معرفی کتاب “گردشگری قابل دسترس برای همه”

گردشگری معلولان

دفتر فرهنگ معلولین

نادر کردی (متولد ۱۳۶۹) با بررسی وضعیت گردشگری معلولان کتابی با مشخصات زیر تألیف و منتشر کرده است:
گردشگری قابل دسترس برای همه: با تأکید بر گردشگران دارای معلولیت جسمی ـ حرکتی، تهران، انتشارات پشتیبان، ۱۳۹۶، ۳۴۴ص.
همان‌طور که از عنوان کتاب پیداست، هدف مؤلف بررسی ابعاد گردشگری دسترس‌پذیر یا در دسترس یا قابل دسترس است. این مفهوم جدیداً به گردشگری راه یافته و حتی سازمان جهانی گردشگری، سال ۲۰۱۶ را «گردشگری برای همه» نام‌گذاری کرد. و در مورد معلولان به این معنا است که آنان مثل افراد عادی بتوانند از گردشگری هم برای گذران اوقات فراغت و هم به عنوان کسب و کار استفاده کنند.
این کتاب شامل سه فصل است: فصل اول (تعاریف، تنوع و تفاوت نیازها و مدل‌های معلولیت در گردشگری) به این مباحث می‌پردازد: انگیزه گردشگران، گردشگری قابل دسترسی برای معلولین، انواع معلولین در انواع سفرها، موانع گردشگری معلولین، استانداردها برای هتل‌ها، خدمات و تسهیلات برای معلولین، ضرورت گردشگری برای معلولین.
فصل دوم (چک لیست ارزیابی واحدهای اقامتی) شامل پرسش‌نامه جامع برای گردآوری اطلاعات واحدهای اقامتی و سپس ارزیابی اطلاعات به دست آمده است.
فصل سوم (مطالعات موردی) به بررسی محل‌هایی که در گردشگری معلولین مؤثر هستند می‌پردازد. در مجموع کتابی با سوژه جدید است و معلولین برای انواع اهداف اقتصادی یا فرهنگی می‌توانند از آن استفاده کنند. زیرا گردشگری در سطح جهان از مشاغل سودآور و قابل توجه است و معلولین می‌توانند به عنوان یک اشتغال پایدار از آن بهره‌مند شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.