشار جامعه مالیات پرداخت می‌کنند ولی خدماتی در قبال آن دریافت نمی‌کنند.
حقوق تضیع شده این قشر خاموش بسیار است و نوشتن از آن دردی از آنان دوا نمی‌کند باید مردم را نسبت به حقوق ناشنوایان آگاه کرد و از مردم و رسانه‌ها خواست تا نسبت به آن حساس شوند،از مسئولان مطالبه نموده و پیگیر مطالبات باشند.در همین راستا به عرض می‌رساند کمپین بنابر مسئولیت ذاتی خویش که همانا پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت است در طول 23 ماه گذشته با توجه بر مستندات موجود در کانال همیشه پیگیر حقوق ناشنوایان بوده و آماده هرگونه همکاری در جهت استیفای حقوق این عزیزان می‌باشد.
اینجانب ضمن ادای احترام به استاد فقید باغچه‌بان هفته جهانی ناشنوایان را گرامی می‌دارم و از عموم دغدغه‌مندان حقوق افراد دارای معلولیت تقاضا دارم تا نه فقط در طول این یک هفته و نه فقط با شعارهای خوب که همیشه در فعالیت‌های اجتماعی و در مواجهه با هر تریبونی پیگیر مطالبات به حق و قانونی و همچنین صدای فریاد حق‌خواهی ناشنوایان باشند.

به امید استیفاء حقوق افراد دارای معلولیت
بهروز مروتی، کانال تلگرامی کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت، ۹۷/۰۷/۰۵

برگزیده‌ای از سخنرانی‌های فعالان حقوق ناشنوایان با زبان اشاره در قرآن‌کده توانمندان
دفتر فرهنگ معلولین نمایشگاه قرآن ۲۹ اردیبهشت الی ۱۱ خرداد ۹۷

@dscampaign

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.