گزارش اختتامیه نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان

اختتامیه نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان در اصفهان برگزار شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، اختتامیه نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان شامگاه شنبه در اصفهان برگزار شد. حدود یک‌هزار و 500 اثر در دو بخش اصلی و ویژه از استان‌های اصفهان، مازندران، خراسان رضوی، قم، خوزستان، کردستان، آذربایجان شرقی و تهران و در بخش بین الملل از کشورهای اوگاندا، کانادا، پاکستان، چین و لبنان به باشگاه خبرنگاران معلول ارسال شد.
در بخش ویژه مسابقه، 296 اثر از معلولان جسمی، حرکتی، قطع نخاعی، نابینایان و ناشنوایان و یک هزار و 82 اثر توسط خبرنگارانی که در مورد معلولان نوشتند، مورد ارزیابی قرار گرفت.
در بخش اصلی 38 نفر و در بخش ویژه 15 نفر در بخش‌های مصاحبه، گزارش، خبر، مقاله و عکس، مقام‌های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند و مورد تقدیر قرار گرفتند.

ارسال حدود 1500 اثر به باشگاه خبرنگاران معلول اصفهان
دبیر جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان در این جشنواره گفت: یک هزار و 478 اثر در دو بخش اصلی و ویژه به باشگاه خبرنگاران معلول اصفهان ارسال و مورد ارزیابی قرار گرفت.
منصور گلناری با اشاره به ضرورت نشان دادن توانمندی معلولان اظهار داشت: در این راستا آثاری از خبرنگاران معلول و خبرنگاران عادی که برای معلولان نوشته بودند، در قالب برگزاری جشنواره، جمع‌آوری و مورد ارزیابی قرار گرفت.
وی افزود: این جشنواره در دو بخش اصلی و ویژه برگزار شد که در بخش اصلی یک‌هزار و 82 اثر و در بخش ویژه 296 اثر ارسال شد.
دبیر جشنواره با بیان اینکه آثار در قالب‌های مختلفی ارائه شده است، گفت: مصاحبه، گزارش، خبر، مقاله، عکس، کاریکاتور، کلیپ‌های صوتی و تصویری و …از جمله قالب‌هایی هستند که شرکت کنندگان آثار خود را ارائه کرده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: در بخش اصلی، 38 نفر و در بخش ویژه 15 نفر توانستند مقام‌های اول تا سوم را به خود اختصاص بدهند.
گلناری با اشاره به اینکه جشنواره به صورت بین المللی برگزار شده، اظهار داشت: خبرنگاران معلولی از کشورهای اوگاندا، کانادا، پاکستان، چین و لبنان برای این جشنواره آثار خود را ارائه کردند که متأسفانه به دلایلی همچون تعداد کم آثار و مشکل رفت و آمد به ایران با توجه به شرایط اقتصادی فعلی، امکان حضور آنها در اصفهان میسر نشد.
دبیر جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان افزود: برای تقدیر از آنان، تقدیرنامه‌ای برای آنها از طریق ایمیل ارسال خواهد شد.
وی ادامه داد: به غیر از اصفهان، از استان‌های مازندران، خراسان رضوی، قم، خوزستان، تهران، کردستان و آذربایجان شرقی آثاری به جشنواره ارسال شده بود که تسهیلات اقامتی به مدت دو روز برای آنها در اصفهان فراهم شده بود که بتوانند امروز در آیین اختتامیه اولین جشنواره رسانه‌ای معلولان حضور یابند.
گلناری با بیان اینکه 10 درصد افراد کشور را جامعه معلولان تشکیل می‌دهند، گفت: آیا معلولان به اندازه 10 درصد از امکانات شهری، اشتغال، تحصیل و … بهره‌مند هستند. ما در همه زمینه‌ها به جامعه معلولان بدهکاریم.
وی خاطرنشان کرد: مناسب‌سازی برای معلولان در اصفهان انجام شده و امیدواریم اصفهان به صورت نمونه در حوزه مناسب‌سازی معلولان مطرح شود و وظیفه را بشناسیم و به آن عمل کنیم.

حضور معلولان در اجتماع نشان دهنده مطالبه‌گری آنهاست
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان نیز در این جشنواره با اشاره به مطالبه گری معلولان اظهار داشت: تا حضور معلولان در جامعه نباشد، مطالبه‌گری آنها جدی گرفته نمی‌شود و به گوش کسی نمی‌رسد.
مرضیه فرشاد افزود: باشگاه خبرنگاران معلول با پیگیری‌های مستمر از سال 94 آغاز شد و استقبال بی‌نظیر معلولان از این باشگاه و عضویت آنان در آن و حضورشان در جامعه قابل تحسین است.
وی با بیان اینکه حضور معلولان در اجتماع نشان دهنده مطالبه‌گری واقعی آنها از جامعه است، گفت: خبرنگاران معلول درخواست و نارضایتی خود از عدم مناسب‌سازی را به گوش مسئولان می‌رسانند و مسئولان نیز با دیدن معلولان در جامعه وظیفه خود می‌دانند برای این قشر از جامعه مناسب‌سازی کنند.
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان ادامه داد: تعریف معلولیت در سبد خانوار اجتماعی باید دیده شود و نیاز به اصلاح فرهنگ وجود دارد و این تغییر نگرش با رفتار مناسب و منطقی امکان‌پذیر است.
وی با اشاره به اینکه در سال 96 برای بار دوم قانون جامع حمایت از معلولان بازنگری شد، اظهار داشت: در اردیبهشت ماه امسال شورای نگهبان، تخصیص سه درصدی اشتغالزایی به معلولان را پیگیری کرد.
منبع: خبرگزاری تسنیم، 18 شهریور 1397

برترین های جشنواره رسانه‌ای معلولان در اصفهان تقدیر شدند

به گزارش عصر اصفهان، اختتامیه نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان با ارائه ۱۳۷۸ اثر در دو بخش اصلی و ویژه برگزار شد و یکهزار و ۸۲ اثر در بخش اصلی و ۲۹۶ اثر در بخش ویژه از استان‌های اصفهان، گیلان، مازندران، خراسان رضوی، خوزستان، تهران، قم، آذربایجان شرقی، کردستان و همچنین از کشورهای اوگاندا، پاکستان، کانادا، چین و لبنان در این جشنواره شرکت کردند که در نهایت ۳۸ اثر در بخش اصلی و ۱۵ اثر در بخش ویژه به عنوان آثار برتر انتخاب شدند.
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان در این جشنواره بین‌المللی با بیان اینکه از فرآیند خوبی که طی شده تا باشگاه خبرنگاران معلول به این نقطه برسد بسیار خرسند هستم، گفت: تکرار این موضوع را زیاد دیده‌ایم که یک فکر و خلاقیتی شکل بگیرد اما متاسفانه بعد از مدتی فراموش شود، اما آن چیزی که ارزش دارد احترام و پیگیری اعضای باشگاه خبرنگاران معلول است.
مرضیه فرشاد، بیان اینکه امروزه حضور معلولان در سطح جامعه بیشتر شده است، افزود: این حضور بیشتر سبب نمایان‌تر شدن عدم مناسب‌سازی برای معلولان شده و به تبع آن نیز مطالبه ایجاد و همین مطالبه سبب به سرانجام رسیدن کارها می‌شود.
وی افزود: باشگاه خبرنگاران معلول(آسنا نیوز) با ایجاد یک فضای مؤدبانه و مقتدرانه، نارضایتی بیشتری نسبت به گذشته را نمایان کرده که این نارضایتی را به فال نیک می‌گیریم و این واقعیت و نقص ما بیشتر نمایان می‌شود.
فرشاد با بیان اینکه به دنبال اصلاح دید جامعه نسبت به معلولان هستیم، ادامه داد: نمی‌گوییم افرادی که برای معلولان وقت نمی‌گذارند بی احساس هستند بلکه به دنبال اصلاح فرهنگ هستیم که زمان نیاز دارد و این تغییر نگرش با رفتار مناسب و منطقی ایجاد می‌شود.

ارائه ۱۳۷۸ اثر در نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان
منصور گلناری، دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان گفت: با تلاش در سه سال گذشته، تشکیل باشگاه خبرنگاران معلول و برگزاری این جشنواره به دنبال اثبات توانمندی بیشتر معلولان بودیم و ۸۰ درصد این جشنواره به همت معلولان برگزار شد که قابل تحسین است.
گلناری پیرامون برگزاری نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان افزود: این جشنواره در دو بخش اصلی و ویژه برگزار شد که بخش اصلی مربوط به آثار معلولان و بخش ویژه مربوط به افرادی است که معلول نیستند ولی آثار مرتبط با حوزه معلولان را منتشر کرده‌اند.
مدیرعامل انجمن بیماران آسیب نخاعی استان اصفهان ادامه داد: شرکت کنندگان در بخش اصلی جشنواره در ۱۲ رشته شامل گزارش، صفحه‌بندی، عکس خبری، عکس سوژه‌ای، فن بیان، خبر، مقاله، کاریکاتور، مصاحبه تصویری، طنز و قطعه ادبی و در بخش ویژه در پنج رشته شامل عکس، مصاحبه، گزارش، خبر و مقاله آثار خود را ارسال کردند.
دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان گفت: این جشنواره از ابتدا به صورت بین‌المللی اعلام شد ولی در بخش جوایز، بخش بین‌المللی حذف شد چون تجربه اولمان بود و تعداد آثار نیز کم بود و دوم اینکه به دلیل شرایط موجود امکان حضور این افراد با مشکلاتی همراه بود ولی به صورت ایمیل یا از طریق پست لوح تقدیر و یادبودی را به شرکت کنندگان خارجی اهدا خواهیم کرد.
سحر مشایخی عضو باشگاه خبرنگاران معلول (آسنانیوز) بابیان اینکه یکی از راهکارهایی که سبب شکوفا شدن توانایی معلولان و خارج شدن آنها از درد معلولیت و نگاه ترحم‌آمیز جامعه می‌شود افزود: باید دید معلولان به چه شغل و هنری علاقه دارند تا اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند و به عنوان یک صاحب فن دیده شوند که خبرنگاری یکی از همین مشاغل است.
وی که عضو انجمن بیماران آسیب نخاعی استان اصفهان نیز هست، افزود: به پیشنهاد دبیر جشنواره در اردیبهشت ماه سال ۹۴ با ۲۰ معلول، باشگاه خبرنگاران معلول تأسیس و پس از یک سال آموزش فعالیت خود را آغاز کرد.

ما معلولان از خود می‌گوییم تا حقیقت گم نشود
محمدجواد خادمی عضو دیگر باشگاه خبرنگار معلول نیز در این جشنواره به تشکیل این باشگاه اشاره کرد و گفت: به راستی در این سال‌ها که صدها سایت و پایگاه خبری، اخبار را منتشر می‌کنند هدف راه‌اندازی باشگاه خبرنگاران معلول چیست؟ عد‌ه‌ای در پاسخ این سوال گفتند متولیان این امر به دنبال اسم درآوردن هستند، عد‌ه‌ای دیگر گفتند معلولان را سرکار گذاشته‌اند اما واقعیت این است که ما معلولان از خود می‌گوییم تا حقیقت گم نشود.

مدیرعامل انجمن روشن بین اصفهان افزود: افراد زیادی تلاش کردند مشکلات معلولان را بیان کنند که قابل تحسین و قدردانی است اما تنها یک نابینا می‌داند ندیدن چیست، یک ناشنوا می‌داند نشنیدن چیست و یک معلول جسمی حرکتی می داند روی ویلچر نشستن یعنی چه.
به گفته وی، با راه‌اندازی باشگاه خبرنگاران معلول در حقیقت به دنبال کمک کردن به خودمان هستیم تا بتوانیم در امتداد احیای حق‌ معلولان گامی برداشته باشیم.

باشگاه خبرنگاران معلول، صدای معلولان است
سما زمانی عضو دیگر باشگاه خبرنگاران معلول وعضو انجمن خانواده ناشنوایان استان اصفهان در این جشنواره با بیان اینکه باشگاه خبرنگاران معلول در حقیقت صدای ما معلولان است، افزود: آموزش خبرنگاران، شناسایی نیروهای نخبه، برگزاری کلاس‌های آموزشی، مطالبه‌گری و تغییر دیدگاه جامعه نسبت به معلولان از جمله اهدافی است که در این باشگاه دنبال می‌کنیم.
در پایان مراسم با حضور مدیران و مسئولان استان اصفهان از نفرات برتر نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان تقدیر به عمل آمد ولوح تقدیروتندیس جشنواره با هدایای نقدی به برگزیدگان اهداء گردید و از اتفاقات قابل تحسین در این رویداد فرهنگی خبری این بود که یکی ازخبرنگارانی که حائز رتبه شده بود جایزه خود را به معلولان اهداء کرد.
منبع: پایگاه خبری عصر اصفهان، 18 شهریور 1397

دفتر فرهنگ معلولین حائز چندین رتبه
در نخستین جشنواره رسانه‌ای معلولان

اختتامیه نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان، شنبه 17 شهریورماه 1397 در اصفهان برگزار گردید. حدود 1500 اثر در زمینه مصاحبه، گزارش، خبر، مقاله و عکس از چند کشور رسیده و داوری شده بود و در این مراسم افرادی که رتبه اول تا سوم را کسب کرده بودند اعلام گردید و تندیس به همراه تقدیرنامه اعطا گردید.
دفتر فرهنگ معلولین 4 جایزه دریافت کرد:
– محمد نوری سردبیر فصلنامه توان نامه(متعلق به دفتر فرهنگ معلولین) برای صفحه بندی، رتبه اول
– محمد علی سمیعی برای مقاله “مولانا و معلولیت”(منتشر در مجله توان نامه)، رتبه اول
– ابوذر سمیعی برای مقاله “رسالت رسانه”(منتشر در مجله توان نامه)، رتبه دوم
– اعظم قاسمی برای مقاله “بزرگراه نجات جهانیان”(منتشر در مجله توان نامه)، رتبه سوم
– فاطمه صادقی تبار برای مقاله “تصویر سازی و خیال روشندلان”(منتشر در مجله توان نامه)، بخش ویژه، رتبه سوم
با توجه به اینکه این‌گونه جشنواره‌ها موجب رشد و ارتقای تجارب و دانش معلولان در رشته‌های مختلف ارتباطات و اطلاع‌رسانی و مدیریت رسانه می‌شود، امید است مدیران و نهادهای دولتی و نیز تشکل‌های مردمی بیش از گذشته به این‌گونه موضوعات اهتمام داشته باشند.

اختتامیه نخستین جشنواره رسانه ای معلولان
نفرات برتر

بخش ویژه 

عکس

صاحب اثر رتبه
سهیلا گندمکار

فاطمه علیزاده

رتبه

سوم

مجتبی جهانبخش رتبه دوم
هیچ اثری حائز رتبه اول نشد

 

مصاحبه

صاحب اثر نام رسانه عنوان اثر رتبه
سجاد صابری گردشگران طبیعت پرداختن به گردشگری معلولان هزینه نیست سوم
آذین عطریان هفته‌نامه یاقوت معلولین آسیب نخاعی چشم انتظار حمایت دستگاه‌ها دوم
مریم دره‌شیری آوای رسا نه به این زودی اما موفق می‌شوم اول

 

گزارش

صاحب اثر نام رسانه عنوان اثر رتبه
مهتاب دره‌شیری ____________ بریس پوشان حرفه‌ای سوم
آلاء توحیدی‌‍راد روزنامه همشهری ساز ناکوک بودجه برای کودکان فلج مغزی دوم
زهره قندهاری روزنامه اصفهان زیبا در مجلس نماینده نداریم، چون حق ورود نداریم اول

  

خبر

صاحب اثر نام رسانه عنوان اثر رتبه

 

نازیلا انصاری‌پور خبرگزاری ایمنا بیکاری معلولین و قانونی که خاک می‌خورد سوم
عاطفه قلع‌ریز خبرگزاری مهر بهره‌برداری از ساختمان جدید بیماران آسیب نخاعی

 

دوم
هاجر احمدی روزنامه عصر اصفهان حمایت قطار شهری اصفهان از معلولان و نابینایان اول

  

مقاله

صاحب اثر نام رسانه عنوان اثر رتبه
فاطمه صادقی‌تبار توان‌نامه تصویرسازی و خیال روشندلان سوم

 

نفیسه راهداری خبرگزاری فارس دست‌هایی که همه زیبایی‌های دنیا را می‌خواند دوم
نازیلا انصاری‌پور خبرگزاری ایمنا سکوت لال اطلسی اول

   

بخش اصلی

صفحه بندی

نام نشریه نام موسسه سردبیر

 

رتبه
دوماهنامه ” باران” انجمن دفاع از حقوق معلولین قروه صباح سلطانی سوم

 

فصلنامه ” ازنو” انجمن حمایت از بیماران آسیب نخاعی آزاده شاهین

 

دوم
فصلنامه “توان‌نامه” موسسه اندیشه نوین معلولین فرهیخته قم محمد نوری اول

 

 

گزارش

صاحب اثر نام رسانه عنوان اثر رتبه
ساجده رضوی‌زاده

 محمدعابدی

آسنا نیوز

 فصلنامه ازنو

کنگره بین‌المللی صرع در اصفهان

دورکاری راه‌حلی مناسب برای اشتغال معلولین

 سوم
سما زمانی

ربابه محمدزاده

آسنا نیوز

صبح آمل

جشنواره ملی ازدواج زوج‌های ناشنوا

لطف مادرانه در خانه امید

دوم
هیچ اثری حائز رتبه اول نشد

 

گزارش صوتی و فن بیان

صاحب اثر نام رسانه عنوان اثر رتبه
زهرا شمس                                                                         فائزه علی‌اکبری _____________ ____________ سوم

 

فریبا قربانی باشگاه خبرنگاران معلول ____________ دوم
الناز شکوهی انجمن روشن‌بین ____________ اول

  

مصاحبه تصویری

صاحب اثر نام رسانه عنوان اثر رتبه
سهند سلیمان فلاح __________ ___________ سوم
اصغر فخاری __________ ____________ دوم
هیچ اثری حائز رتبه  اول نشد

  

عکس خبری

صاحب اثر نام رسانه عنوان اثر رتبه
ربابه محمدزاده ___________ ________ سوم
اصغر فخاری __________ ____________ دوم
هیچ اثری حائز رتبه اول نشد

  

عکس سوژه ای

صاحب اثر نام رسانه عنوان اثر رتبه
ساجده رضوی‌زاده

سمانه میرزایی

_____________ ___________ سوم
امین یاراحمدی ____________ ____________ دوم
رشید مسجدی _____________ ______________ اول

  

طنز

صاحب اثر نام رسانه عنوان اثر رتبه
مریم پناهی درچه ____________ ” چقدر خَرید؟!” سوم
محمدرضا عسگری ___________ ” تخیلات مضحک یک نویسنده” دوم
هیچ اثری حائز رتبه اول نشد

 

قطعه ادبی

صاحب اثر نام رسانه عنوان اثر رتبه
سمیرا علیپور ____________ مادر سوم
سارا قبادی ____________ امروز که بیدار شدم دوم
سحر مشایخی فصلنامه ازنو عطرپونه اول

 

مصاحبه

صاحب اثر نام رسانه عنوان اثر رتبه
جمشید نصرآزادانی وب سایت پرستو 96 گفتگو در یک صبح قشنگ سوم
مریم رحمانیان آسنا نیوز گفتگو با خیرین انجمن آسیب نخاعی دوم
ربابه محمدزاده صبح آمل گفتگو با مادر و همسر مدافع حرم اول

  

خبر

صاحب اثر نام رسانه عنوان اثر رتبه
بتول قربانی

 سحر مشایخی

 آسنا نیوز

 آسنا نیوز

 چهاردهمین کنگره صرع در اصفهان

 باشگاه خبری معلولان مهمان خانه ریاضیات

 سوم
نوشین پورملاعباسی باشگاه خبرنگاران معلول دومین یادواره 100 شهید شرق اصفهان دوم
محمدجواد خادمی خبرگزاری مهر پلیس برای معلولان بدون ایست خواهد بود اول

 

مقاله

صاحب اثر نام رسانه عنوان اثر رتبه
اعظم قاسمی

  مصطفی امینی هرندی

توان‌نامه

__________

بزرگراه نجات جهانیان

 آقای استاندار،معلولیت محدودیت نیست ،محرومیت است

سوم
ابوذر سمیعی توان‌نامه رسالت رسانه یا ژست سالانه دوم
محمدعلی سمیعی توان‌نامه مولانا و معلولیت اول

 

 

کاریکاتور

صاحب اثر نام رسانه عنوان اثر رتبه
آسیه خلیلی

پریسا عباسپور

________ ________ سوم
مصطفی ستاریان _________ _______ دوم
مریم پگاه‌راد ________ ________ اول

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.